Skocz do zawartości

Pokaż swój (pierwszy) teleskop!


E.Eri

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.02.2020 o 17:57, Misza napisał:

Moim pierwszym był Tal Alkor. Miał niesamowity.... zapach ! Nigdy go nie zapomnę, dla tego zapachu chętnie kupiłbym go ponownie.

Pamiętam, to chyba jakiś smar tak "pachniał" albo nieutwardzona farba. 

Ja go nie miałem, ale moja szkoła podstawowa go miała, jak zresztą chyba każda podstawówka, bo u schyłku PRL-u MEN kupił dla nich po sztuce.

Pamiętam wieczorne kółka z fizyki w szkole podstawowej jak przychodziliśmy ok. 1990roku oglądać nocne niebo z boiska szkolnego. Wtedy w W-wie było chyba lepsze niebo, niż teraz na wsi 20km od W-wy.

Kurcze, wtedy nie było smartfonów, komputery były tylko dla niektórych, w sumie to nie było co robić wieczorami, a i tak mało których dzieciaków to interesowało...

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czytając to pomyślałem jak w ciągu kilkunastu lat astronomia na o wiele wyższym poziomie stała się dostępna dla przysłowiowego zjadacza chleba ja nie żyłem w latach 80 - 90 kiedy z tego co piszecie obserwowało się samoróbkami albo sprzętami z plastikową optyką czy też radzieckimi lornetkami. Teraz za kilkaset złotych możemy kupić sprzęt, który jest lepszy optycznie od tych, które używali np. William Hershel i inni astronomowie z XVIII w. A za kilkanaście tysięcy możemy kupić taki sprzęt jak z niektórych obserwatoriów,którym zobaczymy gwiazdy o jasności do chyba nawet 18mag.

Niesamowite

Edytowane przez Refraktor
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMAG0121.thumb.jpg.7277933a409f24254b8bbbe9f5c0429a.jpgWszyscy wrzucają zdjęcia pierwszych teleskopów z lat 70-80 , więc nie wiem czy nie wstyd wrzucić mój, kiedy mnie jeszcze wtedy na świecie nie było :)   No ale niech będzie, mój pierwszy teleskop to bresser messier AR 80/640 az nano, dużo radochy sprawiły mi obserwacje nim marsa i saturna, chociaż wyglądały jak 1 czerwona kropka i druga żółtawa kropka z małą obrączką :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jan Astralbreeze napisał:

Wszyscy wrzucają zdjęcia pierwszych teleskopów z lat 70-80 

Mnie wtedy jeszcze na świecie nie było :rofl: Mój pierwszy posiadam go po dziś dzień to SW 114/1000 na eq1 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2010 o 10:34, gregohr napisał:

zdjęcia pierwszego teleskopu nie mam, ale znalazłem w sieci zdjęcie zestawu, z którego go zrobiłem (ktoś to jeszcze pamięta?). Pamiętam, że w wieku 7 czy 8 lat tylko Księżyc był jedynym godnym obiektem ;)

optik-cabinet-80-2.jpg

To Optik Cabinet

Kilka dni temu znalazłem w piwnicy rodziców. Mój egzemplarz był z 1985r. Wcześniej miałem AstroCabinet i niektóre części współpracowały ze sobą.

ps.Jakby ktoś potrzebował instrukcje to służę pomocą. :)

optik cabinet 80.jpg

  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim pierwszym "teleskopem" była świetna (szczególnie w ówczesnych realiach) lornetka Zeiss Deltrentis :) Przy okazji utwierdzę w przekonaniu @Mariusz Psut, że taka rozmiarówka to bardzo dobra opcja dla (jak to określił) "11-letniego nygusa + krajobrazy" :D

 

PSX_20200607_090026.jpg

  • Lubię 5
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/6/2020 at 3:09 PM, Darek_B said:

To Optik Cabinet

Kilka dni temu znalazłem w piwnicy rodziców. Mój egzemplarz był z 1985r. Wcześniej miałem AstroCabinet i niektóre części współpracowały ze sobą.

ps.Jakby ktoś potrzebował instrukcje to służę pomocą. :)

Optik Cabinet! Co za wspomnienia!

Ja pierdzielę... miałem to samo, choć pewnie nie przypomniałbym sobie tego bez tego tematu :)

Zwłaszcza, że mój egzemplarz na pewno nie był z 1985 roku - już prędzej z okolic 1970 (Darek, nie pomyliłeś się? ;))

A więc formalnie - to właśnie był mój pierwszy teleskop - a przy okazji pierwsze: mikroskop, lornetka, przeglądarka do slajdów - także stereoskopowych (co na nich było?) oraz coś w rodzaju ławy optycznej i diabli wiedzą co jeszcze!)

