Skocz do zawartości

Pokaż swój (pierwszy) teleskop!


E.Eri

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzcie, czy to jest oryginalny montaz "U"? Ja miałem inny, bardziej cywilizowany, bo tuba spoczywała na ramionach kątownika powleczonego grubym materiałem.

 

Montaż ze zdjęcia to firmowa konstrukcja azymutalna dla modelu nr 5, rocznik 1990. Być może później wprowadzono wersję Mark II :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 7 lat później...
W dniu 29.09.2010 o 10:34, gregohr napisał:

zdjęcia pierwszego teleskopu nie mam, ale znalazłem w sieci zdjęcie zestawu, z którego go zrobiłem (ktoś to jeszcze pamięta?). Pamiętam, że w wieku 7 czy 8 lat tylko Księżyc był jedynym godnym obiektem ;)

optik-cabinet-80-2.jpg

O rany - tez to miałem - zbudowałem lunetę i pierwszy raz w życiu oglądałem nią Marsa. Pamiętam jednak, że trochę się zawiodłem widokami :icon_confused:

Dopiero SkyLux diametralnie odmienił mi życie - pierwszy prawdziwy teleskop :astronom:

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim pierwszym, nie licząc lunetek złożonych z różnych szkiełek, był radziecki reflektor "Alkor" o średnicy 65 mm i celownicy przeziernikowej. To nim po raz pierwszy zobaczyłem pierścień Saturna. Myślę że temat warto rozwinąć choćby ze względów sentymentalnych, gdy zdobycie czegoś do obserwacji graniczyło z cudem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem jak wszystkie fora i Pan Bóg przykazał, od Synty 8.

Dobrze pamiętam wrażenie, jakie na mnie zrobiły widoki Księżyca, Jowisza, potem Saturna.

Jak po 20 minutach szukania po niebie w końcu znalazłem swój pierwszy DS - M13, to potem nie mogłem zasnąć.

Na stanowisku.JPG

Edytowane przez KrzychK
  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam niestety były to lata 74 r. lunetka zrobiona z pojedynczej soczewki dodatniej o średnicy D 80 mm  F 1000 mm.

Natomiast drugim refraktorem  był ATM z obiektywem 68 /400  PZO zakupionym w PZO Warszawa z słynnej lunetki L 40 X 64.Obiektyw zakupiony w PZO.

 

10.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Trudno powiedzieć który sprzęt uznał bym za mój pierwszy teleskop, bo ponad 50 lat temu była to oczywiście luneta ze szkieł okularowych, ale to raczej nie teleskop. Potem wpadł mi w ręce zabytkowy refraktor achromatyczny w mosiężnej tubie jeszcze z XIX wieku, o średnicy 40 mm. Potem achromat PZO  zamówiony przez PTMA. Następnie MTO 11CA który był autentycznym teleskopem zwierciadlanym wysokiej klasy, choć to tylko obiektyw fotograficzny 100/1000 mm. W końcu SCT 10" kupiony okazyjnie w 2000 roku. Chyba MTO mogę uznać za mój pierwszy własny teleskop, kupiony w Warszawie w sklepie foto na Świętokrzyskiej. Ale w latach 60-tych miałem niekiedy dostęp do świetnego refraktora Zeissa o średnicy 200 mm. / 3000 mm. własności TWP, potem Instytutu Fizyku lubelskiego UMCS, służący do pokazów nieba.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2010 o 10:20, Krzysztof_K napisał:

Witam. Zaczynałem dokładnie od takiej samej lunetki Turist 3, na przełomie lat 89/90. Miejsce obserwacji: balkon w centrum 140-tysięcznego miasta, ale wtedy to dla mnie nie było aż tak istotne ;)

 

Pozdrawiam

KK

No nie, czy ktoś nie zaczynał od Turista?

Ja mojego kupiłem na bazarze chyba w latach osiemdziesiątych. Dało się go umocować na głowicy kulowej do statywu fotograficznego. Trzęsło się jak złe, ale to była LUNETA przez duże L, bo pierwsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎01‎.‎10‎.‎2010 o 08:50, hanysiak napisał:

To następca U5, pierwszy teleskop za wlasne pieniądze, ale czasy troche późniejsze, bo posadzony na EQ5, Cassegrain 170/2700.

