Skocz do zawartości

Dylematy astrofotograficzne.


przyssawka

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie (i Panie?) potrzebuję przyjacielskiej pomocy.

 

Po wielu latach fascynacji i obserwacji, obczytywania zarówno Hawkinga jak i Lema, inwestowania w większe i mniejsze dobsony do wizuala, przyszła pora na etap astrofotograficzny. Nastawiam się głównie na fotografię DS, warunki mam dobre (30km od Wrocławia, z dala od dużych miejscowości samotny dom pod lasem, niebo ciemne). Budżet w miarę rozciągliwy ale raczej w granicach rozsądku (to przecież początki - więc wszystko mocno amatorskie)

 

Z ogromu niewiedzy wyłania się masa dylematów

Pomożecie?

 

Dylemat numer jeden: Co postawić na EQ6? Zastanawiałem się nad Syntowym 80ED - black diamond to bodajże następca wersji pro. Cena: około 2500. Tyle że przeglądając oferty sklepów ze sprzętem natknąłem się na "Equinox 80ED APO 80/500". Cena? Około 3000. Teraz poprawcie mnie jeśli źle kombinuję: primo - to już Apochromat (APO za mniej niż 1000$? :huh: ) secundo: ogniskowa 500mm oznacza mniej drgań na montażu tetrio: większa światłosiła. Czy ktoś z forum miał styczność z Equinoxami? Wygląda toto nieżle choć nigdzie nie mogę znaleźć informacji co do składu zestawu. Przyznaję szczerze - mój kontakt z refraktorami ogranicza się wyłącznie do ruskiego teleskopu z plastikowymi soczewkami, więc nie wiem nawet czy mam chińczykom dowierzać jeśli chodzi o APO (czy to tak jak z superPlosslami? każdy pisze co chce?)

 

Dylemat numer dwa: guider. Trudno było mi znaleźć przyjazne dla początkującego informacje dotyczące guidingu więc jeśli ktoś mógłby podesłać linka.

 

Dylemat numer trzy: Czy amerykański Amazon jest jedynym miejscem w którym mogę dorwać literaturę astrofotograficzną?

 

Dylemat numer cztery: Z racji tego że bawię się w digital art i dorabiam w DTP - dawno temu przesiadłem się na Macintoshe. Czy obróbka zdjęć astrofotograficznych wymaga programów które dostępne są wyłącznie na PC? Pytam o programy specjalistyczne a nie o Adobe CS czy Stellarium - te są dostępne. Czy astrofotografia wymusi na mnie zmianę platformy?

 

Dylemat numer pięć: Czy piszę w odpowiednim dziale? :)

 

Z astronomicznym pozdrowieniem

Towarzysz Przyssawka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pomnę - ktoś miał Equinoxa na forum - i niestety były jakieś jaja z aberracjami

co do focenia - wiadomo im jaśniejszy sprzęt tym lepiej - zbierzesz więcej materiału i szybciej

więc IMHO coś 80mm i jak najjaśniejsze na start to dobry pomysł (bo sam mam :szczerbaty: )

 

co do zmiany softowej - moim zdaniem warto zainwestować w PixInsight'a - choć tani nie jest - jest pod maćki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam ED80 SkajŁoczera wersję złotą z reduktorem / field flattnerem - moim zdaniem wypas

tylko trzeba dobrze dobierać obiekty - raczej tym się nie zrobi rewelacyjnej mgławicy planetarnej czy jakiś malutkiej galaktyczki :astronomer2:

z niedużą ogniskową dużo prościej jest uzyskać dobre wyniki w guidowaniu - szybciej osiągniesz zadowalające rezultaty

 

ja bym teraz kupił wypas montaż - który potem udźwignie mi większe rurki

i nabrał doświadczenia z krótkimi ogniskowymi

 

nie wiem co ci doradzić co do reszty - bo to też niezły dylemat - czy SBIGa i mieć gudowanie i dodatkową rurkę z bańki

ale kosztem kasy/wagi i problemów z narrowband

czy też lepsza-większa/lżejsza kamerka ale dodatkowa rurka do guidowania i mała kamerka

ale nie masz problemów z wąskimi pasmami czy też kasą / wagą

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz, chcesz powiedzieć że SBIG z autoguiderem waży WIĘCEJ niż telep do guidowania plus kamerka?

