Skocz do zawartości

Guiding


mago83

Rekomendowane odpowiedzi

Gwiazda nie ruszyła się wystarczająco daleko. Trzeba w ustawieniach PHD zwiększyć czas trwania pulsu bo masz bardzo krótką ogniskową. Do tego jak wyłączył po tym błędzie guidowanie w jednej z osi to w ustawieniach trzeba ponownie to włączyć (byłby box z "disabled" jak dobrze pamiętam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dalej jak 2 tygodnie temu Mitek dorabiał mi przejściówkę z gwintu szukacza na T2. Jak na robotę bez projektu wyszło całkiem dobrze. Przy standardowym obiektywie odległość chipa kamery od końca tubusa szukacza nie może być większa niż 15mm. U mnie było trochę więcej i potrzebna była korekta. No i jest nieco taniej niż w modernastronomy :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dalej jak 2 tygodnie temu Mitek dorabiał mi przejściówkę z gwintu szukacza na T2. Jak na robotę bez projektu wyszło całkiem dobrze. Przy standardowym obiektywie odległość chipa kamery od końca tubusa szukacza nie może być większa niż 15mm. U mnie było trochę więcej i potrzebna była korekta. No i jest nieco taniej niż w modernastronomy :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odległość chipa to nie jest duży problem. Szukacze kątowe mają znacznie krótszy tubus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tymczasem mam problemy by uruchomic guiding w PHD z kamerka Toucam840 zamontowane w szukaczu (chyba tymczasowo).

Program widzi kamerkę i montaż przez Ascoma (mogę poruszac montem z komputera za pomocą przycisków na ekranie góra,dół,lewo,prawo) i po kalibracji 61 wywala mi błąd STAR NOT ENOUGHT.... coś takiego podobnego (nie pamiętam).

Co muszę zrobic? -czytałem jakiś wątek z takim problemem (różne ustawienia itp.) ale i tak mam dalej problemy.

 

Miałem to samo i chodzi właśnie o zbyt krótką ogniskową (jak już napisał Riklaunim), lub czasem zbyt duży czip kamery.

Rozwiązanie problemu jest w ustawieniach Ascom-a, trzeba rozwinąć okno tak, żeby widzieć wszystkie ustawienia i w ustawieniach "Pulse guiding" (prawy górny róg) trzeba ustawić wyższą wartość (oczywiście trzeba mieć zaznaczone, że używamy "Pulse guiding"!).

Ja ustawiam na .8 i pomaga, ale trzeba pamiętać, że już po skończonej kalibracji trzeba tą wartość zmienić na .2 bo inaczej będziemy mieć ostro szarpiący montaż i koszmarny tracking.

 

Qrcze, dobry pomysł z tym szukaczem!

Ciekawe, jaki tam jest gwint..

 

Osobiście to nie mam pojęcia jaki tam jest gwint, ale dobry tokarz zmierzy to szybko.

Osobiście tylko bym nie używał tego standardowego uchwytu szukacza i zainwestował w coś stabilniejszego.

U mnie to "siedzi" na uchwycie do szukacza Baadera MQR III, ale tanie to nie jest więc albo znów jakiś własny projekt i znajomy tokarz, albo kolejne koszty :(

 

P.S.

Ja mój obiektyw o ogniskowej 200mm wyjąłem ze starej lornetki 12x50. Myśle że to będzie standard, ale na 100% pewności nie mam.

Ogniskową łatwo sprawdzić w zakładzie optycznym gdzie zrobią to bardzo dokładnie, mnie to zrobiono kilka razy i to za darmola :)

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)

Osobiście tylko bym nie używał tego standardowego uchwytu szukacza i zainwestował w coś stabilniejszego.

(..)

Właśnie, jedna z trzech śrubek kolimacyjnych to nie śrubka tylko sprężynka. Ciekawe, czy jest wystarczająco twarda aby oprzeć się zesztywniałym z zimna kabelkom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście pewni, że guide na szukaczu to optymalne rozwiązanie dla 150/750 o jakim tu dyskusja? Adaptery do CCD, adapterami, ale pamiętajcie też, że to ciągle szukaczyk na pitusłupeczku śrubce i sprężynce.