Ja miałem U13, zastanawiam się ciągle w jakim celu Uniwersał pakował do tego sprzętu dwa szukacze. Nawet 8-calowym fluorytowym apochromatom takahashi w standardzie dają jeded a U musi mieć dwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Lemarc, w latach powiedzmy wczesnych 70 robiłem lunety ze szkieł okularowych. Później kupiłem obiektyw z PZO przez PTMA. W liceum miałem pożyczonego na wakacje Maksutowa - miał montaż azymutalny, ale obraz super, bo lepsze okulary niz mój PZO. Po studiach kuoiłem do Zenita używany MTO - jechałem autobusem 60 km żeby go kupić za "ostatni grosz".  Zdjęcia oczywiście analogowe.

Oj, pamiętam sklep na Świętokrzyskiej i był jeszcze komis na Nowym Świecie. Potem przyszedł kapitalizm i inne obiektywy radzieckie, enerdowkie (i Practica) nagle były tanie i dostępne.

Teleskop Zeiss zrobił na mnie wrażenie we Fromborku, to była maszyna!. I był tam jeszcze Newton otrzymany bodajże od spadkobierców p. Kordylewskiego. Obserwowało się z drabinki.

No w gdzieś 1996-1997 kuoiłem w Niemczech LX200 Meade 8". To była różnica! I służy do tej pory, jako ten mniejszy, z krótszą ogniskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czas na mojego ATM-a z początku lat 80-tych na bazie obiektywu PZO/PTMA. Proszę się nie śmiać - to wytwór stanu wojennego, należy zatem podejść do niego z odpowiednią powagą... Tuba z kartonu, wyciąg z rury PCV, do tego soczewka Barlowa 1,3x z NRD-owskiego systemu Telementor Zeissa + przyzwoity okular ortoskopowy 10 mm. No i oczywiście kultowy statyw "goliat" - również produkt towarzyszy NRD-owskich. Oprawa obiektywu szukacza z kartonu, wyciąg ze szpulki po "poloplaście"... I powiem szczerze, że ciężko jest go przebić dzisiejszym achromatom...

 

20191128_111741(0).jpg

20191128_111807.jpg

20191128_111939.jpg

20191128_112014.jpg

 

20191128_113402.jpg

20191128_115057.jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim pierwszym teleskopem był osławiony "Szukacz komet" vel "Szukacz komy" znanej firmy Uniwersał.

Żółty newton do którego w lecie zlatywały się pszczoły. Na montażu który od samego stania się trząsł, optycznie był natomiast o dziwo bardzo ok. Zdjęcia nie posiadam.

Widziałem nim pierwsze ds'y, zaćmienie słońca ... to było coś. 

Robiłem nim pierwsze zdjęcia z ręcznym guidingiem śledząc rozogniskowaną gwiazdę - nawet do 30 minut naświetlania, to też było coś.

Był listopad rok 1998 a w "Trójce" na 3 miejscu listy przebojów był R.E.M. - Daysleeper...

Ehhh...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!!!

Moim pierwszym teleskopem był własnoręcznie zrobiony refraktor (rok 1982). Opis znalazłem w Młodym Techniku, którym się namiętnie zaczytywałem. Teleskop był zbudowany z: soczewki okularowej +2 dioptrie, doniczki po kaktusie, rury winidurowej, tulei sklejanej z kartonu jako wyciąg, okularu mikroskopowego x8, przesłony na soczewkę 20mm likwidującej aberracje. Tym sprzętem pierwszy raz zobaczyłem kratery na księżycu. Robiłem też eksperymenty na innych soczewkach. Ekstremalna była konstrukcja na soczewce 0,5 dioptri :-). Upolowanie Łysego z okna pokoju 10m2 (bez żadnego montażu) było nielada wyczynem. W 1986 rodzice (kosztem ogromnych wyrzeczeń) kupili mi maka PZO 50x70. Przeskok jakościowy był nie do opisania. Jakość, ostrość, pole...........łał...... Mam go do dzisiaj i nigdy się go nie pozbędę :-). Dołożyłem mu filtr słoneczny i używam go w pracy do szybkiego przeglądu słońca. W poniedziałek dołączę foty.

 

Pozdrawiam Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.