Skocz do zawartości

Kometa Hartley 103P


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Hehe mnie starczyło dziury w chmurach na jedną jedyną klatkę. Ale na szumach jak się to ogląda to widać imponująca otoczkę jądra komety. Jak wzrośnie jasność to będą ładne widoczki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W celach "kronikarskich" ustrzeliłem wczoraj w nocy Hartleya. 10x3 min.

Gratuluję tej "kronikarskiej" fotki. Jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie zanim podobne będę strzelał do swojej kroniki.

Załączyłem także mapkę z drogą komety na najbliższe dwa tygodnie.

kometa_hartley.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych załączam mapkę z mojego atlasu z naniesioną efemerydą komety (mapka w rozdzielczości mniejszej niż oryginał, ale czytelna).

 

PS. Jak ktoś ma problem z odczytem tej miniaturki (a ja mam) to to samo jest tutaj.

103P.GIF

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Dziś obserwowałem kometę w bardzo dobrych warunkach (gołym okiem w zenicie, czyli w okolicach komety) miałem zasięg 7.0 mag). W tych warunkach kometa była również dostrzegalna gołym okiem. Średnicę głowy komety oceniłem dziś aż na 25', a jej jasność na 6.4 mag lornetką i 6.2 mag gołym okiem.

 

KSU13, obiekt na Twoim zdjęciu to gwiazda HIP 3611. Co prawda kometa ma porównywalną jasność, ale jej światło "rozlewa się" na znacznie większy obszar nieba niż światło pochodzące od gwiazdy, stąd do zarejestrowania brakuje Ci jeszcze trochę zasięgu...

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc z 3 na 4 X. Kometa widoczna dość dobrze w ED80. Lornetką jej nie znalazłem, pomimo obserwacji z ciemnej okolicy. Jej rozmiar można porównać do M 33, jest odrobinę jaśniejsza od tej galaktyki.

Oto moja nieudolna fotka:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/01e32e90524e2ddc.html

Frugosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następna noc , tym razem SCT 8. Dwa zdjęcia zrobione w odstępie 8 minut. Widać wyraźnie zmianę położenia komety.

fotka 1:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f1c14c92f48149b2.html

fotka 2:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0377b0254ada0b64.html

Frugosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie wróciłem z obserwacji. Lornetka na obrzeżach miasta. Niestety nadpływajace cirrusy z zachodu, obecność miasta spowodowały że nie została zaliczona. Wydaje się że coś było widac ale nie na 100%. Może nastepnym razem. No i ten zimny wiatr. Brr.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja fotografuję coś innego ale przy okazji pstryknąłem kometę Hartley'a.

FSQ 106 N ( 530 mm). ST 2K. 600 sekund z guiderem na gwiazdkę. Monochromatyczna.

Warszawa, 5.10.2010. godz. 20.34.

5.10.2010-1af.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się polowanie :) głównie dzięki dobrym mapkom, a potem analizie zdjęcia wessela. Bardzo mi ułatwiło identyfikację, czy plamka która mam na swoim zdjęciu to artefakt, czy jednak kometa. Okazuje się że po obiciu zdjęcia wessela w pionie zobaczyłem ten sam układ gwiazd co na moim, więc wątpliwości zostały rozwiane. Moje zdjęcie zrobione godzinę później, również z Warszawy. I już widzę zauważalny ruch komety na niebie

 

059__kometa_hartley.jpg

 

Natomiast ręczne polowanie za pomocą BPC 20X60 nie udało się - obraz za bardzo się trząsł abym wyłowił taką subtelność wśród mrowia gwiazd. Kometa jest więc sfotografowana, ale nie widziałem jej własnymi oczami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś pomóc namierzyć ją w wizualu? Wklepałem do stellarium dane z JPL:

 

[103P\Hartley2]

name = 103P/Hartley2

parent = Sun

radius =10

oblateness = 0.0

halo = false

color = 1.0,1.0,1.0

tex_halo = star16x16.png

tex_map = nomap.png

coord_func = comet_orbit

orbit_TimeAtPericenter = 2453140.644676941632

orbit_PericenterDistance = 1.055939352573553

orbit_Eccentricity = .6954407870491051

orbit_ArgOfPericenter = 181.2914244208019

orbit_AscendingNode = 219.7768134530225

orbit_Inclination = 13.63163550116112

lighting = false

albedo = 1

sidereal_period = 2358.03

 

Kometa jest widoczna ale jej pozycja w czasie nie zgadza się z mapkami, które pokazuja coś koło tego co heavens-above. Ja się pytam gdzie ona jest rzeczywiście? Dlaczeego stellarium się myli i jak to naprawić? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za szybka na stack "na komete" bo rozłazi się na kreske już na 15 sek. :( Jednocześnie za ciemna na guidowanie na niej... więc jedyne co moge pokazać, to 15 minut z życia 103P Hartley złapane w trakcie wczorajszej, kolejnej nocy testów.

 

103p.jpg

 

3x300sek luminacji ED 120/900 Atik 314L.

 

Próbowałem wypatrzyć na klatkach ogonek, ale ani mi ani algorytmowi nie udała się ta sztuka. Ogona brak.

 

103p-graph.JPG

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.