Skocz do zawartości

Wybór nowego teleskopu


Eclipse

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, w zasadzie jestem nowy w temacie teleskopów więc proszę o poradę w wyborze.

Mieszkam na wsi, gdzie zanieczyszczenie nieba jest niewielkie. Interesuje mnie teleskop przede wszystkim do obserwacji wizualnych, astrofotografia ma niewielkie znaczenie. Średnica obiektywu min. 150mm(reflektor Newtona), w miarę możliwości do obserwacji obiektów głębokiego nieba. Nie jestem pewien czy wybierać teleskop na montażu paralaktycznym czy Dobsona, co wygodniejsze i łatwiejsze w użyciu?(wydaje mi się że precyzyjniejszy jest paralaktyczny a Dobson łatwiejszy) Trochę poczytałem poradników odnośnie teleskopów i wybrałem kilku interesujących kandydatów (linki):

 

Sky-watcher Synta 200/1200 (małe wyposażenie ale średnica 200mm, ponadto dużo pochlebnych recenzji i opinii widziałem o nim)

SkyWatcher N-150/1200 EQ3-2 (paralaktyczna "150" z trochę większym wyposażeniem)

Sky-watcher BK15012PEQ3-2 150/1200 (podobny jak wyżej ale bez barlowa)

Seben Big Boss 150/1400 (też paralaktyczny 150mm z dużym wyposażeniem i w niskiej cenie, przez co niepokoi mnie możliwa jakość tego teleskopu)

 

Osobiście najbardziej skłaniam się ku Syncie 8", wyposażenie zawsze można dokupić a z tubusem tak łatwo raczej już nie jest. Proszę o opinię i rady co ostatecznie wybrać z wyżej wymienionych lub innych jakie moglibyście polecić oraz co ewentualnie dokupić do teleskopu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim szczęśliwym przypadku [wiejske niebo, stanowisko obserwacyjne pod domem, wizualne obserwacje DS] sprawa jest absolutnie jasna: tylko Dobson, średnica 200mm lub więcej.

Ładowanie się w znacznie mniejszy 150mm to strzał w stopę. A te montaże paralaktyczne, pomijając większą niż przy Dobsonach [przy rodzaju preferowanych obserwacji] komplikacje obslugi, są po prostu za słabe pod takie rury. EQ3-2 pod 150 mm to trochę mało, ujdzie może pod 150/750. Po co walczyć z drganiami?Doastrofoto ten montaż tez jest za słaby, więc... Ewentualnie gdybys kupował 2000/1000 na EQ5, toco innego. Tylko i tak paralaktyk przy obserwacji Ds nie daje Ci żadnych przewag.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.