Skocz do zawartości

Cartes du Ciel


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Też mnie to wkurza że katalog komet nie jest pełny i najbardziej łakomych kąsków nie tam w nim. Ma ktoś na to jakąś radę?

 

Edit: Pouzupełniam bym do sam ale nie wiem wszystkiego gdzie co mam wpisać aby było OK. Jakby ktoś to przedstawił sam bym się tym zajął.

Edytowane przez BanEr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
...

nie badałem 3.0, miałem, ale mi się nie podobała, poza tym brakuje w niej możliwości ściągania zdjęć, a ja to wykorzystuję nałogowo.

...

jakiś tydzień temu pojawiła się nowa kompilacja CdC v. 3.0.1.5-1196 niestety ciągle beta, do ściągnięcia tu: http://www.ap-i.net/skychart/en/development_version

ale można już pobierać zdjęcia DSS, ograniczenia do rozmiaru 120x120

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Całkiem niedawno ukazała się kolejna, na szczęście ostatnia, beta i teraz "Sky Chart" nosi numerek 3.0.1.6 beta. Oprócz kilku dodanych funkcji, autor usunął ponad 90 błędów, dzięki czemu z pewnością program jest znacznie stabilniejszy.

Do pełnej wersji, która będzie miała numer 3.2, pozostało obecnie około 30 błędów do usunięcia. Chyba raczej nowych funkcji nie będzie na tym etapie; te autor chce wprowadzić w 3.4.

Szkoda tylko, że developing tak długo trwa. Pamiętam, że pierwsza beta ukazała się jeszcze w 2007 roku, nie mówiąc o alfach w 2006.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 7 miesięcy temu...

Zachciało mi się zanistalować następną wersje Cartes du Ciel 3.0.1.6.

 

Zrobiłem przy okazji plik z polskimi nazwami gwiazdozbiorów: "constlabel_pl.cla",jest w załączniku. Trzeba tylko usunąć rozszerzenie ".txt" i podmienić z orginalnym "constlabel.cla" w katalogu "data/constellation/". Warto zachować plik "constlabel.cla" pod jakąś inną nazwą np. "constlabel_la.cla".

 

Pozdrawiam,

 

Kamil

 

PS. Chyba jest problem z nazwami gwiazdozbiorów z polskimi znakami diakrytycznymi.

constlabel_pl.cla.txt

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

najpierw uwaga do "Adminów/Moderatorów"

- wydaje mi się, że rola programów astronomicznych - dla amatorów(zwłaszcza tych początkujących) - jest tak duża, że w jednym z naddziałów powinien chyba znaleźć się już stale wpadający w oko poddział (uwzgledniający tez programy generowania map i linki do samych map)

 

"Programy do nauki nieba, przygotowania obserwacji i drukowania mapek" lub coś podobnego

 

na przykład "obok" (równej rangi) co "Mój pierwszy teleskop".

 

a może nawet w zaszczytnym dziale "Astronomia" obok/poniżej "Obserwacje astronomiczne"

 

bo teraz jest to rzucone tu i tam.

 

Oczywiście w nim nie tylko suche linki - tez używanie itp - byłoby opisywane.

 

A TERAZ PYTANIE (i przykład potencjalnego wykorzystania)

 

planuję doczołganie się w powiększeniu 28 razy skacząc z gwiazdki na gwiazdkę od Enifa w Pegazie do M15 (trochę małej gromadki kulistej) a w tym celu wydrukować sobie z jakiegos programu mapkę (po ewentualnym odwróceniu kolorów) ale z duża ilością tych słabszych gwiazdek powiedzmy nawet do mag 10

 

no i tu mam problem - wydruki ze stellarium mają swoją "nieelegancję"

 

tymczesem w Cartes Du Ciel V3.0 nie potrafię wymusić by pojawiły się te mniejsze gwiazdki i mam jedynie duuużo pustego nieba obok Enifa ?! Help.

 

załaczam przyklady z Cartes (gruby czerwony zygzak) i ze Stellarium

stell_m15.jpg

cdc_m15.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CdC używałem sporadycznie, Stellarium wcale. Wydaje mi się jednak,że problem leży w katalogu gwiazdowym, którego program używa domyślnie.

Np. w HNSKY był to katalog SAO z gwiazdami do 9mag. Wobec tego przy zoomowaniu mapy czy ręcznym ustawianiu suwakiem zasięgu powyżej tej wartości słabsze gwiazdki się nie wyświetlały po prostu. Stawiam przysłowiowe USD przeciw orzechom,że u Ciebie jest ten sam problem. Sprawdź koniecznie.

