Skocz do zawartości

Guiding


mago83

Rekomendowane odpowiedzi

Własnie jestem w trakcie (po udanej kalibracji) guidingu odblasku świateł ulicznych na samochodzie na ulicy przed blokiem. Niestety pogoda marna.

Może doszedłem jak to się robi.

Kilka zrzutów ekranu na pokazanie mojej spokojnej walki z tak zwanej GUIDINGIEM. Ostatni zrzut udany.

Oczywiście montarz zalignowany ostatnim wyrównaniem, i montaż pracował.

 

Następnym razem jak się uda poustawiać guiding na gwiazdach to podziele się tą wiadomością.

 

Poproszę o podpowiedzi czy się udał test na takim odblasku samochodu.

0.JPG

1.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się najpierw zapytam:

Po co masz zainstalowane sterowniki do obsługi kopuły?

Będziesz się niebawem przeprowadzał ze sprzętem do obserwatorium?

Pytam, bo jeśli nie, to może masz niepotrzebnie za dużo poinstalowanych rzeczy i komp po prostu głupieje nie mając fizycznego połączenia z kopułą... :rolleyes:

 

U mnie jest zainstalowany ASCOM 5.5.1 bez jakiś dodatków "kopułowych", jedynie z EQMOD EQ ASCOM Telescope Driver V1.22d, do tego CdC V3.0 beta 3.0.1.6, no i PHD 1.12.0 i nie wyskakują mi jakieś okna do kopuły w połączeniu z teleskopem.

Dodatkowo zauważyłem że w oknie Celestron Driver Setup masz wybrany montaż "NexStar 5i", upewnij się czy to jest dobrze.

Reszta jest dla mnie niewiadomą, musiałbym podpinać wszystko do kompa i zobaczyć co i jak, ale dzisiaj już nie dam rady, zresztą ja mam HEQ5 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się najpierw zapytam:

Po co masz zainstalowane sterowniki do obsługi kopuły?

A bo ja wiem. miałem zainstalować sterowniki ASCOM, jakieś ściągnełem i instalowałem. Do tej pory myślałem że tak musi być.

 

U mnie jest zainstalowany ASCOM 5.5.1 bez jakiś dodatków "kopułowych", jedynie z EQMOD EQ ASCOM Telescope Driver V1.22d, do tego CdC V3.0 beta 3.0.1.6, no i PHD 1.12.0 i nie wyskakują mi jakieś okna do kopuły w połączeniu z teleskopem.

Będę jeszcze zmieniał stery, aby dojść do wprawy z tym wszystkim. W końcu muszę się jakoś nauczyć tego wszystkiego bym miał to w paluszku.

 

Dodatkowo zauważyłem że w oknie Celestron Driver Setup masz wybrany montaż "NexStar 5i", upewnij się czy to jest dobrze.

Gdzieś wyczytałem że do cg5gt tak ma być.

Może ktoś podpowie jak ma być w punktach i podpunktach CO i JAK? Ktoś kto ma taki zestaw lub podobny na CELESTRONIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam cg-5gt ale zainstalowałem sterowniki i to mniej więcej powinno być tak:

 

-uruchamiasz PHD

 

1. klik w ikonę teleskop, wyskoczy okno 'ASCOM Telescope Chooser'

2. z listy rozwijanej wybierasz 'Celestron Scope Driver' - musi być oczywiście wcześniej zainstalowany ze strony ASCOM

3. klikasz 'Properties' wyskakuje okno 'Celestron Driver Setup'

4. z listy rozwijanej wybierasz cg-5gt np: Advanced C6-NGT

5. nie wiem na jakim porcie wisi twój mont, zacznij sprawdzać od COM3, COM4

6. zatwierdzasz OK

7. kolejne OK .. i jak masz dużo szczęścia to zobaczysz jakiś komunikat o połączeniu z montem. Nie mogę tego pokazać, bo nie mam cg-5gt ;)

 

EDIT

Wcześniej, przed pkt 1 zaznacz jeszcze w PHD, że mont jest sterowany przez ASCOM (patrz obrazek2)

Obrazek1.jpg

Obrazek2.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki dzwięk ( pind, pind ) co kilka- 5-9 sekund pochodzący z PHD oznacza wysyłanie impulsów do montażu by korygował gwiazdkę względem punktu wybranego?

