Skocz do zawartości

Fitr IR do ToUCam'a Pro - troche inaczej.


sp3uca

Rekomendowane odpowiedzi

Gwoli wstepu: nowy watek o IR bo moze kogos zainteresuje to podejscie.

Robiac od roku zdjecia gwiazd przerobionym na SC2 webcamem zauwazylem znane zjawisko "duchow" przy gwiazdach ktore promieniuja sporo energi w dolnym zakresie widma.

Zauwazylem tez ze sekwencje w dzien np. liscie drzew i inne zielenie sa wyraznie "wyblakniete" kolory niebieskie takze "zaklamane".

Zielen lisci np. byla totalnie wyblakla, oczywiscie tylko na innych obiektywach niz ten malutki orginalny, na nim wszystko OK.

Skojarzylem to z IR.

Pisze ze bylo zle bo zrobilem nastepujaca przerobke:

Pomyslalem ze ten maly orginalemk ma jakis filtr "w sobie", jezeli na nim jest wszystko OK.

Okazalo sie po ogledzinach ze ostatnia soczewka od strony ccd to nie soczewka tylko maly krazek szklany prawdopodobnie filtr.

Delikatnie podwazylem go i wylupilem. Uwaga moze peknac przy operacji ale jest slabo przyklejony na obwodzie wiec sie udalo.

Jest to ewidentnie jakis filtr, patrzac pod katem ma silny zielonkawy

poblask warstwy napylonej, natomiast maly obiektywik po takiej operacji

"nabyl" cech innych "duzych" obiektywow czyli klamal w R i G.

Tak wiec wyczyscilem ten krazek - filtr i delikatnie przykleilem go na

CCD. Nie wiem czy jest to filtr typowy IR czy jakis inny korygujacy charakterystyke CCD ale dziala pieknie !

Moze nie jest to "typowy" filtr o super parametrach ale jakos tlumi.

Gdy zrobilem test z pilotem od TV (wiadomo dioda daje IR) to bez niego blyski diody sa bardzo silne z nim natomiast ledwo widzialne !

Teraz wszystkie obiektywy jakie uzywam odzwierciedlaja kolory super , a gwiazdki naswietlaja sie o wiele lepiej.

Nie wiem czy ten opis komus cos pomoze ale jest to jakas alternatywa do trudnodostepnych i drogich filtrow IR, nawet jezeli okazalo by sie ze ww. dzialanie to tylko namiastka filtru.

 

Pozdrawiam.

Andy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Właśnie. Wydobycie dobrych barw z webkamerki dołączonej do telepa to trudne zadanie. Kiedy przetwarzam Jowisza księżyce są zawsze niebieskie. Właśnie z barwą niebieską mam największy problem. Zastanawiałem się nawet nad zmianą kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na ten filtr znalazło by sie miejsce w obudowie złączki WEB/M42 i WEB/1,25".

 

Powiedzmy mały próg tuż przed CCD i gumowy cienki oring na wcisk :roll:

 

ps. dodam, że filterek ma ok.7,5-8mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym go przykleiles do CCD?

 

Poniwaz srednica tego krazka jest wieksza niz przekatna matrycy ccd

poprostu polozylem go na ICX098BQ i w czterech rogach "pacłem"

mikro kropelki urobionego kleju epoxydowego. np. distalu.

Jest to tak malo ze jak by podwazyc to odlepic mozna spoko.

Oczywiscie i powierzchnia ICX -a i filtrzyk "odpylone" zostaly przed operacja dokladnie.

 

Dobra jest propozycja McArti' ego, ja jednak mam elektronike w innej obudowie, stosuje takze ten orginalny obiektywik i w pokrywie mam jeszcze 1mm grubu krazek szklany by zachowac hermetycznosc przy

schladzaniu.

22male.jpg

Analizujac za i przeciw wybralem zamocowanie na stale, co nie musi byc jasna rzecz optymalne.

 

Andy[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A mi coś do łba strzeliło i nalałem kleju do butów na CCD i na to nałożyłem filtr.

Sam się sobie dziwię.

Z początku było O.K. ale wieczorem kiedy klej wysechł pojawiły się pęcherze i zacieki.

Musiałem wszystko zrywać. Na szczęście klej do butów po zaschnięciu jest jak guma.

Za drugim razem trochę pomyślałem i teraz filtr jest O.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.