Skocz do zawartości

Guiding


mago83

Rekomendowane odpowiedzi

a co do polarnej i Kochaba - pomyśl, obraz Polarnej masz odwrócony przez lunetkę, a na Kochaba patrzysz bez odwróconego obrazu

 

No tak, ale w mojej lunetce poza kólkiem z biegunem i Polarna widze też na krawędzi obrazu wygrawerowany rysunek Kasjopeii. Czyli i on jest ( lub powinien być) odwrócony.....

Oczywiście poprzez lunetkę widze tylko okolice Polarnej, a Kochab jest daleko poza.

Jednym okiem ustawiam gw Polarna w kółeczku na obwodzie,po przeciwnej stronie rzeczywistej pozycji Kochaba a drugim kontroluję na niebie położenie tej gwiazdy. U mnie ustawianie lunetki na datę i godzinę nie funkcjonuje.

Czyli rysunek (kółko) w środku jest odwrócony, a rysunki na obwodzie tej samej szklanej płytki mają tylko wskazywać przybliżony kierunek i nie są odwrócone?

Dzięki za rady.

Frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, teraz wszystko jasne, szkoda że instrukcja nie wyjaśnia tego problemu dokładnie. Były momenty kiedy mocno się nad tym zastanawiałem.

 

"Furgosław, zmień jeszcze wartość min motion do 0.6 - zobaczysz guidowanie powinno być jeszcze lepsze." -zmienić na 0,6 czy na 0,06 jak pisałeś wyżej....?

 

Frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, teraz wszystko jasne, szkoda że instrukcja nie wyjaśnia tego problemu dokładnie. Były momenty kiedy mocno się nad tym zastanawiałem.

 

"Furgosław, zmień jeszcze wartość min motion do 0.6 - zobaczysz guidowanie powinno być jeszcze lepsze." -zmienić na 0,6 czy na 0,06 jak pisałeś wyżej....?

 

Frugoslaw

Przepraszam, moja pomylka. Powinno byc 0.06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, teraz wszystko jasne, szkoda że instrukcja nie wyjaśnia tego problemu dokładnie. Były momenty kiedy mocno się nad tym zastanawiałem.

 

"Furgosław, zmień jeszcze wartość min motion do 0.6 - zobaczysz guidowanie powinno być jeszcze lepsze." -zmienić na 0,6 czy na 0,06 jak pisałeś wyżej....?

 

Frugoslaw

Przepraszam, moja pomylka. Powinno byc 0.06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, teraz wszystko jasne, szkoda że instrukcja nie wyjaśnia tego problemu dokładnie. Były momenty kiedy mocno się nad tym zastanawiałem.

 

"Furgosław, zmień jeszcze wartość min motion do 0.6 - zobaczysz guidowanie powinno być jeszcze lepsze." -zmienić na 0,6 czy na 0,06 jak pisałeś wyżej....?

 

Frugoslaw

Przepraszam, moja pomylka. Powinno byc 0.06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe! Ja za radą bambusa przestawiłem calibration setting na 2500 i wydaje się, że teraz jest dobrze. Przy domyślnych 500 miałem kłopot, ale być może było to spowodowane moim niedokładnym ustawianiem na biegun.

 

 

"Calibration step" w PHD musi być duży w przypadku guide'owania szukaczem. Przy domyślnych ustawieniach kalibracja nie skończy się przed timeoutem - gwiazda nie poruszy się o wystarczającą odległość. Ja ustawiłem 2000 i działa :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bambus: "Przepraszam, moja pomylka. Powinno byc 0.06 "

 

Ależ, ja ciebie wymęczę pytaniami. Taka wartośc nie wchodzi...najmniejsza cyfra jaką udaje sie tu wklepać to 1. A może trzeba wpisać 6 co będzie odpowiadało 0,06 piksela?

Frugosław

 

U mnie się da. Może zamiast przecinka użyj kropki - 0.06?

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej jak miałem szukacz jako guider miałem ustawione "Calibration step" na 2200, teraz jak mam na sw80/400 to ustawione jest 1600. Na mniejszej wartości nie przechodził kalibracji. To wszystko z TOU CAMEM 840.