Szkoda, że prawie nic nie było przez niego widać. Ale ziarno zostało zasiane.

Elementy tego zestawu walały się potem latami w mojej "skarbnicy", często służąc jako elementy hybrydowe w moich różnych dziwacznych konstrukcjach (pierwsze "ATM"y), pożenione wraz z kupowanym na kilogramy w mitycznym pokoiku w PZO na Mińskiej "złomem optycznym". 

No, były to prawdziwe optyczne Frankensteiny ;)

 

N/B :offtopic2:: ja dostałem wtedy pod choinkę Optic Cabinet a starsza siostra - NRD'owskiego czy też sowieckiego "Małego Chemika", który w jej przypadku był prezentem kompletnie nietrafionym, więc szybko wylądował w moich niesfornych łapkach. A że były to inne czasy, dzieciom wolno było się trudzić, nudzić i brudzić ten Młody Chemik zawierał różne substancje absolutnie niedopuszczalne w dzisiejszych lamerskich zestawach tego typu (saletra, nadmanganian potasu, siarka koloidalna, pył aluminiowy...a nawet jakiś dziwny lont!)

Więc tu też były różne "pierwsze": pożar w piwnicy, podpalenie podłogi w mieszkaniu, prawie wypalone oko ale co najważniejsze - pierwsze wybuchy a wkrótce potem pierwsza kolejka PIKO z napędem odrzutowym (RIP) i wreszcie pierwsze rakiety z silnikami z myśliwskich łusek zbieranych po lesie, o całkowicie nieprzewidywalnych trajektoriach.

No taki "Mały Nobel" albo "Mały Elon" ;)

 

Wracając do tematu teleskopów - ta zabawa "złomem" z PZO nie mógła się skończyć inaczej niż pierwszym prawdziwym ATM'em - papierowa rura, jakaś spora soczewka (gdzieś ją jeszcze mam) i "wyciąg okularowy" - najpierw z elementów z Optik Cabinet, wkrótce ulepszony okularem mikroskopowym.

Nareszcie było coś widać - złapałem bakcyla! :)

Niestety chyba żadne zdjęcia tego monstrum się nie zachowały (mam na myśli tę lunetę, nie siebie).

 

Potem była na krótko jakaś pożyczona lornetka, przymocowana do statywu mikrofonowego, a wkrótce potem nastąpił prawdziwy cud - dzięki pewnym szczęśliwym "zbiegom okoliczności"  - to był "Rok Kopernikowki - 1973, więc wygrałem jakiś konkurs międzyszkolny i w ramach nagrody zostałem zaproszony do wspomnianego PZO, gdzie na moich oczach zmontowano i skolimowano dla mnie... wspaniałą Lunetę Obserwacyjną L40x64, absolutny szczyt marzeń!

Z okazji tego kopernikańskiego szału udekorowano wówczas księgarnie egzotyczną literaturą astronomiczną i udało mi się kupić "do kompletu" wspaniały "Atlas Coeli 1950.0" Antonina Becvara... pamiętam do dziś - kosztował 130 uwczesnych złotówek.

Kto pamięta PRL - zrozumie egzotyczność tego faktu :)

 

I tak naprawdę był to mój prawdziwy pierwszy teleskop... the rest is history :)

Luneta w moich rączkach oczywiście szybko ewoluowała, tracąc pryzmaty a zyskując (za sprawą zaprzyjaźnionego z rodziną tokarza) m.in. "prawdziwy" wyciąg z gwintem M42, do którego mogłem przykręcać swojego Zenitha E... była obiektem skrywanych żądz i zazdrości kolegów z Koła Młodzieżowego PTMA :)

 

725302130_post-21482-0-04646700-13786327241.jpg.f40feb2e8073b582a981ea1150fcce2c.jpg

PS. To jest fotka chyba trzeciej inkarnacji, kupionej (z sentymentu) ok. 2010  r. z zamiarem przerobienia na Pronto.

Ta pierwsza, najważniejsza jest jednak bezpieczna, od 1981 r. w posiadaniu @Grzędziela, który może mógłby zrobić jej jakieś fotki - byłbym wdzięczny Piotrze, bo ja raczej robiłem zdjęcia prze tę lunetę niż jej samej więc chyba żadnych nie mam - a mam do niej oczywiście wielki sentyment :)

 

EDIT: a jednak znalazłem :)

Edwardów k. Warki, obóz astronomiczny 1976 "KELEDRUB 76" (nie czytać wspak :)

 

kekedrubkuneta.jpg.7e83b96eb1c10c34f482973e62e61051.jpg

PS. Warto zwrócić uwagę na "to coś" na prawo od mojej - mam nadzieję, że twórca pokaże nam kiedyż jakieś lepsze zdjęcia - to jest najbardziej niesamowity ATM jaki w życiu widziałem: montaż paralaktyczny z prowadzeniem, wykonany z tego, co było dostępne w PRL: sklejki, kleju "Hermol" i sznurka (w roli paska napędowego) :)

Nie miało prawa działać - ale działało ! :)

 

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim pierwszym teleskopem był własnoręcznie wykonany sprzęt na podstawie zakupionego lustra w firmie U. z Żywca 90/900mm.

