Skocz do zawartości

Synta 8" doradźcie


Rafał1997

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad kupnem teleskopu Synta 8". Mieszkam na obrzeżach miasta Nysa (woj. opolskie ok. 50km od Opola) w bloku na 4-piętrze. Przez następne 2 lata tam pozostane więc teleskop nie musi być jakiś bardzo mobilny. Niebo będę obserwował raczej z balkonu (wymiary: szer.220cm dł:180cm wys. poręczy 110cm )i tu się zaczynają moje pytania

Zaczne od spytania się czy ten teleskop wejdzie na taki balkon i czy będzie mi się dobrze na nim oglądało niebo ponieważ nie mam możliwości wyjścia na wieś ani na inną otwartą przestrzeń poza polem rolnym ale kto by codziennie nosił tego kolosa z 4 piętra (mam 13 lat i pół roku temu złamałem prawą ręke dość poważnie więc nie mogę dźwigać ciężarów zbyt często) Czy zna ktoś wymiary tego teleskopu dł. szer. wys. ? Czy sprawdzi się on dla początkującego? Czy będę coś przez niego widział oprócz "rozmazanych plam"?

Czy polecicie mi jakiś inny równie dobry teleskop w podobnej cenie może ze statywem bo coś mi się wydaje że na balkonie nie będę nic widział bo na zjęciach się bardzo mały wydaje. Proszę o odpowiedzi i Pozrawiam Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balkon całkiem spory więc Synta powinna się bez problemu na nim zmieścić

problemem może być tylko mała część dostępnego nieba. Stąd pytanie czy nad balkonem jest następny i w jakim kierunku masz widok z balkonu

 

tradycyjnym problemem z obserwacjami miejskimi jest zanieczyszczenie nieba światłem. Jeśli jest duże to obiekty głębokiego nieba tzw. DS będzie trudno obserwować

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop na Dobsonie zawsze możesz postawić na jakiejś podstawce zwiększającej wysokość montażu o jakieś 20-30cm, co rozwiąże problem balustrady. Wystarczy zbić z desek jakąś solidną skrzynkę. Balkon na zachód -nie jest źle, czy kierunek południowy też jest widoczny, czy zasłania go ściana? Ideałem byłoby, gdybyś mógł obserwować planety/Księżyc tuż po górowaniu nad południkiem, kiedy są najwyżej.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok z mojego balkonu jest bardzo obszerny. jak wyjdę na balkon to na wprost widzę zachód i nie trzeba się wychylać aby zobaczyć północny zach. i południowy zach. Z dokładnymi kierunkami północ południe jest mały problem ale myślę że taki zakres widoczności mi narazie wystarczy (zawsze moge teleskop przenieść do pokoju i mam wschód i kierunki pośrednie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest źle z tym balkonem, choć warto też pomysleć o drugim stanowisku obserwacyjnym poza domem, czy wręcz wypadach za miasto autem. Ale to już inna bajka. Mała uwaga tylko nt. "obserwacji z pokoju": zapomnij. Szyba zdegraduje Ci obraz [choć byli i tacy, co sie tak bawili okazyjnie], a jeśli otworzysz okno,to będzie katastrofa -ruch powietrza na skutek różnicy temperatur dosłownie rozwali obraz. W mniejszym stopniu to samo na balkonie, jesli obserwator nie zamknie za soba drzwi. Jak sasiad piętro niżej wietrzy pokoje, też nam nieco zepsuje zabawę, choć nie koniecznie tak drastycznie, zależy od pory roku itp.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.