Tak jak na zrzucie , obraz chyba nie ruszony od około 5min. Niestety bez zamocowanego aparatu by pokazać fotkę.

Następnym razem.

Montaż ustawiony na bolka oko na balkonie na stronie południowo-wschodniej.

guiding.JPG

Edytowane przez mago83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dźwięk taki wydaje z siebie PHD jak nie widzi gwiazdy prowadzącej. To objaw patologiczny. Albo nadejszła jakaś chmura , albo gwiazdka jest na granicy percepcji programu - czyli za słaba. Patrząc na zrzut ekranu widać , że PHD nie widzi gwiazdy - obwódka wokół niej jest przerywana, a powinna być zielona. Do tego widać dużą ilośc zakłóceń na ekranie. Czy ten Phillips , którym guidujesz, jest przerobiony na długie czasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, jest dużo zakłóceń. Kamerka nie jest przerabiana na długie czasy i na przeciw mego balkonu, około 8m, stoi latarnia uliczna.

Balkonu używam to testowania całego bałaganu astro jakiego mam, blisko do ciepłego pokoju i okolicznościowego piwka.

Dlatego takie objawy miałem.

Ostatnio znowu testowałem swoje ustawienia teleskopu z guidingiem na szukaczu, na balkonie, no i powiem że guidowało, na plejadach chyba z pół godziny miałem.

Testowałem niestety na wizualu, z okularem 21mm Badera, i plejady w polu widzenia okularu nie przesuwały się względem brzegów.

Jak tylko pogoda pozwoli, to wypróbuję taką konfiguracje z aparatem w ognisku teleskopu z dłuższymi czasami niż 120sek czy też 300sek.

Załącze także zrzuty ekranowe i efekty końcowe moich zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio znowu testowałem swoje ustawienia teleskopu z guidingiem na szukaczu, na balkonie, no i powiem że guidowało, na plejadach chyba z pół godziny miałem.Testowałem niestety na wizualu, z okularem 21mm Badera, i plejady w polu widzenia okularu nie przesuwały się względem brzegów.

 

To nie test. Obraz w centrum pola widzenia okularu, który obejmu przeważnie od 0,5 do 1,5* to niestety żaden wyznacznik. Możesz mieć doskonale ustawiony setup guide i akceptowalne wykresy, a na twoim teście po godzinie plejady będą poza krawędzią (a jest bardzo proste wytłumaczenie jak to sie dzieje ;) ), a możesz mieć beznadziejny , szarpiący, kompletnie nieakceptowalny tracking i twoje Plejady w centrum pola widzenia przez całą noc.

 

Nie trać czasu na takie testy. Okular i oko to nie matryca w ognisku. Docelowy setup testuj tak, jakbyś zaraz miał swoją najlepszą fotke w życiu wypalić. (heh, i wtedy się okaże, że te wszystkie nasze smędzania o ugięciach, baranach, off-agach itd, są również twoim problemem)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby właściwie sterować programem PHD montaż CG5 Adv. GT nowego typu należy zainstalować sterownik ASCOM do LX200 i tak go ustawić. Połączenie z teleskopem nastąpi zawsze. CG5 Advanced GT używa komend LX200.

 

pozdrawiam i życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc pierwsze próby szukaczo-guidera zrobione. Guider na bazie szukacza kątowego D=50mm i kamerki ATK16ic ma rozdzielczość 8,71 arcsec/pix. Próby guidingu teleskopu ED 80/480 i kamery ATK314L+ (rozdzielczość 2,77 arcsec/pix).