 

Ja mam ustawiony CS na 600 i to wystarcza przy QHY5 i SW70/500, ale HEQ5 ma wielokrotnie mniejszy backlash od CG5GT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podaniu wyliczonego min. motion (0.1 u mnie) i dużego calibration step prowadził znacznie lepiej, ale też nie aż tak dobrze jak z OAGiem. Różnica ogniskowych robi swoje ;) Do SCT z Optec NextGenem trzeba będzie wpiąć chudego OAGa, a do refraktorka albo owy OAG lub ten szukacz gdy OAG nic nie znajdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

przykład prowadzenia montażu poprzez obiektyw 135mm:

Untitled.jpg

 

zmieszczenie się pomiędzy +-1.7 arcsecs pozwoliło mi na otrzymanie idealnie punktowych gwiazd w moim 432 mm refraktorze przy 4-minutowych ujęciach

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

WITAM.

Pociągnę dalej temat, cały czas myślę o tym.

Po przeczytaniu kilkukrotnie tego wątku doszedłem do wniosku że chciałbym trochę zmodernizować

swój mobilny zestaw lecz nie wiem jaki będzie lepszy.

Widząc w stopce mój zestaw można dojść do wniosku że jest przekroczona

dopuszczalna waga do (taniej) astrofotografii. Prowadzenie takiego setup-u jest czasem wkurzające.

Jestem często zmuszony do wywalenia kilku klatek do stackowania z całej sesji.

Po modernizacji, zdjęcia które pochłaniają tyle czasu mogłbym lepiej wykorzystać.

Chciałbym w międzyczasie używać sprzętu.

Po głowie chodzi mi kilka pomysłów.

 

1) Zamienić guidera SW80/400 na TS60/228 i pozostać przy kamerce Toucam840.

Zyskam mniejszą wagę o ok. 1kg i większe pole w kamerce co trochę ułatwi znajdowanie gwiazdek do prowadzenia.

Jakość prowadzenia pewnie delikatnie się poprawi.

Będę musiał odsprzedać 800/400 i drugie tyle ze sprzedaży dołożyć.

Najbardziej realne z mojego punktu widzenia.

 

2) Pozostać przy tym 80/400 ale dokupić OSSAG lub QHY5.

W tej konfiguracji zyskam na czułości i delikatnie większym polu.

Poziom prowadzenia nie zmieni się.

Tu muszę więcej dołożyć gotówki.

Nadal mieć tę samą wagę.

 

3) A może OAG TS 11mm ze złączką eos niskoprofilową i OSSAG lub QHY5.

Waga dużo dużo niższa lecz mniejsze pole do popisu ze znalezieniem gwiazdki.

Tu podejrzewam że prowadzenie się poprawi stopniu zadowalającym przy cg5gt.

Podchodzę do tego pesymistycznie -Cena! Oczywiście będę musiał bardzo długo zbierać kasy której i tak brakuje.

 

Który wariant wydaje się najlepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno określić jak to wpłynie na prowadzenie CG5GT. Ja za pomocą DMK czy QHY5 prowadziłem HEQ5 i to nawet z C11 - kwestia częstych/słabych korekt (ja daję 1 sek. ekspozycji). Przez szukaczoguider też próbowałem i to jako tako działało (choć przy C11 to jednak trochę się na początku uginało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadając jeszcze HEQ5 po wywaleniu SW80/400 i zastąpieniu go oagiem poczułem power, po pierwsze skończyły się problemy z ugięciami, po drugie spadła waga ale przede wszystkim przesunął się środek ciężkości dzięki czemu bezwładność spadła, korekty były krótsze i rzadsze. Co do poszukiwania gwiazdek to nie ma tragedii, zawsze coś jest w polu, nawet jeśli by nie było to masz mozliwość minimalnego pzesunięcia kadru o kilkadziesiąt czy 100 pixeli i zawsze się coś znajdzie, a dla Canona będzie to bez znaczenia bo i tak masz tam dużą matrycę i dużo pikseli. Dla osób lubiących wygodę, polecam OAGA bo naprawdę warto, o guide dosłownie zapomniałem odpalam i foce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadając jeszcze HEQ5 po wywaleniu SW80/400 i zastąpieniu go oagiem poczułem power, po pierwsze skończyły

Właśnie idzie do mnie OAG z DO.

Wywalam z barana 80/400 i zobaczymy co z tego wyjdzie.

No właśnie Panowie, Wy macie HEQ5 a ja cg5gt a to kolosalna różnica w nośności i jakości montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.