Tubus, wyciąg, montaż i całą resztę zrobiłam własnoręcznie. Niestety mam niestety zdjęcia. Ale wrzucam zdjęcie drugiego teleskopu Szukacz Komet z roku 1996r. Też w między czasie miałem zestaw Astro Gabinet, ale nie pamiętam , żebym coś przez niego zobaczył, no oprócz Księżyca.

 

szukaczkomet.jpg.00aaf29c3c871151f2bc5661abf2240d.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2020 o 15:09, Darek_B napisał:

To Optik Cabinet

Kilka dni temu znalazłem w piwnicy rodziców. Mój egzemplarz był z 1985r. Wcześniej miałem AstroCabinet i niektóre części współpracowały ze sobą.

ps.Jakby ktoś potrzebował instrukcje to służę pomocą. :)

 

Miałem ten sam zestaw, ale wcześniej kupiony i górny karton nie był taki kolorowy - zdjęcia czarno-białe. Twoja wersja to full-wypas/full-color. towarzysze NRD-owscy zaszaleli :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mój pierwszy teleskop to był ZRT-457M kupiony na jakimś targowisku ponad 20 lat temu - za pieniądze z komunii ;) 

 

20200808_105243.jpg.8d9e60dffefd35639998838e5be334d6.jpg

20200808_105803.jpg.65a7a63d56238e6881f0294b11f41c0e.jpg

20200808_105857.jpg.f7e42d689e31466ed3f7253c45dda6e8.jpg

 

Obserwowałem nim Księżyc, planety (bez Urana i Neptuna), Słońce na kartce papieru. Z DSów to pamiętam Galaktykę Andromedy, Plejady i M57, pewnie też nieświadomie M42 i inne losowe fragmenty nieba które wydawały mi się "ciekawe".

Ostatnio na nowo odkrywam wraz z nowym sprzętem (N150/750 Eq3-2) porzucone hobby :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moja przygoda z astronomią zaczęła się w trzeciej klasie, kiedy byłem u Babci na wsi. Chodziłem na wzgórze późnym wieczorem, gdzie roztaczał się piękny widok całej panoramy nieba z gwiazdami.

Kiedy wróciłem do rodziców w Warszawie to w piątej klasie z kolegą zamieniłem się znaczkami na starą mosiężną lornetkę. Obraz był odwrócony, powiększenie małe. Kolega twierdził, że jest to morska lornetka. Zacząłem zbierać środki na lepszy sprzęt, grałem w totka po 2,- zł i dobrze mi to szło, kiedy uzbierałem 500,- zł, rodzice skonfiskowali moje fundusze, mówiąc aby się przyłożył do lepszych ocen w szkole a nie zajmował się głupotami.

1364911653_staralornetkamosina.jpg.3019bc5e189ed7bdfeb41e84ea1f4fac.jpg

W pierwszym półroczu w jedenastej klasie dostałem "wilczy list" i musiałem opuścić stolicę aby skończyć maturę. Chciałem studiować astronomię, ale okazało się, że uczelnie w Polsce są dla mnie niedostępne. Musiałem się zająć prozą życia. Dopiero w 2012 roku powróciłem na poważnie i z rozmachem do swojego zamiłowania z dzieciństwa kupując Newtona Opticon 203/800 na OLX.

179526526_Opticon(2).jpg.6bf0bc9b23e658b03540b8ffcaa5cf78.jpg

Zakup okazał się mało trafiony. Obraz był zniekształcony i niewyraźny. Zwróciłem się o pomoc do Janusza Płeszki, który stwierdził, że teleskop trzeba przedłużyć aby uzyskał właściwe parametry. W końcu pozbyłem się teleskopu.
Zdecydowałem się na zakup refraktora Bresser Messier 152s, który mi dobrze służy do dnia dzisiejszego do obserwacji wizualnych.

Po pewnym czasie Janusz zmienił  w nim wyciąg z 4" na 3" TS z mikro. Daje piękne obrazy z nasadką kątową pryzmatyczną 2" William Optics i okularami Baadera Hyperion. 