Pierwsze uwagi: wymieniłem śrubki plastykowe na metalowe a sprężynkę (z gwintem calowym) zastąpiłem śrubką 'podwymiarową', włożoną do calowego otworu główką do środka. W ten sposób uzyskałem 3ci punkt podparcia i po skręceniu pozostałych 2 śrubek -sztywną całość. Mocowanie szukacza-stopka w EDku jet bardzo sztywna (stanowi część odlewu korpusu wyciągu). Całość lekka i bardzo kompaktowa. Próby z Newtonem 150/750 wkrótce. Moje największe obawy budzi mała sztywność tuby Newtona (zwinięty arkusz cienkiej, stalowej blachy). Pod bardzo stanowczym naciskiem na focuser albo na szukacz widoczne są ugięcia. Przekładanie szukacza-guidera z teleskopu do teleskopu jest tak proste jak .. przełożenie szukacza :)

 

W załącznikach: 'raport' PHD i fragment klatki 10min 'L' z ED (2,77 arcsec/pix)

PHD 10min jpg.jpg

frag 10min jpg.jpg

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wyszło super!

Ładnie widać jak dobrze sobie radzą programy do guidingu, nawet z tak krótkimi ogniskowymi (174mm) i jakby nie było, dużym pixelu kamerki :)

 

Co do newtona 150/750 to mam dwie uwagi.

1. Radziłbym zamontować guider do górnej części obejm, co zapobiegnie utracie sztywności (najlepiej alu listwa do której zamocowane było by gniazdo szukacza)

2. Zastanawiam się, czy przy tak giętkiej tubie, nie pomogłoby zamocowanie teleskopu na TRZECH obejmach (tak żeby wyciąg był pomiędzy dwiema obejmami) przymocowanych do długiego dovtaila???

 

Waga całości nie zwiększyła by się aż tak mocno, ale sztywność byłaby już bardziej sensowna do astrofoto.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wyszło super!

Ładnie widać jak dobrze sobie radzą programy do guidingu, nawet z tak krótkimi ogniskowymi (174mm) i jakby nie było, dużym pixelu kamerki :)

 

Co do newtona 150/750 to mam dwie uwagi.

1. Radziłbym zamontować guider do górnej części obejm, co zapobiegnie utracie sztywności (najlepiej alu listwa do której zamocowane było by gniazdo szukacza)

2. Zastanawiam się, czy przy tak giętkiej tubie, nie pomogłoby zamocowanie teleskopu na TRZECH obejmach (tak żeby wyciąg był pomiędzy dwiema obejmami) przymocowanych do długiego dovtaila???

 

Waga całości nie zwiększyła by się aż tak mocno, ale sztywność byłaby już bardziej sensowna do astrofoto.

 

Pozdro

 

3 obejmy? Jest to rozwiązanie niepoprawne, dlatego ,że jedna obejma zawsze będzie "piątym kołem u wozu". Wytłumaczyć, czy sam skojarzysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 obejmy? Jest to rozwiązanie niepoprawne, dlatego ,że jedna obejma zawsze będzie "piątym kołem u wozu". Wytłumaczyć, czy sam skojarzysz?

 

 

Mitek a Ty sie potem dziwisz, że ludzie cię nie lubią.

Prosze więc wytłumacz mi a raczej nam, skoro uważasz że taki jesteś oświecony...

Tylko napisz to w sposób zrozumiały, o ile potrafisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

No i pierwsze próby z guidingiem poszły na mgławicę KOŃSKIEGO ŁBA.

Efekt? :

13x300sek,800iso,UHC-S.SW150/750, szukaczoguider+toucam840

Jak na moje osiądnięcie, to chyba poszło dobrze (dla mnie). Będę próbował jeszcze ale jak tylko usztywnię mocniej szukacza i kamerkę.

Jakieś sugestie?

Pozwolę poprosić Was o porady do obróbki tego zdjęcia.

dss_hh1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek a Ty sie potem dziwisz, że ludzie cię nie lubią.

Prosze więc wytłumacz mi a raczej nam, skoro uważasz że taki jesteś oświecony...

Tylko napisz to w sposób zrozumiały, o ile potrafisz.

