Jump to content
E.Eri

Pokaż swój (pierwszy) teleskop!

Recommended Posts

To następca U5, pierwszy teleskop za wlasne pieniądze, ale czasy troche późniejsze, bo posadzony na EQ5, Cassegrain 170/2700.

ZdjeciezTeleskopem.jpg

Powiedzcie, czy to jest oryginalny montaz "U"? Ja miałem inny, bardziej cywilizowany, bo tuba spoczywała na ramionach kątownika powleczonego grubym materiałem.

Montaż ze zdjęcia to firmowa konstrukcja azymutalna dla modelu nr 5, rocznik 1990. Być może później wprowadzono wersję Mark II :szczerbaty:

"Te zdjęcia nie mogą zaginąć w Internecie... U-bot pożyczony ze szkoły, jakie to były piękne czasy ;)"

Ciśnie się na usta "Zakład optyki instrumentalnej i mechaniki precyzyjnej" :yes:

ZRT457M (na zdjeciu z nieoryginalnym okularem). Do tej pory sluzy jako rzutnik obrazu Slonca na ekran :)

ZRT457M.JPG

• Like 1

Witam,

Moim pierwszym była przerobiona rosyjska luneta MP 60/280

Korzystam z tego nadal ale teraz służy już w roli szukacza do większego teleskopu :-)

MP 60_280.jpg

Witam. W końcu po dokupywałem wszystko do mojego teleskopu żeby podłączyć go z aparatem . No i efekty.

32230171960605164134.jpg

27150407386547777538_thumb.jpg

91978070795830593754.jpg

Hej, moim pierwszym teleskopem była Synta 8" (200/1200). Mogę o niej pisać tylko w superlatywach. A teraz lukam na niebo przez Taurusa 16" (400/1800) i wygląda tak:

grzmot 7.jpg

Moim teleskopem, jak narazie pierwszym jest Synta 10. Jestem bardzo zadowolony z teleskopu, czego powiedzieć nie mogę o okularach (szczególnie 10mm)

dsc00938uo.jpg

Witam serdecznie moim pierwszym "narzędziem" był Optisan 76/700 ale to stare dzieje :D Później przyszedł czas na Teleskop :)Sky-Watcher 130/650 to było cacko... wtedy dopiero zaczęła się zabawa

gwiazda.jpg

post-1303-1223539794.jpg

W dniu 29.09.2010 o 10:34, gregohr napisał:

zdjęcia pierwszego teleskopu nie mam, ale znalazłem w sieci zdjęcie zestawu, z którego go zrobiłem (ktoś to jeszcze pamięta?). Pamiętam, że w wieku 7 czy 8 lat tylko Księżyc był jedynym godnym obiektem ;)

optik-cabinet-80-2.jpg

O rany - tez to miałem - zbudowałem lunetę i pierwszy raz w życiu oglądałem nią Marsa. Pamiętam jednak, że trochę się zawiodłem widokami :icon_confused:

Dopiero SkyLux diametralnie odmienił mi życie - pierwszy prawdziwy teleskop :astronom:

Edited by JSC

fajny temat, ja też miałem plastykowy zestaw do składania, ale chyba produkcji radzieckiej i nieco inny od tych przedstawionych tutaj. Można było złożyć z tego tylko refraktor i okulary do niego. :) soczewki a jakże plastikowe.

Moim pierwszym, nie licząc lunetek złożonych z różnych szkiełek, był radziecki reflektor "Alkor" o średnicy 65 mm i celownicy przeziernikowej. To nim po raz pierwszy zobaczyłem pierścień Saturna. Myślę że temat warto rozwinąć choćby ze względów sentymentalnych, gdy zdobycie czegoś do obserwacji graniczyło z cudem. 

Ja zaczynałem jak wszystkie fora i Pan Bóg przykazał, od Synty 8.

Dobrze pamiętam wrażenie, jakie na mnie zrobiły widoki Księżyca, Jowisza, potem Saturna.

Jak po 20 minutach szukania po niebie w końcu znalazłem swój pierwszy DS - M13, to potem nie mogłem zasnąć.

Na stanowisku.JPG

Edited by KrzychK
  • Like 2
  • Haha 1

Witam niestety były to lata 74 r. lunetka zrobiona z pojedynczej soczewki dodatniej o średnicy D 80 mm  F 1000 mm.

Natomiast drugim refraktorem  był ATM z obiektywem 68 /400  PZO zakupionym w PZO Warszawa z słynnej lunetki L 40 X 64.Obiektyw zakupiony w PZO.

10.jpg

• Like 3

Z miłoOM chęciOM :D 
Oto mój pierwszy teleskop :)

Wspomnienie pierwszej połowy lat 90'tych :D 

IMG-9491.JPG

Moim pierwszym był Tal Alkor. Miał niesamowity.... zapach ! Nigdy go nie zapomnę, dla tego zapachu chętnie kupiłbym go ponownie.

Trudno powiedzieć który sprzęt uznał bym za mój pierwszy teleskop, bo ponad 50 lat temu była to oczywiście luneta ze szkieł okularowych, ale to raczej nie teleskop. Potem wpadł mi w ręce zabytkowy refraktor achromatyczny w mosiężnej tubie jeszcze z XIX wieku, o średnicy 40 mm. Potem achromat PZO  zamówiony przez PTMA. Następnie MTO 11CA który był autentycznym teleskopem zwierciadlanym wysokiej klasy, choć to tylko obiektyw fotograficzny 100/1000 mm. W końcu SCT 10" kupiony okazyjnie w 2000 roku. Chyba MTO mogę uznać za mój pierwszy własny teleskop, kupiony w Warszawie w sklepie foto na Świętokrzyskiej. Ale w latach 60-tych miałem niekiedy dostęp do świetnego refraktora Zeissa o średnicy 200 mm. / 3000 mm. własności TWP, potem Instytutu Fizyku lubelskiego UMCS, służący do pokazów nieba.