916505824_BresserMessierAR152s.png.e4177de9fa7a24eabb6393b98153a086.png

Dzisiaj nie jest to mój jedyny teleskop, kiedy  jestem na emeryturze mogę więcej czasu poświęcać na obserwacje nieba w towarzystwie nierozłącznego przyjaciela, przemieszczając się starym Golfem 3 TDI kombi Syncro, gdyż balkon w mieście ma duże ograniczenia. ShuriKen.jpg.b81a6f934d7b00e2c00baf5f6c155c20.jpg

1216359258_Golf3.jpg.c5445990199aa7dce6bf02c08a1a4e09.jpg

Edytowane przez sfd
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam po kilku latach nie udzielania się na forumku ;)

Jakoś ostatnio przypomniałem sobie że miałem tu profil i postanowiłem zajrzeć do astro braci i zobaczyć co u Was słychać.

Wracając do tematu to troszkę przez te kilka lat się pozmieniało. O pierwszym sprzęcie jakim była ruska luneta kupiona na bazarze przez mojego ojca to chyba nawet nie warto wspominać. Jedyne co nią obserwowałem to Łysy oraz Jowisz z księżycami galileuszowymi. Zatem przejdę do pierwszego konkretniejszego sprzętu jakim zaczynałem przygodę z obserwacjami nocnego nieba.

 

20201018-174029.jpg

 

Astar 750/150. Nic szczególnego, ot dość prosty teleskop do nauki podstaw obserwacyjnego rzemiosła. Obecnie już go nie używam i trzymam go dla dorastającego syna.

 

20201023-154807.jpg

 

Obecnie do obserwacji oraz astro-foto używam Meade Lightbridge 10cali na dobsonie. 

Pozdrawiam :)

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Jestem bardzo zadowolony ze swoich początków, ale nie wywyższam się- to fotka z zeszłego roku a tutaj są weterani z kilkudziesięcioletnim stażem. Ukłony.

IMG_20200922_152940.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda z astronomią zaczęła się dość późno, bo dopiero pod koniec 2013 roku., choć od dziecka fascynowały mnie gwiazdy. Podczas przeglądu Internetu natknąłem się na informację, że Galaktykę Andromedy widać gołym okiem pod ciemniejszym niebem (o tej galaktyce zasłyszałem na lekcji fizyki).

 

Postanowiłem, że wyjdę by to sprawdzić (a mam w miarę przyzwoite niebo). Szukam, celuję po gwiazdkach (nie znałem jeszcze wtedy gwiazdozbiorów innych niż "Wielki Wóz" i Oriona). Udało mi się - znalazłem małą mgiełkę. Wtedy zaraziłem się bakcylem astronomicznym i chciałem coś poobserwować przez sprzęt optyczny. 

 

Do dyspozycji miałem starą radziecką lornetkę BCP 8x30 oraz lunetę Turist-5 20x30 (dostałem ją dawno temu od bodajże wujka).

 

IMG_20210524_094612.thumb.jpg.43069e5eea25740a4705c56989862ff7.jpg

 

Ale się ucieszyłem się jak przez tą lunetę udało mi się zaobserwować księżyce Jowisza czy Mgławicę Oriona! Niedługo potem kupiłem sobie Syntę 8" 203/1200 i mam ją do dziś (gdyby nie pandemia i wzrost cen, kupiłbym 12"). Posiadam również lornetkę TELSTAR 7x50, którą znalazłem na giełdzie w perfekcyjnym stanie - opowiadałem o niej w jednym z postów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja w czasie kiedy zainteresowałem się astronomią obserwowałem dosłownie czym się dało, a było to:
1. soczewki okularowa 1 dioptria

2. rosyjska lornetka 7x35

3. obiektyw fotograficzny Sonar 180mm, jako okular robił okular wyjęty z powyższej lornetki
4. własna konstrukcja na bazie soczewki PZO 60/480 - sprzęt nie najgorszy ale brakowało mi normalnej tuby, bo wszystko osadziłem to w tubie ze sklejki, okular mi słabo wyszedł i przez to słabo się przez niego patrzyło

5. no i w końcu, rok bodajże 1988, mój pierwszy, wymarzony, wyśniony, prawdziwy teleskop Uniwersał U5. Teleskop ten miał krótką karierę, bo okazało się, że jest mało zdatny do czegokolwiek, a w szczególności do obserwacji nieba, więc schowałem go do piwnicy. Ostatni swój oddech wydał w 2004 roku na pokazie tranzytu Wenus w szkole, który zrealizował mój brat (poniżej zdjęcia) i tutaj sprawdził się całkiem znośnie :). To jedyny plus jaki mogę powiedzieć na jego temat. Poza tym cela lustra zaklinowana w tubie na zapałkach, okular jakiś strasznie dziwny, wkręcany na gwint, prowadzenie na zwykłą śrubę. Cóż, piękny to był teleskop, nie zapomnę go nigdy :)
 

20042022_01_Wenus_Michał.jpg

20042022_06_Wenus_M.jpg

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.