Skocz do zawartości

Pokaż swój (pierwszy) teleskop!


E.Eri

Rekomendowane odpowiedzi

ja w sumie interesuje się niebem od bardzo niedawna, ale już znalazł się ten pierwszy, były i wspominany z uśmiechem SW 70/700 na AZ2.

Sprawił mi bardzo dużo frajdy i z przyjemnością go wspominam pomimo wszystkich jego wad.

 

IMG_20200823_114240.jpg.785e33b75e485813cac0ba7bad2d98db.jpg

Edytowane przez ŁukaszBar
zły montaż ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mój pierwszy teleskop został kupiony na placu targowym w Krakowie (Tandeta) pod koniec lat 80.

Jak widać na obrazkach był to Estoński (CCCP) teleskop Alkor 65/500.

Teleskop niezły i dawał ładne obrazy zwłaszcza przy małych powiększeniach.

Niestety, mieszkałem wtedy w starym budownictwie niedaleko alei 3 wieszczów a mój bałkon był zasłonięty z 3,5 strony wiec obserwacje były utrudnione.

Potem wylądował na wiele lat pod łóżkiem syna i ostanio go sprzedałem celem zwolnienia miejsca na nowy zakupiony z odszkodowania za złamanie nogi :).

 

1625072672083.jpg

1625072672105.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie wiem czy wrzucam w dobry temat ale..prezentuję skompletowany wielkim wysiłkiem, kombinowaniem i uporem mój pierwszy astro set do fotografowania nieba. Jest to zwieńczenie trzech lat dążenia do celu, aby posiadać sprzęt o którym zawsze marzyłem. Cóż, czekam na czyste, zimowe niebo. Pozdro

IMG20210921191437_00.jpg

IMG20210921191511_00.jpg

IMG20210921191543_00.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2021 o 09:40, Tryglaw napisał:

Jak widać na obrazkach był to Estoński (CCCP) teleskop Alkor 65/500.

 

Alkor nie jest estoński, produkowali je w zakładach NPZ (Tal) w Nowosybirsku, to był moj pierwszy teleskop (połowa lat 90tych), potem zamieniony na znacznie gorszego Uniwersała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Misza napisał:

 

Alkor nie jest estoński, produkowali je w zakładach NPZ (Tal) w Nowosybirsku, to był moj pierwszy teleskop (połowa lat 90tych), potem zamieniony na znacznie gorszego Uniwersała.

Twojego Alkora rozsławiła na cały kraj pamiętna historia z wężem... Ech, to były czasy :laughing1:A swoją drogą, czy po nim nie miałeś czasem 200mm Klevcowa od Tała?

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Astro-Cabinet 90 :) :) :) w rękach 9-cio letniego chłopaka czytającego z wypiekami na twarzy "Nasze Gwiazdozbiory" Josipa Kleczka. Zestaw był tylko powodem frustracji, że nic przez "teleskop" nie widać i wszystko się trzęsie ;) ale i tak z ogromnym sentymentem wspominam te chwile :). Do tego te emocje gdy zapadał zmrok, że może dzisiaj coś w końcu zobaczę... :) 

 

 

 

cabinet.jpg

Edytowane przez Iridium
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 5.04.2022 o 23:14, Iridium napisał(a):

Astro-Cabinet 90 :) :) :) w rękach 9-cio letniego chłopaka czytającego z wypiekami na twarzy "Nasze Gwiazdozbiory" Josipa Kleczka. Zestaw był tylko powodem frustracji, że nic przez "teleskop" nie widać i wszystko się trzęsie ;) ale i tak z ogromnym sentymentem wspominam te chwile :). Do tego te emocje gdy zapadał zmrok, że może dzisiaj coś w końcu zobaczę... :) 

Podpisuję się. Ale byłem nieco starszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Swiss napisał(a):

ale nostalgiczy wątek:-|

Mój pierwszy teleskop to Tal-1, kupiony na bazarze pod Pałacem Kultury chyba w 1984 roku.

Oczywiście zakup od obywatela ZSRR za 100 amerykańskich USD.

Taki jak na zdj.

 

 

 

Pierwszy teleskop za 4 średnie krajowe pensje!

A teraz ludzie z bólem decydują się wydać 1/10 pensji na pierwszy sprzęt, bo nie wiedzą czy im przypadkiem to hobby przypasuje - tematy na tym forum "pierwszy teleskop do 500zł" . :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2022 o 23:14, Iridium napisał(a):

Astro-Cabinet 90 :) :) :) w rękach 9-cio letniego chłopaka czytającego z wypiekami na twarzy "Nasze Gwiazdozbiory" Josipa Kleczka. Zestaw był tylko powodem frustracji, że nic przez "teleskop" nie widać i wszystko się trzęsie ;) ale i tak z ogromnym sentymentem wspominam te chwile :). Do tego te emocje gdy zapadał zmrok, że może dzisiaj coś w końcu zobaczę... :) 

 

 

 

 

Gdy zobaczył tutaj kilka zdjęć tego astro-cabinet to przez mgłę przypomniałem sobie, że kiedyś to musiałem mieć, pewnie w wieku kilku lat.

Teraz już wiem kiedy i dlaczego ta pasja się w mojej głowie zaczęła. Wiem już, że to rodzice mnie tak skrzywili. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.