 

Tutaj masz zapięcia mojego wykonania:

 

http://forum.astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=57922

 

 

 

gdy dasz trzecią obejmę, teleskop będzie "ściskany" albo tą jedną na środku albo będzie ona w powietrzu,lub jedna z tych trzech będzie "nieaktywna" Takie rozwiązanie jest niepoprawne.. trzeci guiding ring to już całkiem zgroza. ale wiem, ty piszesz o obejmach.

 

Trzeba by było na wytaczarce "przetoczyć" otwory wszystkich trzech obejm na dovetailu z jednego zamocowania. Wtedy by było ok ale takich rzeczy się nie robi.

 

Robiłem i przerabiałem ten temat a dowód masz w linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wyszło super!

Ładnie widać jak dobrze sobie radzą programy do guidingu, nawet z tak krótkimi ogniskowymi (174mm) i jakby nie było, dużym pixelu kamerki :)

 

Co do newtona 150/750 to mam dwie uwagi.

1. Radziłbym zamontować guider do górnej części obejm, co zapobiegnie utracie sztywności (najlepiej alu listwa do której zamocowane było by gniazdo szukacza)

2. Zastanawiam się, czy przy tak giętkiej tubie, nie pomogłoby zamocowanie teleskopu na TRZECH obejmach (tak żeby wyciąg był pomiędzy dwiema obejmami) przymocowanych do długiego dovtaila???

 

Waga całości nie zwiększyła by się aż tak mocno, ale sztywność byłaby już bardziej sensowna do astrofoto.

 

Pozdro

'Kupuję' pomysł nr1 ;)

Na trzecią obejmę, za wyciągiem okularowym, brak niestety miejsca (mocowanie pająka i 'pierścienia usztywniającego' na końcu tuby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fajna reklama wklejona w temat dotyczący newtona :)

 

gdy dasz trzecią obejmę, teleskop będzie "ściskany" albo tą jedną na środku albo będzie ona w powietrzu,lub jedna z tych trzech będzie "nieaktywna" Takie rozwiązanie jest niepoprawne.. trzeci guiding ring to już całkiem zgroza. ale wiem, ty piszesz o obejmach.

 

Trzeba by było na wytaczarce "przetoczyć" otwory wszystkich trzech obejm na dovetailu z jednego zamocowania. Wtedy by było ok ale takich rzeczy się nie robi.

 

Robiłem i przerabiałem ten temat a dowód masz w linku.

 

Wydawało mi się, ze jeśli "zbudujemy" z trzech obejm i dwóch dovetaili sztywny układ (taki pseudo trus), to przy odpowiednim/równomiernym zaciśnięciu tuby, mielibyśmy dużo sztywniejszy cały system.

Takie cosik jak na szkicu poniżej (to nie jest rysunek techniczny tylko szkic, więc bez złośliwych uwag prosze)

 

rurka-01.jpg

 

...Na trzecią obejmę, za wyciągiem okularowym, brak niestety miejsca (mocowanie pająka i 'pierścienia usztywniającego' na końcu tuby).

 

I tego się obawiałem, bardziej niż tego że ktoś się zacznie znów doktoryzować :szczerbaty:

 

P.S.

Cosik dziwnego dzieje się z moim załącznikiem, dawniej tak nie było :(

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

No i pierwsze próby z guidingiem poszły na mgławicę KOŃSKIEGO ŁBA.

Efekt? :

13x300sek,800iso,UHC-S.SW150/750, szukaczoguider+toucam840

Jak na moje osiądnięcie, to chyba poszło dobrze (dla mnie). Będę próbował jeszcze ale jak tylko usztywnię mocniej szukacza i kamerkę.

Jakieś sugestie?

Pozwolę poprosić Was o porady do obróbki tego zdjęcia.

 

Mago czy Ty czasem nie robiłeś tego zdjęcia przy mocno świecącym na niebie Księżycu??

Tak pytam, bo jak na zdjęcie z UHC-eSem to masz koszmarnie zaświetlone tło.

Miałem tak ale tylko przy Księżycu, bez niego miałem piękne ciemne tło przy 12 minutowych klatkach (patrz Pelikan)...

