Jump to content

IC 410


Krzysiek Gaudy
 Share

Recommended Posts

Witam !

 

Kolejny obiekt w technice HaRGB. Tym razem to 35x600 sekund + 20x300 sekund RGB.

Sprzęt: FLI 3200ME, EQ6 i TSA-102S.

Wszelkie sugestie i opinie mile widziane :) Nie wiem czy nie za bardzo różowo, ale sporo tam niebieskiego generalnie i tak wyszło z wyliczonych współczynników.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

IC410_final_www.jpg

Edited by Krzysiek Gaudy
Link to comment
Share on other sites

Krzysztof, generalnie jest nieźle.

Moje uwagi to: plackowate gwiazdki i zniknął gdzieś ich kolor.Zapewne wykorzystywałeś Ha jako L? W paru miejscach zdjęcia otoczka gwiazdki jest zielona - to zjawisko normalne przy obróbce Ha:HaR:G:B ale do usunięcia.

Pozdrawiam

Maciek

Link to comment
Share on other sites

Super zdjęcie!! Cóż za detal w mgławicy. Bardzo mi się podoba.

Zastanawia mnie jednak obecność bordowych plamek w pasmach ciemnego pyłu w centrum mgławicy - czy to aby nie jakiś artefakt w przebiegu obróbki? Jakoś mi one do całości nie pasują.....

Widać także nie do końca usunięty blooming na jasnych gwiazdach - maja takiego małego pionowego spajka.

Więcej uwag nie mam, zielenizny wokół gwiazd nie widziałem (nie badałem może aż tak dokładnie jak wessel:D)

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

a wrzuciłam sobie na tapetkę te dwa różowe plemniki... :szczerbaty:

 

A myślałem, że tylko ja mam takie skojarzenia :P

 

Dzięki za uwagi i opinie - oczywiście macie racje. O kolorze gwiazd zapomniałem, a tam ten bordo w ciemnych partiach mgławicy to błąd, nie powinno tam tego być. W wolnej chwili może raz jeszcze do tego tematu podejdę.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Link to comment
Share on other sites

"A myślałem, że tylko ja mam takie skojarzenia :P"

 

Hmmm... Miałem przemilczeć moje skojarzenie, ale skoro ktoś zaczął... U mnie najpierw było: "ale piękne" a zaraz potem "I JAKIE PLEMNIKI!" ;)

 

Ad. całość - ładna bardzo. Ja mam widać ośmiobitowy mózg, więc jak widzę ładny detal, to "plackowate gwiazdki" zupełnie mi umykają i cieszę się tym, co widzę :)

 

PS. Za godzinkę będę pokazywał w wizualu Pierścień i parę takich tam. Módlmy się, bo chmury idą...

Link to comment
Share on other sites

to że jakiś inny kolor się pojawia w środku to dobrze. Znaczy, że choć trochę zarejestrowało się coś na innych kanałach, niż tylko czerwony (niebieski zapewne). Ja osobiście nie lubię tych monochromatycznych czerwieni po dołożeniu Ha i osobiście uważam, że to błąd - error, zupełnie nie odpowiadający rzeczywistości.

Link to comment
Share on other sites

Nie dałem spokoju temu zdjęciu.

Kolor zostawiłem ten sam - podoba mi się, z resztą wyszedł praktycznie taki ze współczynników, więc nie kombinuję.

Swoją własną metodą dodałem gwiazdki RGB - będę wdzięczny za opinię, czy wygląda dobrze? Szukałem w sieci czegoś, jak to składać - nie znalazłem nic. Ostatecznie sam pokombinowałem i chyba nie jest źle? Jeśli jest OK, to obiecuję tutorial pokazujący jak to robić.

 

Usunąłem też pewne przebarwienia z centrum mgławicy... wydaje mi się, że jest lepiej, ale czy faktycznie? Czy to już po prostu za długi okres czasu spędzony nad zdjęciem? :)

 

Plackowate gwiazdki nadal trochę zostały, ale to już efekt sprzętu i rozdzielczości zdjęcia - ja szpileczek nigdy nie będę miał :)

 

jimbim1975, w powyższym zdjęciu ja w ogóle nie usuwałem bloomingu :) W zdjęciach Ha ten problem praktycznie w ogóle nie występuje. Zdjęcie, które teraz dodałem ma usunięty blooming, bo na gwiazdkach RGB to już jest problem. Usuwam ręcznie w PSie (swoją, wymyśloną metodą znowu) lub w Maximie - z automatu antybloomingiem.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

IC410_rgb_stars_final.jpg

Edited by Krzysiek Gaudy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.