Druga sprawa, to chyba nie potrzebnie szalejesz z tym 10 mag. Z tego co pamiętam, to polujesz lornetką i to z terenów miejskich lub podmiejskich. Jeśli to teleskop, to też nie ma co szaleć z zasięgiem gwiazdowym mapki, bo pole widzenia szukacza [jaki???] jest zbliżone do lornetki. Jeśli jest to szukacz 50mm, to także i zasięg. W mniejszym tym bardziej nie ma sensu ładować do mapki słabszych gwiazd.

Przewagą teleskopu będzie tutaj łatwość odróżnienia tej gromady od gwiazd, bo w lornetce pod zaświetlonym niebem możesz ją brać za gwiazdę.

Staraj się wykorzystać w namierzaniu celów jaśniejsze gwiazdy, większość swoich lornetkowych i teleskopowych [130/650] obserwacji DS wykonywałem z mapkami nieba o zasięgu 6.5mag. Takie absolutne minimum. Na ogół [ale nie w 100%] to wystarczało do wycelowania,a już na pewno w M15. Też jechałem od Enif-a. Czasem osobno drukowałem dokładniejsze mapki z HNSKY 7-9mag, ale to głównie wtedy, gdy miałem problem z identyfikacją/dostrzeżeniem jakiegoś obiektu.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki

 

ten HNSKY/SAO sciągnałem duzą wersję ponad 40 MG ale w okolicy Enifa ukazuje mi poki co max 7.5 Mag czyli zalwedwie kilka gwiazd

 

 

a jak/skąd konkretnie ściągnąć taki LEPSZY katalog (z 10 MAG) i załadować do Cartes ?

 

to znaczy ja tu w postach widzę jakiś link ale to podobno 300MB - trochę strach - po co mi MAG 16 :D

 

 

zamierzam powalczyć z kulistymi tym co mam czyli refr 70/700 to tu Mag 9 mi starczy chyba.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ten HNSKY/SAO sciągnałem duzą wersję ponad 40 MG ale w okolicy Enifa ukazuje mi poki co max 7.5 Mag czyli zalwedwie kilka gwiazd

 

a jak/skąd konkretnie ściągnąć taki LEPSZY katalog (z 10 MAG) i załadować do Cartes ?

 

zamierzam powalczyć z kulistymi tym co mam czyli refr 70/700 to tu Mag 9 mi starczy chyba.

Rany, ale po co Ci więcej gwiazd? Tylko utrudnisz sobie zadanie. Wyświetlanie za dużego zasięgu gwiazdowego przy szerokim polu opóźnia pracę programu, nawiasem mówiąc. Zerknąłem teraz do HNSKY: Enif jest 4-5st. od gromady M15, czyli w zasadzie gubiąc te gwiazdę na krawędzi pola szukacza czy lornetki powinieneś już łapać na przeciwległym krańcu pola widzenia rejon gromady. Dosłownie obok niej jest gwiazda 5.9mag,a po drodze kilka takich ponad 7mag, jak piszesz. Czego trzeba więcej? Słabsze gwiazdy tła, których nie masz na mapce i nie możesz rozpoznać, po prostu ignorujesz. A przy kiepskim niebie w ogóle ich nie widzisz i nie ma problemu. Ustaw sobie w taki sposób "grubość punktu" wyświetlania gwiazd [boldness w HNSKY], aby dobrze widzieć ich różnice w jasności, to ułatwi Ci identyfikację.

Podstawowe katalogi są do ściągnięcia z macierzystej strony www programu -dotyczy to na pewno HNSKY i CdC, innych pewnie też. W przypadku HNSKY były to np. 2 katalogi PPM o różnym zasięgu. Ale powiadam, niepotrzebne Ci to!!!