Edited by lemarc

W dniu 29.09.2010 o 10:20, Krzysztof_K napisał:

Witam. Zaczynałem dokładnie od takiej samej lunetki Turist 3, na przełomie lat 89/90. Miejsce obserwacji: balkon w centrum 140-tysięcznego miasta, ale wtedy to dla mnie nie było aż tak istotne ;)

Pozdrawiam

KK

No nie, czy ktoś nie zaczynał od Turista?

Ja mojego kupiłem na bazarze chyba w latach osiemdziesiątych. Dało się go umocować na głowicy kulowej do statywu fotograficznego. Trzęsło się jak złe, ale to była LUNETA przez duże L, bo pierwsza.

W dniu ‎01‎.‎10‎.‎2010 o 08:50, hanysiak napisał:

To następca U5, pierwszy teleskop za wlasne pieniądze, ale czasy troche późniejsze, bo posadzony na EQ5, Cassegrain 170/2700.

Ja miałem U13, zastanawiam się ciągle w jakim celu Uniwersał pakował do tego sprzętu dwa szukacze. Nawet 8-calowym fluorytowym apochromatom takahashi w standardzie dają jeded a U musi mieć dwa...

Podobnie jak Lemarc, w latach powiedzmy wczesnych 70 robiłem lunety ze szkieł okularowych. Później kupiłem obiektyw z PZO przez PTMA. W liceum miałem pożyczonego na wakacje Maksutowa - miał montaż azymutalny, ale obraz super, bo lepsze okulary niz mój PZO. Po studiach kuoiłem do Zenita używany MTO - jechałem autobusem 60 km żeby go kupić za "ostatni grosz".  Zdjęcia oczywiście analogowe.

Oj, pamiętam sklep na Świętokrzyskiej i był jeszcze komis na Nowym Świecie. Potem przyszedł kapitalizm i inne obiektywy radzieckie, enerdowkie (i Practica) nagle były tanie i dostępne.

Teleskop Zeiss zrobił na mnie wrażenie we Fromborku, to była maszyna!. I był tam jeszcze Newton otrzymany bodajże od spadkobierców p. Kordylewskiego. Obserwowało się z drabinki.

No w gdzieś 1996-1997 kuoiłem w Niemczech LX200 Meade 8". To była różnica! I służy do tej pory, jako ten mniejszy, z krótszą ogniskową.

No to czas na mojego ATM-a z początku lat 80-tych na bazie obiektywu PZO/PTMA. Proszę się nie śmiać - to wytwór stanu wojennego, należy zatem podejść do niego z odpowiednią powagą... Tuba z kartonu, wyciąg z rury PCV, do tego soczewka Barlowa 1,3x z NRD-owskiego systemu Telementor Zeissa + przyzwoity okular ortoskopowy 10 mm. No i oczywiście kultowy statyw "goliat" - również produkt towarzyszy NRD-owskich. Oprawa obiektywu szukacza z kartonu, wyciąg ze szpulki po "poloplaście"... I powiem szczerze, że ciężko jest go przebić dzisiejszym achromatom...

20191128_111741(0).jpg

20191128_111807.jpg

20191128_111939.jpg

20191128_112014.jpg

20191128_113402.jpg

20191128_115057.jpg

Edited by lulu

Moim pierwszym teleskopem był osławiony "Szukacz komet" vel "Szukacz komy" znanej firmy Uniwersał.

Żółty newton do którego w lecie zlatywały się pszczoły. Na montażu który od samego stania się trząsł, optycznie był natomiast o dziwo bardzo ok. Zdjęcia nie posiadam.

Widziałem nim pierwsze ds'y, zaćmienie słońca ... to było coś. 

Robiłem nim pierwsze zdjęcia z ręcznym guidingiem śledząc rozogniskowaną gwiazdę - nawet do 30 minut naświetlania, to też było coś.

Był listopad rok 1998 a w "Trójce" na 3 miejscu listy przebojów był R.E.M. - Daysleeper...

Ehhh...

Miłe złego początki. Rok 2007 lub 2008,  z Bydgoszczy do Poznania jechałem po Meade LB 8" , a na miejscu finalnie kupiłem 10". 

A potem było już tylko "gorzej" :) 

DSC00496.JPG

Hej!!!

Moim pierwszym teleskopem był własnoręcznie zrobiony refraktor (rok 1982). Opis znalazłem w Młodym Techniku, którym się namiętnie zaczytywałem. Teleskop był zbudowany z: soczewki okularowej +2 dioptrie, doniczki po kaktusie, rury winidurowej, tulei sklejanej z kartonu jako wyciąg, okularu mikroskopowego x8, przesłony na soczewkę 20mm likwidującej aberracje. Tym sprzętem pierwszy raz zobaczyłem kratery na księżycu. Robiłem też eksperymenty na innych soczewkach. Ekstremalna była konstrukcja na soczewce 0,5 dioptri :-). Upolowanie Łysego z okna pokoju 10m2 (bez żadnego montażu) było nielada wyczynem. W 1986 rodzice (kosztem ogromnych wyrzeczeń) kupili mi maka PZO 50x70. Przeskok jakościowy był nie do opisania. Jakość, ostrość, pole...........łał...... Mam go do dzisiaj i nigdy się go nie pozbędę :-). Dołożyłem mu filtr słoneczny i używam go w pracy do szybkiego przeglądu słońca. W poniedziałek dołączę foty.

Pozdrawiam Wojtek.