Skocz do zawartości

M1


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem co to ma wspólnego z Krabem :) Dla mnie jest dobrze przesuszonym rodzynkiem, zwłaszcza jak się suszyło między innymi w promieniach Ha.

To jeden z najsłynniejszych obiektów z katalogu Messiera. Dla przykładu proponuje lekturę wiki; opis przedstawia obiekt barzo szeroko.

Jest słynny ale mały. Może nie do końca na pól metrowa ogniskową ;)

 

Przytoczę tylko kilka podstawowych faktów o nim samym.

 

Mgławica Kraba , M1 znajduje się w gwiazdozbiorze Byka. Jest skojarzona z supernową zauważoną przez chińskich oraz arabskich obserwatorów-astronomów w 1054.

 

Po raz pierwszy Mgławicę Kraba zaobserwował John Bevis w 1731, dodając ją do swojego atlasu nieba, Uranographia Britannica. Niezależnie od niego, mgławicę ponownie odkrył Charles Messier 28 sierpnia 1758 gdy próbował znaleźć Kometę Halleya. Szybko jednak zauważył, że obiekt nie porusza się względem gwiazd. Skłoniło to Messiera to skatalogowania podobnych do Kraba obiektów, aby nie mylić ich później z kometami. Tak powstał słynny katalog Messiera, a Mgławica Kraba, dodana 12 września 1758, otrzymała w nim pierwszy numer, M1. Mimo powszechności katalogu w 1835 ponownie pomylono Mgławicę Kraba z kometą Halleya.

 

Z ciekawostek mgławice widziałem ( tak jest, kiedyś obserwowałem a nie traciłem godziny na fotografie :)) od siebie czyli w warunkach miejskich Netwonem 6" ale do tego potrzebna jest dobra przejrzystość. Dzień później, kiedy już nie było tak super już jej nie odnalazłem. Być może to nie jest wyczyn. Dla mnie wtedy był.

 

FSQ,2kXM - 7h

 

Pełna rozdzielczość po kliknieciu (www.astromarcin.pl)

m1_2010_800.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja "pierdziu", genialna fotka, taka mi się podoba. Czas naświetlania też robi wrazenie.

 

Z ciekawostek mgławice widziałem ( tak jest, kiedyś obserwowałem a nie traciłem godziny na fotografie ) od siebie czyli w warunkach miejskich Netwonem 6" ale do tego potrzebna jest dobra przejrzystość. Dzień później, kiedy już nie było tak super już jej nie odnalazłem. Być może to nie jest wyczyn. Dla mnie wtedy był.

Ja ostatnio w swoim 6" widziałem M1 ledwo ledwo ze swojej działki na uboczu Białegostoku.

 

PODZIWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna! :astronom:

 

Dlaczego jednak taka mała? ;)

 

Dobra robota, może nie znam się na astrofotografii, ale wizualnie wygląda świetnie!

 

PS. Im dłużej jej się przyglądam, tym wyraźniejsze odnoszę wrażenie, że jest w tej mgławicy coś przerażającego, brrr... ale fascynującego zarazem (:

Edytowane przez tacita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS. Im dłużej jej się przyglądam, tym wyraźniejsze odnoszę wrażenie, że jest w tej mgławicy coś przerażającego, brrr... ale fascynującego zarazem (:

 

Oglądanie w dzieciństwie "Space: 1999" skutkuje TYM właśnie :)

To oczywiście tylko moja teoria...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.