Osobna sprawa to Twój sprzęt. Lornetką 50mm znajdziesz pozycje M15 bez problemu, ale pod słabym niebem weźmiesz ją za gwiazdę. Spróbuj lornetką na podstawie mapki ustalić, która gwiazdka nie pasuje do schematu i może być szukaną gromadą, a następnie skieruj tam refraktorek. Ten ostatni jaki ma szukacz? Jeśli jakiś taki 24mm albo star pointera, to przy zaświetlonym niebie w ogóle nie dostrzeżesz gwiazd podejścia, poza Enifem. Najpewniej tu leży problem. Tym niemniej przy wsparciu lornetki powinno się udać, kolo Enifa leży gwiazdka 6.0mag [niestety pod kątem w stosunku do kierunku na gromadę], a tuż przy samej M15 5.9mag. Przy wsparciu lornetki powinieneś jakoś podejść, oczywiście musisz się przyzwyczaić do zmian orientacji obrazu w takim zestawie: lornetka i mapka -normalnie, szukacz -odwrócony [chyba,że starpointer], refraktor z kątowką diagonalna -lustrzanie odbity,co na początku jest nieco irytujące. Generalnie, w lornetce powinieneś mieć dwie w miarę jasne gwizdy tuż obok siebie [5.9m i M15],a w refraktorze to samo, tylko jedna z nich nie będzie już gwiazdą, tylko kulką

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślę to.

 

Obserwuje na wsi 50 km od Wrocka dajmy na to.

 

Natomiast mam pewną praktykę. Mój szukacz to okolo 20 mm 6x - on jest na tyle beznadziejny

że z założenia nim tylko CUDEM prawie trafiam w latarnię potem szukam okularem 25mm

skipając w powerze 28x, a tedy widze jeno około 1.5 stopnia nieba więc jednak trochę tych mniejszych gwiazd mi się przyda ;)

 

Szukanie najpierw lornetką mi troche nie pasuje

bo mam kłopoty z trafieniem w latarnię

co ją widzę gołym okiem

- widzę co prawda kilka gwiazd i jedna - najjaśniejsza może uchodzić za te latarnię (np: Enif) ale głowy (sobie) nie daję

BO NIE JEST podpisana (a ja MAG jeszcze nie umiem ocenić przez lornetkę) :D

i tu (lornetka lub szukacz kiepski) te małe gwiazdki przydały by mi się do jednoznacznego odgadnięcia Enifa - może to śmieszne - ale tak sobie wydumałem - czekam na pogodę!

 

Dzięki.

CDC_KONTRA_STELARIUM.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu nikt nie powiedział ze są atlasy na:

 

atlasy_za_friko

 

na przyklad ciekawy:

 

"TriAtlas, General Index (3atlas_2ed_general.7z // 12.94 MB)

Jeden z najlepiej wydanych darmowych atlasów nieba, który każdy miłośnik astronomii mieć powinien. Zawiera 25 map, na których naniesiono obiekty do +9 wielkości gwiazdowej. Mapy w formacie pdf"

 

WŁAŚNIE DOKUPIŁEM SOBIE SEGREGATOR 7ZŁ Z CZTERAMA ZATRZASKAMI I 100 KOSZULEK FOLIOWYCH PO 10 GROSZY

POD NIEGO!!!

 

A "NIEBO" PRZEMYSŁAWA RUDZIA (PRZEWODNIK PO WSZECHŚWIECIE)

BĘDE MIAŁ ZA WSTĘP MERYTORYCZNY DO ASTRO-AMATORKI (BO MAPKI TAM ZGRUBNE ALE NAMIARY CZEGO SZUKAC W DANYM MIESIĄCU ok!!!)

 

 

 

spakowane w formacie 7z a ten można se odpakować po zainstalowaniu popularnego:

 

rozpakowywacz_7z

 

 

nadal poodrzymiuję troske o początkujących (brak Działu) określoną w

 

programy_i_mapy_dla_niezamożnych!!!

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale to są duchy - nie do kupienia (np ten Star-Guide)

 

ekonomia mówi chcemy minimum 9 MAG za niewielki szmal (żeby nie opłacało się kupować segregatora, koszulek i drukować mozolnie (tusz też kosztuje!)

 

 

NIEMNIEJ TWÓJ LINK DOWODZI, ŻE BARDZO BRAK TAKIEGO DZIAŁU (POROGRAMY OF NIEBO I MAPKI) OBOK/POD "MÓJ PIERWSZY TELESKOP"

(W KWESTII ATLSÓW NIE DRUKOWANYCH - BO TAKICH TEZ WSPOMINASZ TAM JAK ROZUMIEM)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STAR-GUIDE jest do kupienia - poszukaj w Google.

 

Jak wczytasz się w spis treści tego artykułu to znajdziesz też część z atlasami do druku i wydanych drukiem. Nie poruszam tam natomiast tematu programów typu planetarium typu CdC czy SkyMap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak!

zauważyłem to!

że porównujesz też atlasy "do druku"

 

zatem ponownie Ci BARDZO dziękuję! NIE MA SPORU!

