Skocz do zawartości

WO Megrez 72


coy_coyote

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś z Was ma doświadczenie jak ten refraktor LINK sprawuje się w astrofotografii DSów

 

Posiadam na ta chwilę BKP150/750 z korektorem Baadera i Meade DSI III Pro.Chciałbym odciążyć mój HEQ-5 i dodatkowo poszerzyć pole.Obawiam się tylko (bo nie miałem z refraktorami do czynienia szczerbaty.gif czy nie będę za chwilę musiał kupować jakiegoś drogiego korektora i czy obrazy uzyskiwane będą lepszej jakości (lepszy detal).

 

Jeżeli ktoś miał doświadczenie z tą rurka bardzo proszę o parę słów bardzo ułatwi mi to podjęcie decyzji szczerbaty.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej ludzi się interesuje tą rurką :)

Osobiście nie wiem nic, ale znalazłem tylko taki mały teścik gwiazdowy -> Test WO Megraz 72 FD

Jest tam porównanie kilku reduktorów i znów widać, że WO robi coś co sie bardzo kiepsko sprawuje z ich własnymi refraktorami :(

 

Pozdrawiam

 

P.S.

Jeszcze znalazłem stronke gościa, który foci tym refraktorem. Jest jego opinia i troszke zdjęć.

 

http://www.astroslacker.ch/

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Piotrek za teścik beerchug.gif jakoś umknął mi podczas szukania w internecie.

Stronkę gościa przeglądałem bo też na nią wpadłem z tym że wydaje mi się że on używa tripletu a ja mam na myśli dokładnie ten z linku czyli doublet apochromatyczny flirt.gif

Powiem szczerze że dalej nie daje mi to obrazu czy zamieniać newtona na doublet APO

Coraz więcej ludzi się interesuje tą rurką :)

Osobiście nie wiem nic, ale znalazłem tylko taki mały teścik gwiazdowy -> Test WO Megraz 72 FD

Jest tam porównanie kilku reduktorów i znów widać, że WO robi coś co sie bardzo kiepsko sprawuje z ich własnymi refraktorami :(

 

Pozdrawiam

 

P.S.

Jeszcze znalazłem stronke gościa, który foci tym refraktorem. Jest jego opinia i troszke zdjęć.

 

http://www.astroslacker.ch/

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten sprzęt i reducer WO III. O ile pamiętam nawet WO pisze, że reducer II nie bardzo działa z tym refraktorkiem. Zdjęć żadnych nie pokażę, bo jeszcze nic sensownego nie zrobiłem. Bez reduktora fociłem zaćmienie słońca w Chinach: http://milosz.strefa.pl/content/chiny/index.php?n=Trip.Day12

 

Do nocnych zdjęć wcześniej nie miałem odpowiedniego montażu. Teraz nie dopisuje pogoda...

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsyłam zdjęcie zrobione Megrezem 72 + FF WO III + Atik 314L. Pojedyncza klatka 10 min powstała w ramach nauki guidingu. Szału nie ma. Chyba mam jakiś problem z osiowością układu, bo lewy górny róg jest ok. Pozostałe rogi już tak nie wyglądają.

 

ic1795.jpg

 

Gdzieś wyczytałem też (chyba nawet tu na forum), że zalecana przez producenta odległość od flattnera do chipa (56mm), nie jest najlepsza. Nieco mniejsza odległość podobno daje lepsze wyniki. Nie sprawdzałem, więc na pewno nie powiem.

 

Jak pogoda pozwoli postaram się zrobić zdjęcie testowe canonem z flattnerem.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

milosz całkiem fajnie to wygląda, właśnie zobaczyłem Twoje zdjęcie IC1805 i mam obawy właśnie co do ustawienia osiowości układu - czy to duży problem ?

 

Sam nie wiem. Czasem wychodzi dobrze, czasem źle. Domyślam się tylko, że to mocno zależy od nachylenia teleskopu. Wyciąg wygląda solidnie, więc moim zdaniem jedyny problem jest w mocowaniu flattnera do wyciągu. Ale to tylko moje domysły, bo nie bardzo mam koncepcję, jak to sprawdzić. Na zdjeciu IC 1805 problem z nieosiowością jest dużo mniejszy niż tu. A przecież to ten sam rejon nieba - IC 1795.

 

Dwa dni temu próbowałem fotografować pacmana. Był prawie w zenicie. Na pojedynczych klatkach raczej nie było problemu z krzywym polem. Jak poskładałem, to wyszła tragedia. Może więc moja metoda stackowania jest zła? Ale ta teoria nie działa dla zdjęcia powyżej, bo to pojedyncza klatka.

 

Tyle moich domysłów. Jak przeprowadzę dokładniejsze badania, to dam znać.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Chyba wymyśliłem, co może być problemem. Flattner WO III ma 3 śrubki do kolimacji (chyba do kolimacji). Obstawiam, że flattner jest źle skolimowany. Niestety nie mam pojęcia, jak to poprawić. Tzn nie chcę popsuć, bo nie jest ąz tak źle. Dobrze też nie, ale boję się ruszać, żeby nie było jeszcze gorzej.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

one nie są do kolimacji, chociaż w zasadzie tak :Boink:

one służą do wycentrowania osi obrotu pierścienia rotatora

poluzuj tę dużą śrubę, albo ją w ogóle wykręć i zobacz czy przy obracaniu pierścienia masz jakieś luzy

jeżeli masz, to bardzo delikatnie dokręć równomiernie o ułamek obrotu wszystkie trzy śrubki dociskowe po obwodzie tego pierścienia, tak aby pierścień obracał się bez żadnych luzów, duża śruba służy tylko do blokowania tego obrotu i nie powinna likwidować luzów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacku za podpowiedź. Uruchomiłem dziś trialowego CCD inspectora. Okazało się, że duża śrubka bruździ. Dokręciłem ją kilka dni temu i po tej operacji było gorzej. Nie pamiętam z jakiej okazji ją odkręciłem, ale zdjęcia zrobione z poluzowaną śrubą były całkiem dobre. Niestety rotator w flattnerze jest luźny i chyba to on powoduje problemy. CCD inspector nawet na tych lepszych zdjęciach pokazał przesunięcie w jedną strone (pewnie spowodowane grawitacją). Więc dziś przystępuję do operacji dokręcania śrubek. Dam znać, czy się udało.

 

Z dobrych wiadomości jest fakt, że odległość flattnera od CCD jest dobrze dobrana. CCD inspector pokazał prawie płaskie pole dla całej fotki.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Okazało się, że flattner faktycznie był niedokręcony i spokojnie ręką mogłem poruszać rotatorem na boki. Dokręciłem śruby delikatnie i chyba jest troche lepiej. Niestety testy uniemożliwiła mgła, a póżniej kamera pojechała do serwisu.

 

W wątku obok JaLe wkleił linki do strony Michaela Paura. Jest tam galeria zdjęć zrobionych WO Megrezem 72 z ST2k i flattnerem WO II.

http://www.kitzastro.net/galerie-wi72.htm

Wyglądają lepiej niż moje próby z ATIKiem, chociaż ST2k ma nieco większy chip.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kamera wróciła z serwisu. W ramach testów udało mi się zebrać godzinkę materiału z Meduzą

medusa_pre.jpg

 

Pojedyncza klatka:

medusa_single.jpg

 

Nie odejmowałem flatów. Po dokręceniu śrubek we flattnerze jest dużo lepiej :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.