Skocz do zawartości

Bolid 20-02-2004 18:54UT


Brahi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

Obserwowalem akurat meteory teleskopowo.. W pewnym momencie na prawym okularze lornetki pojawil sie jakis upierdliwy odblask i zaczal sobie wedrowac wokol pola.. oderwalem glowe od sprzetu, popatrzylem w prawo a tam....

 

UT: 18:54

Jasnosc      -6m

Predkosc   2.5  (niezbyt szybki)

Barwa      niebiesko-zielony, pozniej niebieskawy i fioletowy

Czas trwania    ok. 4s

Slad         brak

Bolid zaczal sie gdzies w okolicach Alheny, dolecial do glowy Hydry..no i co tu wiecej.. piekny byl :))

 

Pozdrawiam :) Brahi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha!! Ja też widziałem.

godz. 19.55

kierunek lotu: z południowego wschodu na północny zachód

wysokość ok. 50 st

jasność ok. -9 mag

czas ok. 4 sek

wolny

kolor: żółty

efektu dźwiękowego nie słyszałem dokładnego przelotu nad gwiazdozbiorami też nie mogłem zaobserwować gdyż byłem akuratnie w samiuśkim centrum miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejszym warunkiem slyszalnosci takiego zjawiska jest wysokosc na jakiej zakonczy sie lot wpadajacego do atmosfery ciala... wiekszosc konczy swoj zywot tam gdzie fale dzwiekowe nie maja sie za bardzo w czym rozchodzic wiec nie slyszymy nic.. ten z 20-ego nie wygladal na kandydata do jakichs efekow akustycznych ;)

 

zobaczcie to..

http://www.imo.net/video/vdemo6.html

 

w tekscie jest link do pliku dzwiekowego.. tylko dajcie glosno :)

 

Pozdrawiam :)

 

Brahi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

czytam od początku ten wątek

ale nie chciałem dać plamy :oops:

1.widziałem go

2.nie spojrzałem na zegarek (ale czas się zgadza)

3.żółto-zielony

4.wolny

5.Leciał od ALDERAMIN do 42 Phi And jakieś 5 sek.

6.Jasność jakieś 3 mag

7.smuga na jakieś 10 stopni

 

nie pasowało mi miejsce na niebie ale po zastanowieniu się :Boink:

zajarzyłem że ja byłem od was na południe czyli pasi

to tyle

Pozdrawiam

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak on u Ciebie leciał? Na jakiej wysokości nad horyzontem? To bardzo ważne, bo

pytaniem jest czy złapali go Czesi. Jeśli tak, to w połączeniu z naszymi danymi, można

wyznaczyć orbitę zjawiska i miejsce potencjalnego spadku.

 

Z Opola do stacji bolidowych w Czecham jest niecale 100 km.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nie koniecznie dla Czechów musiał być taki ciemny ale jak go było widać z Opola tylko na -3mag a z z Wa-wy na około -10mag to od nich (z Czech)spokojnie mógł mieć tylko 0 mag i się nie zarejestrował wcale skoro dla Zayzika leciał na PN :?:

Arku :!: kiedy u nas powstanie podobna sieć bolidowa pracujaca każdej pogodnej nocy :?: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Oceny amatorskie jasności bolidów są zawsze obarczone dużym błędem. To,

że zayzik mówi o -3 mag w Opolu, to wcale nie znaczy, że bolid miał -3 mag tylko pewnie

coś w zarkresie -1 do -5 mag. W lini prostej z Opola do stacji Czechow w Cervenej Horze

jest jakies 80-90 km, do stacji na Lysej Horze jakies 100-110 km. Ich zasieg siega do -2

mag, bo uzywaja oni wysokiej klasy obiektywow Zeiss Distagon 3.5/30

 

Jesli chodzi o sieć bolidowa w Polsce to jest to dobre pytanie. Jak na razie jestesmy biala

plama na mapie Europy w tej dziedzinie. Jeszcze w tym miesiacu to sie jednak zmieni. Powstaje bowiem w szybkim tempie nasza siec bolidowa oparta o obserwacje wideo. Dzieki

wspólpracy z Mirkiem Krasnowskim będziemy mieli do dyspozycji stanowiska wideo oparte

o dobrej jakości kamery przemysłowe wraz z obiektywami 1.2/4mm. Testy pokazały, że maja one pole widzenia 66x51 stopni oraz zasieg dla meteorow sięgający 2 mag. Mirek

już operuje dwoma kamerami. W bazie Ostrowik-Złotokłos pracują 4 kamery, a docelowo

będzie ich 6.

 

W zasadzie więc już działają stacje w Poznaniu, Ostrowiku/Warszawie oraz Złotokłosie. Prowadzone są rozmowy by w przyszłości takie stacjie uruchomić w jeszcze kilku miejscach w Polsce. Docelowo sieć będzie hybrydowa tzn. oparta o obserwacje wideo i foto. Tańszym bowiem rozwiązaniem jest zakup zestawu Zenit/Praktika wraz z obiektywem 2.8/29 mm oraz shutterem. Taki zestaw daje duze pole i zasieg dla meteorow na poziomie -2 mag przy stosowaniu filmow 800 ASA.