 

Wydaje mi się że optymalny montaż to EQ6. Niestety w astrofoto ceny sprzętu wraz z jakością rosną geometrycznie i za lepszy mount (G11?) musiałbym zapłacić dużo więcej. Biorę to pod uwagę - ale w momencie w którym nabiorę doświadczenia. To zestaw do nauki więc myślę że na początek będzię ok - zwłaszcza że rurka raczej lekka. Nikon D200 służyć będzie jako rejestrator - dedykowane CCD to plan na przyszłość. Szumy matrycy D200 są w granicy akceptowalności - oczywiście jest to rozwiązanie tymczasowe - ale oznacza to że potrzebny jest dodatkowy telep - a ja nie mam zielonego pojęcia co wybrać jako rurkę do guidera. Jaka apertura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam do guidowania QHY5 mono - waży niewiele - do tego rurak - SW 80/400 też totalnie lekki

miałem w łapach SBIGa ST 2000 jakiś tam z kołem filtrowym - to już masakra jakaś wagowa

sama kamerka SBIG podejrzewam około 1 kg waży, może ponad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do kamerki od razu odradzam DSLRa

wiem - sam próbowałem i nie jeden Mistrz z niejednego forum tak zaczynał

ale w końcu przeskakiwał na chłodzoną kamerkę

czemu ?? bo na najlepsze wycinki spektrum - DSLR jest ślepy - kończy się przeróbkami filtra przed czipem

a tu na rynku króluje Canon - nie wiem czy też do Nikona nie ma szkiełek Baadera - poszukaj w sklepach

ale wtedy cudowny DSLR jest trudniejszy w obsłudze (ale nie niemożliwy) do robienia zwykłych fotek

fakt że ten sprzęt masz już pod ręką i nie musisz inwestować- a to duży plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagłębiłem się w temat serii Equinox i rzeczywiście - ludzie narzekają na abberacje. Pozostaje ED80 - pytanie teraz jaka jest różnica jakościowa między Celestronowym ED80 a Chińczykiem (Sky-watcher) z serii Black Diamond? Bo Celestron tańszy o pięć - sześć stów. A może to kwestia dodatków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwuelementowy ED nie będzie tak doskonały jak trójelementowe APO. Sporo różnych refraktorów masz na:

http://www.teleskop-werkstatt.de/ED-APO-Refraktor-Refractor.html

http://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c55_Teleskope----ED---Apochromaten.html

 

W Polsce wiele towaru nie ma, czy też nie zawsze ma najlepsze ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwuelementowy ED nie będzie tak doskonały jak trójelementowe APO. Sporo różnych refraktorów masz na:

 

A jesteś w stanie polecić mi coś konkretnego?

 

Ot, choćby to - triplet, zabójczo jasny, tyle, że czyjej to produkcji? To ichni produkt? cena świetna jak na pełny apochromat o tych paramatrach... Lepszy to wybór od popularnego EDka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie mają wyciągi?? czy jest możliwość regulacji optyki czy zamontowane na stałe??

 

Pojęcia nie mam - na stronach sklepów internetowych absolutne minimum informacji. A nie znam nikogo kto miał stycznoś z rurką.

 

/Może rzeczywiście warto zainwestować w prawdziwe APO... Ceny za granicą zachęcające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesteś w stanie polecić mi coś konkretnego?

 

Ot, choćby to - triplet, zabójczo jasny, tyle, że czyjej to produkcji? To ichni produkt? cena świetna jak na pełny apochromat o tych paramatrach... Lepszy to wybór od popularnego EDka?

