Jump to content

Recommended Posts

Nie wiem co to ma wspólnego z Krabem :) Dla mnie jest dobrze przesuszonym rodzynkiem, zwłaszcza jak się suszyło między innymi w promieniach Ha.

To jeden z najsłynniejszych obiektów z katalogu Messiera. Dla przykładu proponuje lekturę wiki; opis przedstawia obiekt barzo szeroko.

Jest słynny ale mały. Może nie do końca na pól metrowa ogniskową ;)

 

Przytoczę tylko kilka podstawowych faktów o nim samym.

 

Mgławica Kraba , M1 znajduje się w gwiazdozbiorze Byka. Jest skojarzona z supernową zauważoną przez chińskich oraz arabskich obserwatorów-astronomów w 1054.

 

Po raz pierwszy Mgławicę Kraba zaobserwował John Bevis w 1731, dodając ją do swojego atlasu nieba, Uranographia Britannica. Niezależnie od niego, mgławicę ponownie odkrył Charles Messier 28 sierpnia 1758 gdy próbował znaleźć Kometę Halleya. Szybko jednak zauważył, że obiekt nie porusza się względem gwiazd. Skłoniło to Messiera to skatalogowania podobnych do Kraba obiektów, aby nie mylić ich później z kometami. Tak powstał słynny katalog Messiera, a Mgławica Kraba, dodana 12 września 1758, otrzymała w nim pierwszy numer, M1. Mimo powszechności katalogu w 1835 ponownie pomylono Mgławicę Kraba z kometą Halleya.

 

Z ciekawostek mgławice widziałem ( tak jest, kiedyś obserwowałem a nie traciłem godziny na fotografie :)) od siebie czyli w warunkach miejskich Netwonem 6" ale do tego potrzebna jest dobra przejrzystość. Dzień później, kiedy już nie było tak super już jej nie odnalazłem. Być może to nie jest wyczyn. Dla mnie wtedy był.

 

FSQ,2kXM - 7h

 

Pełna rozdzielczość po kliknieciu (www.astromarcin.pl)

m1_2010_800.jpg

Edited by MarcinPc
Link to post
Share on other sites

Ja "pierdziu", genialna fotka, taka mi się podoba. Czas naświetlania też robi wrazenie.

 

Z ciekawostek mgławice widziałem ( tak jest, kiedyś obserwowałem a nie traciłem godziny na fotografie ) od siebie czyli w warunkach miejskich Netwonem 6" ale do tego potrzebna jest dobra przejrzystość. Dzień później, kiedy już nie było tak super już jej nie odnalazłem. Być może to nie jest wyczyn. Dla mnie wtedy był.

Ja ostatnio w swoim 6" widziałem M1 ledwo ledwo ze swojej działki na uboczu Białegostoku.

 

PODZIWIAM.

Link to post
Share on other sites

Piękna! :astronom:

 

Dlaczego jednak taka mała? ;)

 

Dobra robota, może nie znam się na astrofotografii, ale wizualnie wygląda świetnie!

 

PS. Im dłużej jej się przyglądam, tym wyraźniejsze odnoszę wrażenie, że jest w tej mgławicy coś przerażającego, brrr... ale fascynującego zarazem (:

Edited by tacita
Link to post
Share on other sites

 

PS. Im dłużej jej się przyglądam, tym wyraźniejsze odnoszę wrażenie, że jest w tej mgławicy coś przerażającego, brrr... ale fascynującego zarazem (:

 

Oglądanie w dzieciństwie "Space: 1999" skutkuje TYM właśnie :)

To oczywiście tylko moja teoria...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.