Skocz do zawartości

Pierwsze podejście do Jowisza - Mewlon 210


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Oba zdięcia rewelacyjne i poziomem dosyć zbliżone do siebie nawzajem.

Trudno stwierdzić które jest lepsze. Na uwage jednak zasługuje fakt że jesli chodzi o parametry są to sprzęty kompletnie różne 14'' SC vs 8'' Dal Kirkham (czy ja to sie tam zwie). Jest to zatem cos w rodzaju pojedynku wielkości (praw fizyki) z jakością i precyzją wykonania.

 

 

Mimo wszystko wydaje się, że w przypadku focenia planet różnice w rozmiarach apertury mogłyby decydować o wynikach przy próbie "wyciśnięcia" maksymalnej możliwej do uzyskania rozdzielczości. Tym czasem w naszym przypadku do ekstremum jeszcze wiele brakuje, stąd warto próbować dalej.

Jednak na moich "surowych" klatkach Jowisz ma ok. 270 pikseli średnicy i ledwo mieści się w nawiększym "celowniku" Registaxa, stąd boję się, że przed rozpoczęciem prób z konwerterem x3 będę się musiał postarać o inne oprogramowanie stackujące, albo składać klatki ręcznie, co niespecjalnie mi się uśmiecha.

 

Serdecznie pozdrawiam :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisze i Waldka i marka sa rewelacyjne. Zblizamy sie powoli do najlepszych (Honk-Kong, Floryda), a wiec Polak potrafi.

 

Panowie - gratuluje i tylko tak dalej. Ja juz chyba odposzcze te ogniskowe 6000mm a skupie sie tam gdzie mi idzie lepiej - na 250mm...

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Słuszna decyzja PTL trzeba się specjalizować i robić to co umiemy najlepiej i co przynosi nam największe zadowolenie jeśli nasze hobby nie ma być przyczyną frustracji tylko przyjemności 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisze i Waldka i marka sa rewelacyjne. Zblizamy sie powoli do najlepszych (Honk-Kong, Floryda), a wiec Polak potrafi.

 

Panowie - gratuluje i tylko tak dalej. Ja juz chyba odposzcze te ogniskowe 6000mm a skupie sie tam gdzie mi idzie lepiej - na 250mm...

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

 

Z przyjemnością ogląda się Twoje prace obydwu rodzajów, myślę więc że samoograniczanie nie jest w tym przypadku najlepszym wyjściem. Z niecierpliwością czekam na kolejne foty :D

 

:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Parę dni nieobecności w sieci , dzisiaj wchodzę i jestem pod wrażeniem nowych zdięć . Moje gratulacje dla Pawła i Marka jak również pozostałych kolegów zamieszczających coraz lepsze prace.

Dzięki za propozycję stworzenia własnej bazy ze zdięciami , ja nie mam czasu na prowadzenie własnej strony , jak tylko będę miał trochę luzu , odezwę się na priva w sprawie bazy z moim materiałem.

 

Co do Barlowa 3X , za ciemny obraz , ew. 2,5X byłoby do sprawdzenia.

Saturna przy super seeingu można spróbować .

Problem z ciemnymi klatkami to duży szum , wymuszający bardzo dużą ilość materiału , Jowisz z powodu swojej rotacji odpada.

 

Pozdr.

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym powiększeniem, to tylko szczegół techniczny - chciałem się jedynie upewnić, że dobrze rozumiem podane przez Ciebie parametry - dzięki za info :D.

 

Jeśli tylko znajdziesz chwilę czasu to odezwij się, ustalimy szczegóły stronki. Naprawdę warto pokazywać to co robisz nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

 

 

Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coż, zdolność rozdzielcza teleskopu tej klasy musi zadziwiać, tak samo jak umiejętności użytkownika. :wink:

Moim zdaniem to jest jak na razie najlepszy Jowisz na tym forum. Wygląda troszkę lepiej od tytułowego dzięki temu, że obróbka jest chyba lepsza - kolorki są trochę ciemniejsze i przez to bardziej wyraziste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tej klasy widoku Jowisza dostarcza czasami przy bardzo dobrym seeingu Maksutow Zeissa 35cm.

Raz w życiu napewno nim widzialem ciemny szczegół na tarczy Ganimedesa przy powerze pod 600x, widok był tak na oko dwa razy większy jak na Waldkowej focie ale i teleskop był prawie 2x większy więc tymbardziej nie mogę wyjść z podziwu nad perfekcją tego zdjątka.

 

Waldzi!!! Jestaś wielki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za uznanie , naprawdę miło czytać wasze posty.

Oczywiście jakość teleskopu jest bardzo ważna , powiedzmy nr1 , ale trzeba pamiętać o bardzo dokładnym , wręcz perfekcyjnym skolimowaniu optyki , czystości całego toru optycznego , schłodzeniu sprzęta ; w moim przypadku 3-4 godz i to nie jest przesada dla systemów z lustrem 20cm , no i trzeba trafić z pogodą. Jeżeli jedno ogniwo tego łańcucha wypadnie to z dobrych zdjęć będzie kicha.

Zrobiłem zdjęcie krążków dyfr. gwiazdy w ognisku Mewlona ToUcamem.

Przypomnę , ognisko 2415mm , tak na oko wielkość obrazu na moim monitorze można przyrównać do powiększenia ok. 300-400 razy , patrząc bezpośrednio przez okular. Poszukam tego materiału , przygotuję i wrzucę na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No niestety, mając sprzęt uniwersalny ciężko będzie dobrze wybrać specjalizację :wink:

Ale jak wiadomo w każdej branży konkurencja jest czynnikiem motywującym do dalszego rozwoju 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.