 

Zachował bym odpowiednią dozę sceptycyzmu, nim ktoś nie pokaże przyzwoitej fotki z takiego zestawu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście pewni, że guide na szukaczu to optymalne rozwiązanie dla 150/750 o jakim tu dyskusja? Adaptery do CCD, adapterami, ale pamiętajcie też, że to ciągle szukaczyk na pitusłupeczku śrubce i sprężynce.

 

Zachował bym odpowiednią dozę sceptycyzmu, nim ktoś nie pokaże przyzwoitej fotki z takiego zestawu.

 

Pozdrawiam.

 

Hans nie powiem Ci jaki tracking bym uzyskał z ogniskowej 174mm (oryginalny obiektyw szukacza), ale skoro jestem w stanie wyciągnąć na 200mm ogniskowej tracking +/- 1-1.5arcsec (patrz POST NR 5) , to chyba da rade?

Pozdro

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z tym szukaczem są przeboje, a to przeróbka do kamerki, a to sprężynka w stopce , hehe.

Ale jakoś może tam na początek dla mnie będzie z tym guidingiem- jak qurka odpalę go.

Znajomy tokarz faktycznie się przydaje.

Będe próbował może jeszcze z obiektywem 18-70 od soniacza jako optykę do guidera. I znów tokarz się przyda. Tylko czy będzie sens?

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Będe próbował może jeszcze z obiektywem 18-70 od soniacza jako optykę do guidera. I znów tokarz się przyda. Tylko czy będzie sens?

 

Zdecydowanie sensu nie będzie! Za krótka ogniskowa i po prostu nie uciągnie... 16.5 arcsec na pixel (dla webcama) to chyba już będzie przegięcie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans nie powiem Ci jaki tracking bym uzyskał z ogniskowej 174mm (oryginalny obiektyw szukacza), ale skoro jestem w stanie wyciągnąć na 200mm ogniskowej tracking +/- 1-1.5arcsec (patrz POST NR 5) , to chyba da rade?

Pozdro

 

 

Nie boje sie o twój setup ;) Boje sie o efekty walki na szukaczu. To nie to samo co minirefraktorek na przyzwoitym mocowaniu. Oj nie to samo.

 

Pozdrawiam.

 

 

PS.

 

Pamiętajcie jaki zakres rozdzielczości wchodzi w grę przy newtonie 150/750. Piotrek, ty doskonale wiesz co mówisz, mam tylko obawy, czy słuchający nas, zdają sobie do końca sprawe jak to wszystko działa.

 

Może rzuce kilka haseł do przemielenia dla zainteresowanych,

 

- rozdzielczość vs PE,

- subpixelowe algorytmy guide

- sztywność

- kalibracja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boje sie o twój setup ;) Boje sie o efekty walki na szukaczu. To nie to samo co minirefraktorek na przyzwoitym mocowaniu. Oj nie to samo.

 

Pozdrawiam.

 

Prawda, prawda... Tutaj nie ma co polemizować :)

Dlatego od razu napisałem moje wątpliwości, co do oryginalnego uchwytu szukacza.

Ja nawet w tym baderowskim MQR III odkręciłem oryginalną stopke, którą można mocować w standardowym gnieździe szukacza, żeby bezpośrednio przyśrubować do obejm refraktora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udzielam się w temacie bo akurat montuję setup do Ha. Wrzuciłem guider 'na barana' EDka i musiałem dołożyć drugą przeciwwagę :(

Poważnie się zastanawiam nad przetestowaniem takiego szukaczoguidera..

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej bym sie zastanowił nad OFFAGiem ;) ...

 

A ja jednak bym się skłaniał ku takiemu miniguiderowi jak mój :D

1. OAG przy Ha wymaga skomplikowanych manewrów ze złączkami, które pozwolą na podłączenie OAG-a przed kołem filtrowym (choć nie wyobrażam sobie jak by to miało np wyglądać ze sbigiem st2000 :rolleyes: ), co i tak bardzo by przesunęło środek ciężkości ku kamerze, czyli przy ED-ku skończyło by się to na przeciwwadze w okolicy obiektywu.

