Skocz do zawartości

Zwiedzanie Obserwatorium w Piwnicach


Lampka

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się składa, że do siedziby toruńskiego PTMA od swojego instytutu mam mniej niż 100 metrów. Często przechodzę bezpośrednio obok okna oddziału. Przyzwyczaiłem się już niestety do tego, że rzadko można tam coś nowego dostrzec. Zwykle więc omijam to okno dosyć obojętnie. Ale wczoraj była właśnie ta rzadka okazja - nowe ogłoszenie.

Zrobiłem zdjęcie aparatem w komórce, przy okazji rejestrując odbity obraz kamienic toruńskiej starówki.

 

DSC00732.JPG

 

Zwykle przy okazji zwiedzania obserwatorium były jakieś telefony do zapisów, zbiórki przy autokarze itp. Tu jest tylko informacja o zwiedzaniu, więc chyba trzeba rozumieć to tak, że o tej godzinie w Piwnicach rozpoczyna się zwiedzanie po indywidualnym dotarciu chętnych na miejsce.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumów widzę nie było. Ale może to i lepiej. Zwykle na zwiedzanie Piwnic są zapisy i grupy są około 30. osobowe. W warunkach kameralnych zawsze lepiej się zwiedza.

Cieszę się, że skorzystałeś z mojej informacji. Ja niestety nie miałem czasu w sobotę.

Czy z racji słonecznej pogody były też pokazy plam słonecznych?

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, pokazów plam słonecznych nie było. Oprowadzał nas Pan Piotr Wąż, aktualny prezes PTMA Toruń. Nie wszystko było udostępnione do oglądania, np. pawilon "szukacza komet" był zamknięty na głucho, a szkoda! Oglądaliśmy natomiast teleskop Schmidta-Cassegraina o średnicy 90 cm, zabytkowy astrograf Drapera, no i radioteleskopy. Miałem nadzieję, że wejdziemy do kabiny sterowniczej umieszczonej bezpośrednio na radioteleskopie. Niestety nie jest to praktykowane. Podobno za wysoko i zbyt niebezpiecznie. Zresztą do samego radioteleskopu też nie można podchodzić zbyt blisko.

Udało mi się wejść, poza programem, do chyba najnowszego budyneczku-obserwatorium (z 1992 roku) i "w biegu" obejrzeć teleskop:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cc4ac83f2c670ee0.html

Prawdopodobnie jest to 60 cm teleskop Cassegraina, ale pewności nie mam. Byłem tam zaledwie kilkanaście sekund. Na wycieczkę do Piwnic zabrałem żonę i znajomych. Było to moje trzecie, tym razem udane podejście do zwiedzenia tego unikalnego obserwatorium. Wyczerpani wrażeniami udaliśmy się na smaczny obiadek do knajpki "Pod modrym fartuchem". Dziękujemy.

Frugosław

Edytowane przez frugosław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wejść, poza programem, do chyba najnowszego budyneczku-obserwatorium (z 1992 roku) i "w biegu" obejrzeć teleskop:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cc4ac83f2c670ee0.html

Prawdopodobnie jest to 60 cm teleskop Cassegraina, ale pewności nie mam.

 

Tak. To jest 60-centymetrowy cassegrain Zeissa, których jest kilka w Polsce (m.in. w Ostrowiku, na Suhorze, w Białkowie, pewnie też w Krakowie i chyba jeszcze gdzieś).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy pytałem o pokazy plam, myślałem raczej o tym wynalazku.

pano.jpg

Nie wiem nic o tym teleskopie, ale jak widać jego konstrukcja jest bardzo specyficzna. Pamiętam tylko tyle, że to Zeiss. Góra jest obrotowa, a całość przypomina trochę peryskop. Na dole jest pistolet z trzema okularami, a obraz Słońca o średnicy około 0,5 metra jest rzutowany na umieszczony na ścianie ekran. Przypuszczam, że niezależnie od położenia Słońca obraz zawsze wychodzi na tę samą ścianę. Widziałem ten wynalazek na pokazach nieba 26. kwietnia 2008 roku, w ramach festiwalu nauki. Niestety wtedy nie było plam na Słońcu.

Tu jeszcze kilka zdjęć:

 

IMG_2372.JPG IMG_2385.JPG IMG_2386.JPG IMG_2388.JPG IMG_2390.JPG

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twoich zdjęć wynika, że ów instrument stoi w pawilonie "szukacza komet". Poznałem to po charakterystycznym sposobie otwierania dachu. Czy to ten pawilon? :

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1e4e3f0e8e76d69f.html

 

Jeśli tak to w/g słów przewodnika znajduje się tu zabytkowy szukacz komet firmy Zeiss. Podobno były przeprowadzone rozmowy aby oddać go do muzeum firmy Zeiss a w zamian za to otrzymać nowocześniejszy sprzęt.

W trakcie mojego zwiedzania pawilon był zamknięty, a wiec nie mogłem obejrzeć tego instrumentu. Widocznie jest sporadycznie wykorzystywany do obserwacji Słońca.

Mam dodatkowe pytanie. Dlaczego nie mogę wstawiać do postów obrazków? Czy to moja wina, czy może "fotocosika" Kiedyś mi się to udawało...

Frugosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.