Skocz do zawartości

Zestaw okularów do newtona f/5


lion100

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem kłopot z dobraniem krótkich okularów do bino WO. Za poradą kolegi z czeskiego forum nabyłem xf 8,5mm a ponieważ w newtonie muszę stosować korektor ogniska 1,6x /wynikowa ogniskowa 1920mm/ mam z nimi powiększenie 225x. B.dobre okulary, świetna transmisja, ergonomia, muszla oczna wysuwana na 3x click, b.lekkie. Zapewne to samo dotyczy xf 12mm. Ten czeski znawca okularów i wogóle sprzętu stawia je wyżej od radianów, które są przecież o wiele droższe. Ja swoje xf-y kupiłem w sklepie foto z produktami pentaxa, były znacząco tańsze, niż w sklepie z astro.

 

Natomiast przy okazji ostrzegam: zoom xf pentaxa 6,5 - 19,5mm, aczkolwiek mechaniczne cacko - daje w newtonie ogromną wadę koloru,widoczną już przy małych powiększeniach...

 

...nie bardzo widzę potrzebę swa 17mm, za mały odstęp w powiększeniach a z barlowem 2x da Ci to samo, co xf 8,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku nocach i po zaliczeniu kilkunastu/kilkudziesięciu obiektów będziesz widział czego Ci brakuje. Najbardziej przydatny (moim zdaniem )w Twojej Syncie oraz najczęściej używany będzie właśnie okular w okolicach 11-14mm. To po prostu będzie optymalna źrenica/powiększenie do większości DSów (małe gromady otwarte, kulki, większość galaktyk, nieduże mgławice). Do tego do kompletu okular 7-9mm do mniejszych obiektów (i przy okazji do planet w normalnych warunkach seeing'owych) i jeszcze okular w okolicach 20mm (+/-).

 

Kolejna rzecz to okular przeglądowy z jak najszerszym polem (~30mm) i okular do planet, ale tutaj akurat mógłbyś kupić dobrego barlowa bo przy takich ogniskowych okularów po dodaniu barlowa będziesz miał idealną kombinację powerów planetarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakiej Syncie mowa ale jeśli to lustro większe niż 8 to polecam się zastanowić zamiast okularu z przedziału 11-14 mm i 7-9 nad Es'em 9 mm, przy f/5 źrenica jest idealna do średnich powiększeń ds'owych a pole 100 stopni i tak "załatwia" większość okularów 11-14 mm. Es będzie wymagał dołożenia jeszcze trochę do ceny 2ch xf'ów ale moim zdaniem warto jak najbardziej za jakość obrazu jaką oferuje ten docelowy okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jak ktoś ma pieniądze na Ethosa(dwa razy droższy od Naglera…) to może sobie kupić – no problem. Jeśli o mnie chodzi to wolałbym kombinację np. 7-8mm i 12-13mm z polem nawet 65 stopni niż jeden okular 9mm nawet z tak ogromnym polem. Tu chodzi o źrenicę wyjściową – będę miał źrenicę ok 1,5 i 2,5mm. Obie są świetne do DSów, ale do niektórych przyda się mniejsza do innych większa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.