Skocz do zawartości

WIDZIŁEM JOWISZA!!!!


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj 16.02.2004 miałem 120min balkono-cudu :shock:

 

Chmury sobie poszły, a ja oglądałem Jowisza przez mojego Rubinara przy takim seeingu, że... :shock:

 

Dwa pomierzwione pasy i czapeczki chmur na biegunach.

 

Zupełnie nic nie pływało :!:

 

powiększenie 50-pod 200x :!: (Do tej pory widziałem Jowisza ~35" tylko przez Vixena VCL 200mm i refraktor 100mm i mój był zdecydowanie najładniejszy :D )

 

Jak ustawiłem sprzęt do focenia i już ustawiłem sobie ostrość i parametry kamerki ... to właśnie przyszły chmury :(

 

Mój balkonowy seeing już drugi raz w tym roku mnie pozytywnie zaskoczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co sie stało że dzisiaj przy śwetnej pogodzie nie widziałem kometki T7 :roll: . Może bliskość gamma Pegaza rozświetliła mi komete...

No dobra jutro kolejna próba. Ale skoro o Jowiszu to dzisiaj jakąś godzinke temu po raz pierwszy widziałem WCP!! Księżyce jak zwykle prezentują się wspaniale. A przed nami 2 cienie!!.

NA polu przez godzinke lookania widziałem aż za dużo. Tych małych i dużych gromad (o których wiem ale też nie wiem) jest zdecydowanie za duuużo. Obawiam się że każda oprócz Messierów ma numery NGC, problem w tym, że za chiny nie będę wiedział które ja widziałem. Za wyjątkiem kilku np na lewo od Hiad i nie tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja chyba też dzisiaj ją widziałem (WCP), około 22:15 była w lewym górnym rogu Jowisza , jakby wyrastała do góry z górnego ciemnego pasa (w Newtonie nie używałem żadnych zwierciadełek, więc obraz był całkowicie odwrócony). Choć może to było złudzenie - po prostu jakieś zgrubienie w tym pasie, może któryś z bardziej doświadczonych kolegów potwierdzi tam obecność WCP .

 

Jak tylko Jowisz się podniósł zacząłem eksperymentować z przesłanianiem tuby mojego f4 deklem, Jowisz przestał wypalać oczy bo połowę śwatła zabrało (powiększenie 211X) i jakby większość komy też wyparowała.

Teraz żałuję że nie dałem się Januszowi od razu namówić na wiercenie w oryginalnym deklu bo mi go było szkoda, natychmiast pójdzie pod cyrkiel, z f4 zrobę f8, w końcu już za chwilę opozycja Jowisza !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również wczoraj podglądałem Jowisza. Cztery księzyce po jednej stronie. Jak zwykle dwa pasy i pociemnienie na biegunach. Więcej już z tego co mam nie wycisnę.

Przy okazji ustrzeliłem gromadę kulistą M13 w Herculesie. Przysadziłem się też na M101 ale nic nie widziałem.

A właśnie: w jaki sposób mogę określić które obiekty przy danej średnicy jeszcze zobaczę, a na które nie ma sensu sie przysadzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajjj to była noc. Skończyłem lukanie o 1:30 gdy po raz pierwszy widziałem cień Europy. A Jowisz był wyraźny i wspaniały jak nigdy!! :shock: Widziałem chyba z 4, a może i 5 pasów. Widok cudowny. Także Wenus wyraźna i piękna jak nigdy. Na polu było widać malutką smugę światła- Drogę Mleczną, a przez lornete (która okazała się być idealnie wyjustowana) po prostu masę gromad otwartych. Za identyfikację zabiorę się potem. Jedno mnie bardzo ciekawi. Lornetką tą mniejszą zobaczyłem (chyba gromadę otwartą NGC) ale gdzie :!: :shock: pomiędzy Hiadami a Plejadami, ale bliżej Hiad no w stronę Plejad oczywiście. Gromda duża i co najciekawsze wygladała prawie jak Plejady tyle że na leżąco i gwiazdy miała wyraźnie słabsze, ale na tle maly gwiazd wyraźnie się odróżniała.

 

Zaliczyłem także M81 i M82- obie na raz widziałem. I zdaje się jednego satelite o jasności około 6-7 magnitudo. Który jeszcze nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.