 

TS ma w miarę dobre te teleskopy, choć to nadal nisza "ekonomiczna". Wszyscy biorą z Chin i okolic - Long Perng czy z Guangzhou. Ten tryplet to raczej to samo co http://www.teleskop-werkstatt.de/ED-APO-80.html na szkle FCD1. Optyka ta jest w wielu teleskopach (brandowane przez wiele firm), a różnią się zazwyczaj tubą czy wyciągiem. Recenzje głównie na niemieckich forach (astronomie.de), w tym testy robione przez Rohra:

 

Takahashi TOA 130 S: Test, strehl: 0.988

TEC triplet ED APO 160/1280: Test, strehl: 0.988

TOA Super APO 130/1000: Test, strehl: 0.971

StellarVue APO 90 Triplet: Test, strehl: 0.966

Takahashi FSQ 85 ED: Test, strehl: 0.975

Vixen Fluorite Apochromat 102/900: Test, strehl: 0,975

120/900 SkyWatcher ProSeries Semi-APO: Test, strehl: 0.983

Astro-Professional ED 102 / 714 : Test, strehl: 0.985

TS Triplet APO 90/600: Test, strehl: 0.980

EvoStar SkyWatcher 120/900 ED APO: Test, strehl: 0.976

TSA 102 - Takahashi APO: Test, strehl: 0.984

Skywatcher ED 80/600: Test, strehl: 0.975

TAL Fraunhofer 100/1000: Test, strehl: 0.95

Takahashi - TOA 130/1000: Test, strehl: 0.957

Borg ED 100/640: Test, strehl: 0,96

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS ma w miarę dobre te teleskopy, choć to nadal nisza "ekonomiczna". Wszyscy biorą z Chin i okolic - Long Perng czy z Guangzhou. Ten tryplet to raczej to samo co http://www.teleskop-werkstatt.de/ED-APO-80.html na szkle FCD1. Optyka ta jest w wielu teleskopach (brandowane przez wiele firm), a różnią się zazwyczaj tubą czy wyciągiem. Recenzje głównie na niemieckich forach (astronomie.de), w tym testy robione przez Rohra:

 

Boże, dzięki to mi oszczędzi mase roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz pytanie:

Wpada wam w ręce lampa Alladyna ale z Dżinnem mocno ograniczonym bo każe wam wybierać między dwoma teleskopami:

 

a) 90/500 f/5.5 dwuelementowe APO

1

 

b)80/480 f/6 triplet APO

2

 

czyli światłosiła+apertura vs aberracje

 

 

...

co wybieracie? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie fakt, czy 80/480 pokryje płaskim polem chip tego Nikona (koniecznie z flattenerem TRF-2008). przyssawka, zastanów się w jaką kamerę będziesz chciał inwestować w przyszłości. Jeśli większą niż sensor APS-C to warto byłoby kupić jakąś optykę, która go obsłuży. Do mniejszych chipów mogę potwierdzić - szkiełko LOMO jest naprawdę porządnym obiektywem (sam takie używam).

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@misiekc: Dzięki wielkie, czegoś takiego szukałem.

 

@qbanos: Jeżeli przyszłość przyniesie decyzję o kupnie czegoś większego niż APS-C, to będzie oznaczało to zupełnie nowy etap astrofotograficzny: kupno nowej optyki jest wtedy do wkalkulowania. Jeżeli miałbym kupować dedykowane dla astro CCD w najbliższym czasie to zainwestowałbym raczej w coś z dobrymi parametrami, ale za to mniejszą ilością pixeli. Także 80/480 jest chyba dobrym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@qbanos: Jeżeli przyszłość przyniesie decyzję o kupnie czegoś większego niż APS-C, to będzie oznaczało to zupełnie nowy etap astrofotograficzny: kupno nowej optyki jest wtedy do wkalkulowania. Jeżeli miałbym kupować dedykowane dla astro CCD w najbliższym czasie to zainwestowałbym raczej w coś z dobrymi parametrami, ale za to mniejszą ilością pixeli. Także 80/480 jest chyba dobrym wyborem.

 

Bardzo dobrym :)Zwłaszcza w połączeniu z TRF-2008 i SBIG ST2000XM np.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.