Skocz do zawartości

2 pytania na temat MTO 11CA


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Nurtuje mnie klika pytań związanych z moim MTO, którego jeszcze nie posiadam:

 

1. W jaki sposób wykonuje się przeogniskowanie tego obiektywu, bo rozumie, że jest ona inna w przypadku oglądania przez złączkę kątową, a inna gdybym chciał przykręcić MTO do korpusu Zenita. Czy jest to skomplikowanie i uciążliwe? czy wpływa na rozkalibrowanie się sprzętu?

 

2. Załóżmy, że mam złączkę prostą projekcyjną M42x1 / 1,25"/M42x1 i okular np Ploessl 25mm, czy da się w ten sposób fotografować np. plamy słoneczne? czy lepiej w ognisku obiektywu MTO?

 

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi....

 

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przeogniskowanie jest proste, szybkie i nie zozkolimowuje obiektywu oraz jest w pełni odwracalne.

Słoneczko z filtrem oczywiście można fotografować zarówno w ognisku jak i z konwerterem, jak i w projekcji przez okular jak przykładowo na fotce poniżej, za pomocą cyfrowego "bzykadełka" jak Nikon CP-4500 z niewymiennym niestety obiektywem 8):

album_pic.php?pic_id=533

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź...

 

Jeszcze w związku z fotografowaniem słońca. Do MTO w Astrokraku są filtry szklane M116x1..czym się różni filtr fotograficzny od wizualnego? Różnią się natężeniem przepuszczanego światła czy może wycinają jakieś barwy z widma?

 

pozdrawiam !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

podłączę sie pod ten wątek bo tez mam dwa pytania dotyczące MTO:

 

1. Zakładam kątówkę 90st + okular 20 mm, przekręcam ostrość maksymalnie na nieskonczoność i .... Ostro widze obiekty które są mniej wiecej 50-60 m ode mnie. Na te położone dalej nie moge ustawić ostrości. :angry: Zastanawiałem sie czy to nie rezultat braku przegniskowania, ale zanim zaczne go rozkrecac i "stroić" pomyślałem ze zapytam tu.

Poza tym pierścień ostrości daje sie przekręcić dośc daleko poza nieskonczoność, więc wydaje mi sie ze poprzedni wlaściciel probował go przeogniskowywać.

 

2. Kiedy mam ostry obraz z okularem 20mm i zamieniam na 10mm, juz w ogóle nic nie widze :huh: , i ostrości tez nie da sie ustawić.

 

Czy wychodzi moja niewiedza czy moze cos nie tak z moim MTO.

Bede wdzieczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalka kiedy kołek blokujący siedzi wkręcony na swoim miejscu. Wykręć go i schowaj żeby nie zaginął i możesz już zogniskować obraz z kątówką. Pamiętaj tylko że brak tego kołka pozwala na całkowite wykręcenia obydwu segmentów obiektywu. Trzeba więc uważać i nie obserwować obiektów bliższych niż określił producent. Mój obiektyw na stałe pozbawiłem kołka i mogę nawet przykrecać korpus od monokularu 20x60 i daje się zogniskować na nieskończonośc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę sie pod ten wątek bo tez mam dwa pytania dotyczące MTO:

 

1. Zakładam kątówkę 90st + okular 20 mm, przekręcam ostrość maksymalnie na nieskonczoność i .... Ostro widze obiekty które są mniej wiecej 50-60 m ode mnie. Na te położone dalej nie moge ustawić ostrości. :angry: Zastanawiałem sie czy to nie rezultat braku przegniskowania, ale zanim zaczne go rozkrecac i "stroić" pomyślałem ze zapytam tu.

Poza tym pierścień ostrości daje sie przekręcić dośc daleko poza nieskonczoność, więc wydaje mi sie ze poprzedni wlaściciel probował go przeogniskowywać.

 

2. Kiedy mam ostry obraz z okularem 20mm i zamieniam na 10mm, juz w ogóle nic nie widze :huh: , i ostrości tez nie da sie ustawić.

 

Czy wychodzi moja niewiedza czy moze cos nie tak z moim MTO.

Bede wdzieczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam

Piotrek

Na moją wiedzę problem wynika z tego, że nie "przeogniskowałeś" tego obiektywu.

Sprawa jest dość prosta - należy wykręcić maciupką śrubeczkę na obudowie obiektywu tak, aby można było przekręcać dalej pokrętło ustawiania ostrości. To załatwi oba Twoje prolemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przy okazji chcę zapytać tak teoretycznie z ciekawości dlaczego nie robi sie MAKów o światłosile mniejszej niż f10?

MTO ma F10 , Celestron C5 Spotter też a już Orion 127 ma więcej itd. Mówi się że to ciemne układy ze względu na ilość powierzchni przez które przechodzi swiatło czemu więc nie można zrobić MAKa np: f7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przy okazji chcę zapytać tak teoretycznie z ciekawości dlaczego nie robi sie MAKów o światłosile mniejszej niż f10?

MTO ma F10 , Celestron C5 Spotter też a już Orion 127 ma więcej itd. Mówi się że to ciemne układy ze względu na ilość powierzchni przez które przechodzi swiatło czemu więc nie można zrobić MAKa np: f7?

Maksutow dokonał wynalazku w 1941, jako prostszy do wykonania układ optyczny od Cassegraina. Zamiast skomplikowanego w wykonaniu zwierciadełka hiperbolicznego na wejściu jest menisk sferyczny. Promienie odbijają się od prostszej (no i tańszej) do wykonania sfery. Im jaśniejsze od f10 tym miały by za dużo wad obrazu. MAKi robi się z f15 i nazywa się, że zrobiony do obserwacji planetarnych (ładny obraz tylko na środku).

Myślę że menisk wejściowy przy f7 i ogniskowej 2000 - 3000 mm też byłby jak salaterka głęboki. To juz nie rosa by się zbierała, ale kałuże :szczerbaty:

Ale mam rosyjski obiektyw MC 3M-5CA o 8wiatłosile 8. Wejsciowa średnica 62 mm a głębokość menisku ok. 8mm. Przy fi 200 mm byłoby to 25-30 mm zagłębienie. Jak nie wiesz o co chodzi - chodzi o pieniądze. Nie opłaca się producentom robić jasnych MAKów, bo nie byłoby na nich klientów.

Posiadacze radzieckich obiektywów łączcie się! :Salut: No, tak mi się wymsknęło

174_7462_maly.jpg

174_7463_maly.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przy okazji chcę zapytać tak teoretycznie z ciekawości dlaczego nie robi sie MAKów o światłosile mniejszej niż f10?

MTO ma F10 , Celestron C5 Spotter też a już Orion 127 ma więcej itd. Mówi się że to ciemne układy ze względu na ilość powierzchni przez które przechodzi swiatło czemu więc nie można zrobić MAKa np: f7?

MTO 11CA po wyjęciu szkiełek z tyłu, gdzie jest gwint pod aparat, ma światłosiłę około 7, a te szkiełka właśnie wyciągaja mu ogniskową do 1 metra i wypłaszczają pole. Bez nich tylko centrum pola (połowa średnicy) jest ostra w kadrze małoobrazkowym. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.