 

 

 

stra-guide jest NIE DO KUPIENIA!!!

 

SZUKAŁEM W GOOGLE 1000 X (google twoim nieprzyjacielem się okazał w tym przypadku)

 

WSZYSTKIOE SKLEPY, KTÓRE GO MAJĄ NAPRAWDE GO NIE MAJĄ (nawet jak niby dostępny)

 

TYLKO NA SWOICH STRONACH GO nie skreślili (FUSZERKA) WIĘC WYBACZ :szczerbaty:

 

POZDRAWIAM

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu, kup cokolwiek z czytelnym układem map i dobrym indeksem, z zasięgiem do 8-9mag i nie więcej! Wszystko co większe nie nadaje się jako atlas podręczny, do użytku w polu. Ja od jakiegoś czasu używam Pocket Sky Atlas -jest b. funkcjonalny.

Wracając do kwestii szukania Twoim sprzętem. Wg. mnie powinieneś posadzić na swojej lufie szukacz 30mm -używane trafiają się często na giełdzie. Szukając przez okular będziesz się tylko mordował niepotrzebnie. Zagęszczanie tła gwiazd to droga donikąd. Z moich doświadczeń wiem,że poza miastem kaliber 30mm jest zupełnie wystarczającym minimum.

Jeszcze jeden ważny aspekt sprawy: Jaką masz kątówkę w tym refraktorku? Jeśli taka odwracająca to O.K., ale stawiam raczej na normalny astronomiczny diagonal. Wtedy masz naprawdę przechlapane przy "swojej" metodzie najazdu na obiekt, bo masz lustrzane odbicie w orientacji obrazu. Paradoksalnie odwrócony obraz w szukaczu nie jest problemem, bo łatwo zmienić orientacje z normalnej przez obrócenie mapki. Natomiast tutaj jest tak: namierzasz wstępnie gołym okiem i lornetką [orientacja normalna], szukaczem [odwrócone] a potem jeszcze usiłujesz dojść gdzie co jest w okularze, gdzie masz w ogóle poprzestawiane jeszcze inaczej [góra-dół normalnie, lewo-prawo zamienione],w dodatku nie ma sposobu, by zasymulować to sobie na mapce. Masakra! Jakimś wyjściem byłaby wymiana kątówki na pryzmatyczna odwracającą,ale i tak zostaniesz nadal ze zbyt małym polem widzenia. Dlatego koniecznie lepszy szukacz. Możesz też spróbować zaadaptować w tym charakterze jakiś kawałek lornetki czy lunetkę-monoskop o aperturze 30-40mm ale uwaga -większość tych ostatnich wynalazków ma b. małe pole widzenia, potrzebowałbyś takiego z minimum 4 stopnie.

A swoja drogą, spróbuj przetestować ten swój "beznadziejny" 6x20. Przede wszystkim jego zasięg gwiazdowy i praktyczne pole widzenia. Bo gwiazdy do 6 mag to widać gołym okiem niekiedy, czyli te dwie [1 k. Enifa, 2-ga k. M15] powinny być widoczne. Problem może leżeć w Twoim polu widzenia -przetestuj ten wynalazek za dnia. Otóż te małe szukacze maja często b. mały eye relief. Oznacza to,że nie nadają się w ogóle dla okularników. Odsunięcie oka od okularu w takim szukaczu skutkuje redukcja pola widzenia o połowę, jeśli nie więcej. Tak mam np. z szukaczem [też jakieś 20-26mm] co dostałem w komplecie z moim 80/400 [TS, nie SW, bo tam jest normalny 6x30]. W ogóle go nie używam, stosując w tym krótkim refraktorku długoogniskowy okular i kątówke z pełnym odwracaniem obrazu. Tylko tu mogę uzyskać 3st. pola, więc od biedy da się bez szukacza. Ty w 70/700 nawet z 40mm okularem nie przekroczysz 2.2 stopnia i to bez ewentualnego winietowania, mogącego pogorszyć sprawę.