 

Co do samego guidingu, to miło by było, gdybyś załączył wycinek środka klatki, ale w skali 1:1, bo pomniejszone nic nam nie powie.

No i pytanie zasadnicze: Gdzie korektor komy? ;)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

1. Radziłbym zamontować guider do górnej części obejm, co zapobiegnie utracie sztywności (najlepiej alu listwa do której zamocowane było by gniazdo szukacza)

(...)

 

Piotrze, a nie lepiej, żeby "płynął" z całą tubą newtona? Jak złapiesz przyzwoicie szukacz do obejm i w dodatku sam szukacz nie bedzie poddawał się ugięciom, to niestety nie będzie on w zgodzie z ustępującym newtonem. Coby być dobrze zrozumianym, siła off-aga nie polega na tym, że cokolwiek usztywnia, tylko na tym, że oba sensory, główny i guidujący, uginają się dokładnie tak samo, gdy coś złego dzieje się na obejmach, mocowaniach, fokuserze czy ekstenderach. Mówiąc krótko, ugiąc sie ugnie, ale ugięcie zawsze jest takie samo dla obu sensorów. Tu będzie "miękki" newton na "zwykłych" obejmach z "jakoś" czepniętym szukaczem na czubku... każdy sobie. To nie to samo co dwa połączone pancernie, niewielkie refraktory na barana.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mago czy Ty czasem nie robiłeś tego zdjęcia przy mocno świecącym na niebie Księżycu??

Tak pytam, bo jak na zdjęcie z UHC-eSem to masz koszmarnie zaświetlone tło.

Miałem tak ale tylko przy Księżycu, bez niego miałem piękne ciemne tło przy 12 minutowych klatkach (patrz Pelikan)...

 

Co do samego guidingu, to miło by było, gdybyś załączył wycinek środka klatki, ale w skali 1:1, bo pomniejszone nic nam nie powie.

No i pytanie zasadnicze: Gdzie korektor komy? ;)

 

Tak Piotrku L. Księżyc dawał dość mocno z prawej strony teleskopu tak, że źdźbła trawy pojedyncze na ziemi widziałem.

Raczej skupiałem się na próbach guidingu niż na jakimś obiekcie DS, choć nie ukrywam że coś chciałem upolować ( pierwszego KUCYKA na niebie )

Dodaje sam środek zdjęcia tak jak chciałeś.

Korektor komy??? :( uuuu, jeszcze nie stać mnie na niego, może kiedyś.

dss_hh.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, a nie lepiej, żeby "płynął" z całą tubą newtona?

 

Kurcze, nie sądziłem że te tuby aż tak "pływają" w tych newtonach... :(

Żeby to tylko chciało "pływać" w tą samą strone...

Ech ta sztywność.... Chcesz żeby twój setup dobrze się prowadził, to musi być mega "sztywniakiem" ;)

 

Ja jednak chyba zostane z refraktorami, są mniej wymagające ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na szczęście jeżeli nie musimy wieszać na tubie jakiejś kilkukilogramowej wypasionej w podwójne Peltiery i inne bajery astrokamery, tylko grzecznie focimy Canonikiem lub jakimś zgrzebnym Atikiem , problem ugięć tuby za bardzo się we znaki nie daje.

A co do dodatkowych, usztywniających obejm - nie sądzę żeby to znacząco poprawiało sztywność - tu argumenty Mitka raczej mnie przekonują - natomiast na upartego( czytaj:dla maniaków) pozostałoby wręgowanie okolic podatnych na ugięcia - nawet widziałem gdzieś jakiś programik komputerowy do dokładnego wyznaczania punktów wręgowania wewnątrz tuby.

Ja przez chwilę miałem chrapkę na takie wręgi do mojego C6-N, ale na szczęście (dla mnie i mojego teleskopu pewno też) skończyło się na zamiarach.

Takie wręgowane 150/750 maja lub mieli Bokonon i MarcinPC . No ale oni strzelają SBIG-ami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.