2. OAG jest fajny, ale ogranicza pole widzenia kamery guidującej. Taki miniguider ma baaaaardzo szerokie pole manewru, choć wiadomo że nie wolno przesadzać z oddaleniem gwiazdki guidującej od środka kadru, ale to i tak 100x lepiej niż w OAG-u ;)

 

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S.

 

Oczywiście dyskusja dotyczy ogniskowych astrografu do 750mm ;)

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tam OAG Celestrona działa. Długi, przed kołem (ale z lekką kamerką) i przy 2000 mm ogniskowej gwiazdki widzi... ale to trochę hardkorowy setup do DSów :szczerbaty:

 

1. Do takich ogniskowych to TYLKO OAG, chyba że lubimy gwiazdki jak przecinki, więc może i hardcorowy setup, ale przynajmniej najsensowniej dopasowany pod względem guidingu ;)

2. Niestety w refraktorach, które nie są np FSQ-106 czy innym petzvalem, mamy niestety ograniczony dystans pomiędzy reduktorem a matrycą, co przy niektórych kamerach i ich dużym backfocusie daje ostro popalić ;)

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PHD, w wyborze ikony teleskopu pojawia się ASCOM Telescope Chooser. Ja posiadając CG5GT co muszę wybrać?

1. Celestron Telescopes

2. EQMOD ASCOM EQ5/6

3. EQMOD ASCOM Simulator

bo próbowałem na tych wszystkich. czy może coś innego?

 

No to teraz wyskakują mi komunikaty z PHD przy ustawieniach 2 i 3 "ASCOM driver failed PulseGuide command" i próbowałem z tymi suwakami pulse guide w prawym górnym rogu

a przy 1 "Ra calibration FAILED-star did not move enough" to nie mam ustawień takich jak ustawienie pulsu tego.

 

Co ja .... żle robię? Patrzę na te strony, czytam i co? no zakumać muszę jakoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PHD, w wyborze ikony teleskopu pojawia się ASCOM Telescope Chooser. Ja posiadając CG5GT co muszę wybrać?

1. Celestron Telescopes

2. EQMOD ASCOM EQ5/6

3. EQMOD ASCOM Simulator

bo próbowałem na tych wszystkich. czy może coś innego?

 

No to teraz wyskakują mi komunikaty z PHD przy ustawieniach 2 i 3 "ASCOM driver failed PulseGuide command" i próbowałem z tymi suwakami pulse guide w prawym górnym rogu

a przy 1 "Ra calibration FAILED-star did not move enough" to nie mam ustawień takich jak ustawienie pulsu tego.

 

Co ja .... żle robię? Patrzę na te strony, czytam i co? no zakumać muszę jakoś.

W HEQ5 do sterowania z PC trzeba najpierw w pilocie wybrać odpowiedni tryb pracy montażu: "PC direct mode". Nie wiem jak jest w Celestronie, ale może jest coś podobnego. Sterowałeś już montażem z PC z ASCOM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ustawieniach ASCOM ustawiłeś właściwy dla Twojego kabelka port???

Musisz się przyzwyczaić, żeby zawsze używać tego samego gniazda USB i po włożeniu wtyczki sprawdź w managerze zadań, który to jest port COM (bo to działa jako COM podpięty do USB).

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pamiętam o tym żeby w ste same gniazda podłączac wtyki USB kamerki i montazu. Port com także ustawiony mam tak jak musi byc. Już wcześniej wspominałem że laptop widi montaż bo przyciskami Button ... na ekranie mogę porusza montem.

Wszystko jest dobrze z podłączeniami do momentu kalibracji, to wtedy wywalaja mi takie komunikaty.

Sterowałeś już montażem z PC z ASCOM?

Z samego okna ASCOM-a nie mogłem.

 

I to tu jest problem?

 

Dopiero jak PHD załączył montaż to wyskakiwło mi malutkie okienko z 4 przyciskami i prędkoącią, tylko wtedy mogłem poruszac. To wszystko.

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.