Jeśli tylko ten 20mm szukacz nie ma za małego pola, to w M15 powinieneś trafić nawet z nim. Do poważniejszych obserwacji czeka Cie wymiana na lepszy.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku

zaraz to doczytam (a zwłaszcza przed wyjazdem do Tąpadłej)

ale

drogi Jarku - jak ty daleko odjechałeś od nas biedaków

 

- otóż - na szczęście - kątówka w tym sky watcher 70 / 700 az2 jest 90 stopni

 

- inaczej bym się pociął i popłakał i NIE KUPIŁ :D

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odjechałem :szczerbaty:

Daję rady wynikające z własnej praktyki, na małym sprzęcie za małe pieniądze. Przecież nie piszę Ci: kup Syntę 8" za 1300zł i po krzyku. Niestety, pewnych rzeczy się nie da przeskoczyć. Jeśli tym szukaczem 20mm nie dasz rady, to najtańszym wyjściem dla Ciebie jest zakup używanego szukacza 6x30 [koszt poniżej 100zł, nowy powyżej]. I pamiętaj o lornetce, to się naprawdę przydaje. Swoją drogą, trafnie zidentyfikowałem problem, jak widzę.

Ta kątówka 90stopni, to prawdopodobnie typowa kątówka diagonalna [do astro], daje odwrócenie obrazu tylko w jednej płaszczyźnie. Ma tylko zmieniać kierunek osi optycznej dla wygodnego patrzenia w okular, a nie odwracać obrazu, stąd przypadkowy efekt uboczny, nieistotny przy tym typie obserwacji. Kątówki "ziemskie" z pryzmatem odwracającym zwykle są 45-stopniowe, ale takie 90 stopni też się trafiają [mam taką]. Dla pewności skieruj za dnia swoja lunetę na reklamy czy rejestracje aut -jak literki będą odbite wspak, to typowa kątówka astro. Oczywiście nie ma sensu,byś ją wymieniał, bo tak jak pisałem niewiele Ci to da z racji małego pola widzenia teleskopu. W każdym razie nie da się tak namierzać celu. Teleskop o przyzwoitej ogniskowej [a tym samym ograniczonym polu widzenia] musi mieć szukacz i kropka.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekolog, jesli masz problemy, to drukuj sobie mapki do podejscia do konkretnych obiektow, z odpowiednim zasiegiem gwiazdowym (uwzgledniajac bardziej lub mniej dokladnie miejscowke, date, godzine, ksiezyc, sprzet) - w razie potrzeby odbijajac je lustrzanie. Planowanie obserwacji tez przyjemnosc...

 

poszukaj ewentualnie programow ktore to uproszcza - ja uzywam SkyTools 3, ale zaloze sie, ze sa jakies lepsze badz gorsze odpowiedniki darmowe. chociaz oczywiscie takie mapki (tylko wiekszym nieco wysilkiem) mozna przygotowac w kazdym niemal sofcie, wliczajac w to cartes du ciel czy nawet stellarium

 

 

edit: noszenie ze soba na obserwacje jakiegos duzego atlasu, to problem. te z wiekszym zasiegiem zazwyczaj koncza jako "domowe" - rowniez z tego powodu, ze troche szkoda narazac na rose (duzo rosy!) czy szron, pogniecenie, poplamienie... no i sa po prostu nieporeczne, same sie zamykaja, swoje waza... Stad chyba wiekszosc osob zadawala sie wydrukami sporzadzanymi w miare potrzeb i malymi, polowymi atlasami. Lub drogimi, zalaminowanymi wersjami polowymi (np SkyAtlas 2000 ma taka wersje) - czesto biorac z nich tylko kilka potrzebnych stron. Oczywiscie czesc osob nosi laptopa, ale na ta sciezke nie namawiam.

Edytowane przez rami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzisiaj zainstalowałem sobie Cartes du Ciel - wersję 3.2.

Ponoć ma to być najnowsza, stabilna wersja.

Programik ma możliwość wyświetlania (z tego co rozumiem?) grafik około 9000 obiektów z plików *.fit umieszczonych w danym folderze.

 

Niestety CdC "nie widzi" plików ze zdjęciami obiektów - może ktoś używa CdC3.2 i rozwiązał ten problem lub ta funkcja działa u niego bez problemu?

Oczywiście dusiłem "skanuj folder", wrzucałem bibliotekę do innego folderu i nic :(

 

cdc3_wyswietlanie_fitow_SAC.JPG

 

Jeżeli nie ma rady - napiszę posta na grupiej Yahowej CdC i umieszczę tutaj rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę starsza wersję, ale też trójkę. U mnie wszystko działa jak należy, ale ścieżkę do obrazów (Folder obrazów) mam ustawioną na "C:\Program Files\Ciel\data\pictures\" (bez "sac" na końcu...). Po takim ustawieniu i kliknięciu "skanuj" mam skatalogowane prawie 10 000 obiektów i wszystkie obrazki ładnie się wyświetlają na mapie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.