Skocz do zawartości

Parowanie szkiełek


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko: Co zrobić, by zmniejszyć zaparowywanie szkieł w lornetce?

 

Wczoraj wystawiłem mojego Kronosa na statywie i dosłownie po kilku sekundach optyka tak się zaparowała, że nie szło oglądać. Postanowiłem więc oglądać na bezdechu, żeby nie chuchać :oops: ale to i tak nie pomogło. Czy macie na to jakieś sposoby :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj była duża wilgotność i stąd takie parowanie .

Aby je znacznie wyeliminować musisz stopniowo ochładzać sprzęt np. wystawić najpierw na klatkę schodową lub przedsionek (garaż) następnie już na zewnątrz poczekać około 20 min aby temperatura szkieł zrównała się z otoczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam na to taką teorie: jak masz wychłodzoną lornetke i przystawisz ją blisko do oczu to to para parująca z oczu (są przecież ciepłe) kondensuje na soczewkach okularu (są zimne),jeli oddalisz troche lornetke od oczu(nie za dużo :D) to będziesz miał przewiew i wywieje ci tą pare,u mnie to skutkuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam na to taką teorie: jak masz wychłodzoną lornetke i przystawisz ją blisko do oczu to to para parująca z oczu (są przecież ciepłe) kondensuje na soczewkach okularu (są zimne),jeli oddalisz troche lornetke od oczu(nie za dużo ) to będziesz miał przewiew i wywieje ci tą pare,u mnie to skutkuje

 

No właśnie, to chyba para od oczu, bo głównie parują mi okulary. Tylko, że jak odsunę lornetkę od oczu to mi się zmniejszy pole widzenia, a przecież jest ono wielkim atutem lornetki. A w jaki sposób HALMAL ogrzewasz te okulary, bo moje z lornetki się nie wyjmują :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale można wyjmować okulary z teleskopu :) .

Jak odsuniesz oczy o kilka milimetrów, to nie zmniejszy Ci się pole widzenia, chyba że w badziewiastej lornetce, ale przez taką szkoda gapić się w niebo. Czasami nie ma rady, musisz chwilę odczekać, aż odparują szkła i przystawiać ponownie i tak w kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam na to taką teorie: jak masz wychłodzoną lornetke i przystawisz ją blisko do oczu to to para parująca z oczu (są przecież ciepłe) kondensuje na soczewkach okularu (są zimne),jeli oddalisz troche lornetke od oczu(nie za dużo :D) to będziesz miał przewiew i wywieje ci tą pare,u mnie to skutkuje :D
Oczy chyba paruja, ale w niewielkim stopniu. Winne jest chyba w wiekszym stopniu ogrzewanie przez cialo otoczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.