 

Jesli ktos bylby chetny uruchomieniem takiego stanowiska u siebie to prosimy o kontakt pod adres: pkim@pkim.org

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale nie miałem dostępu do sieci

 

A jak on u Ciebie leciał? Na jakiej wysokości nad horyzontem? To bardzo ważne, bo

pytaniem jest czy złapali go Czesi. Jeśli tak, to w połączeniu z naszymi danymi, można

wyznaczyć orbitę zjawiska i miejsce potencjalnego spadku.

 

Z Opola do stacji bolidowych w Czecham jest niecale 100 km.

 

Arek

 

Leciał ok 40 st nad horyzontem azymut ok 320

 

skoro dla Zayzika leciał na PN

 

leciał z NWN na NW

 

wiem że nie jestem ścisły ale brak mi doświadczenia :oops:

Pozdrawiam

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Arku to wspaniale że już są zaczątki takiej sieci ale dobra rada:

skupcie się na szerszym obiektywie obejmującym całe niebo i zasięgu zdecydowanie mniejszym od 0mag i jaśniejszych, ilość danych o słabych meteorach szybko zapcha Wam kompa a z takich i tak nic nie spada więc to tylko balast informacyjny 8)

Rozumiem że celem sieci jest monitoring i namierzanie miejsc spadków meteorytów z dużych bolidów nad Polską 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są. Ale do naszych zastosowań optymalne są obiektywy 1.2/4mm. One dają pole widzenia 66x51 stopni i zasięg dla meteorów około 2 mag. Oczywiście spadki mogą dać zjawiska

jaśniejsze od -5 mag, ale meteory słabsze to nie jest wcale szum informacyjny. Obserwacje bazowe pozwolą na wyznacznie ich orbit, a przez to wykrywanie nowych strumieni w przestrzeni kosmicznej. Dodatkowo dostajemy informacje o jasnościach, położeniach radiantów mało znanych rojów, prędkościach, współczynnikach masowych itp itd.

 

Są na rynku obiektywy o jeszcze większym polu widzenia o ogniskowej np. 2.8 mm, ale

to już przesada z kilku względów:

 

1. Zniekształcenia o których pisał Mirek (ale to nie jest akurat najważniejsze, bo da się

zrobić transformacje z nawet najbardziej pokrzywionego obrazu do siatki współrzędnych

równikowych)

2. Mała rozdzielczość. Aby wyznaczać miejsca spadków musimy wyznaczać współrzędne początku i końca zjawiska na poziomie 0.01 stopnia. To jest możliwe dla obiektywów od 4mm wzwyż.

3. Problemy z wyłapywaniem najwolniejszych zjawisk. Wolne zjawiska, które mają nawiększe szanse dania spadku, nie są wyłapywane na ogromnych polach, bo za

mało przemieszczają się na obrazku z klatki na klatke. Oprogramowanie ich po prostu nie wykrywa.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To już chyba rozumiem problem, chipy kamerek są za małe i szerokie obiektywy wychodzą z za małymi ogniskowymi do sensownej skali pomiarowej buuuuu.... ale na początek lepsze to niż nic 8)

Są na rynku w miarę tanie rosyjskie obiektywy Rybie Oko o parametrach 30/3,5 ale do formatu 6x6cm.

Sensowny byłby wtedy zasięg i skala zdjęć ale skąd wziąść detektor 6x6cm lub wręcz o średnicy 90mm dla pełnego kadru to już jest bardzo poważny problem :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie formatu 6x6 cm to ogromne koszta eksploatacyjne. Nie ma na to pieniedzy.

KBN uznaje meteory za pierdułki, w które nie warto inwestować. Kosmologia, astrofizyka

AGNów itp. to jest to co w Polsce uważa się za ważne. To, że Czesi mają rewelacyjną

w pełni automatyczną sieć, w której jedna maszyna kosztuje kikladziesiąt tysięcy zł,

i publikują z tego artykuły w "Nature" jakoś nikogo w KBN nie przekonuje.

 

Będziemy wiedzieli wszystko o AGNach, a kiedyś zabije nas planetetoida, o której nikt

nie będzie nic wiedział... Fajnie, nie?

 

Nas stać, i to tylko dzięki Mirkowi, na kilka stanowisk wideo oraz proste zestawy Zenit/Praktica + obiektyw klasy 2.8/28 lub ten Mir 2.0/35.

 

Z drugiej strony nie warto narzekać. Mirek uruchamia dwa stanowista wideo z obiektywami 4mm. Bedzie mial "na oku" ogromną połać nieba, bo w sumie dwa razy po 66x51 stopni. To

przecież tak jaby użyał dwóch obiektywów o ogniskowej jakieś 24 mm w małoobrazkowej

fotografii.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To mogę doskonale zrozumieć i rozumiem ale nie objęcie patrolem całego nieba i tak nie wyłapie pewnie takiej planetoidki i spowoduje przegapienie sporej liczby bolidów na całym niebie :?

Może jak wreszcie meteoryt przywali w gmach KBN'u i wstrząśnie nim saolidnie aż po piwnice to szybko znajdzie się docelowa dotacja nawet na system satelitow ostrzegawczych a nie tylko na skromne naziemne kamerki :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby dać Wam próbkę możliwości prostych kamer przemysłowych poniżej prezentuje zdjęcie z kamery Mintron wraz z obiektywem Computar 1.2/4. Zdjęcie wykonali Mirek Krasnowski, Mariusz Wiśniewski i Grzegorz Brynda podczas testów obiektywów do

kamer przemysłowych, które wykonano w lutym w Ostrowiku. Czas ekspozycji 2.58 sekundy.

 

Arek

 

Com_4_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.