Jump to content

Halloween pod gwiazdami


Janko
 Share

Recommended Posts

Pojechaliśmy za Otwock.

 

Jadąc Wałem Miedzeszyńskim a następnie skręcając za Józefowem w drogę 721 wyznakowaną na Wiązownę (na przyszłość dogodne miejsce do umawiania się – na poboczu za rogiem można parkować), szybko dotarliśmy do Otwocka i bez błądzenia na naszą miejscówkę. O 6.30 już byliśmy rozstawieni pod bezchmurnym niebem z Drogą Mleczną nad głowami. 40-krotne powiększenie w Miyauchi 77 rozdziela gładko gamma-Ari (Mesartim, ok. 8”), ukazuje M57 jako plamkę z otworem widocznym zerkaniem, ujawnia dwupłatową budowę Hantli (M27). M13 w Herkulesie nie rozdzielona, lecz o kaszowatej strukturze, jasna i rozległa. Hichoty kipią nadmiarem, wypełniając pole widzenia i przelewając się przez krawędzie. Nie widziałem dotychczas lepszych. Szalejemy po niebie przez mniejsze lornetki, od Herkulesa po wschodzącego Byka, ciągle jednak wracając do M31, Hichot i nade wszystko Plejad, najcudowniejszych przez lornetki. Około 20.30 dojeżdża Frugosław z małżonką, trafiając z niewielkimi perturbacjami. Rozwija się z 80ED z goto. Od zachodu widać już pasek chmur, lecz reszta nieba czysta a przejrzystość powietrza zadziwia. Jest ciepło i zupełnie nie ma naszego śmiertelnego wroga – wilgoci. Nic nie zaparowuje, nic nie moknie. Wschodzi Oron, potem Bliźnięta. Biegamy od sprzętu do sprzętu, dzięki goto obserwacje nabierają przyspieszenia. Porównujemy obrazy teleskopowe z lornetowymi, obserwujemy Jowisza, gromady otwarte w Woźnicy (M36 do M38), rozdzielamy Trapez w M42 tuż nad horyzontem, podziwiamy i komentujemy Choinkę (NGC 2264 już w wyłaniającym się Jednorożcu), rozdzielamy Kastora w teleskopie i podziwiamy M35 z NGC 2158 w Bliźniętach. Wpatrujemy się w Galaktykę Andromedy M31 wraz z towarzyszkami – M110 i mniej oczywistą M32. Kolejny raz nie udało mi się zobaczyć mgławic planetarnych NGC 6543 w Smoku ani M76 (Małe Hantle) w Perseuszu. Albo niebo za jasne, albo sprzęt za mały a może jedno i drugie. Jednak Harrington (Touring the Universe through Binoculars) pisze, że można przez lornetkę, więc to jeszcze nie koniec rozgrywki.

 

Wracałem pijany od nadmiaru gwiazd, zataczając się uliczkami Otwocka. Jednak udało się dotrzeć do znanych dróg i sprawnie powrócić.

 

Do następnego razu!

 

Edit:

Harrington opisuje NGC 6543 (Kocie Oko) jako nieźle widoczną przez lornetkę, jednak M46 (małe Hantle) nie wspomina, przynajmniej w wymienionej książce.

Link to comment
Share on other sites

Wieczór pod gwiazdami był bardzo udany, pomimo, że Janko "ukrył" się głęboko w czarnym lesie.

Próby odnalezienia miejscówki ilustruje obrazek z GPS:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/33fef954f6dc0ca4.html

Pierwszy wjazd w las nietrafiony. Drugi zakończył się zakopaniem autka w piachu.... :no:

Za trzecim razem udało się! Janko wysyłał ratunkowe sygnały świetlne wzdłuż leśnej drogi. To mnie w końcu naprowadziło na właściwy dukt.

Niebo na wschodzie czarne. Po raz pierwszy w życiu widziałem M1!!! :helo:

Szkoda,że zabrakło czasu na kometkę. Na wszelki wypadek wracaliśmy razem. Janko, WIELKIE DZIĘKI!!!

A więc do następnego spotkania.

Frugosław

Link to comment
Share on other sites

M76, M91, M98 i M108 opisane są w "Atlas of Messier Objects" jako b. b. trudne lub niewidoczne w małych i średnich lornetkach, także brak sukcesu w przypadku M76 to żadna ujma:)

 

Trzeba pamiętać, że jednym z często przywoływanych sprzętów Harrnigtona jest 11x80 i być może trochę zmienia to sytuację w porównaniu do obserwacji na mniejszych źrenicach wyjściowych?

 

Przykładowo, Harrington w TUTB opisał w 4 skali trudności M81 i M82 jako najtrudniejsze obiekty (4 poziom) w czasie gdy dla mnie w lornetce 16x70 obie galaktyki są dobrze widoczne bez zerkania i nieco trudniejsze w 10x50. Natomiast z grupy M31 M32 i M110 ani w 10x50 ani w 16x70 nie udało mi się jednoznacznie stwierdzić widoczności wszystkich 3, najczęściej w notatkach mam tylko M110 i M31. a obie galatyki towarzyszące M31 Harrington sklasyfikował jako 3 poziomowe.

Link to comment
Share on other sites

Nie myliłem sie Janku, co do zachmurzenia. Wypędziło MNIE!!!! z działki o 20. :ha: Podejrzewałem, że i wy dość szybko wrócicie. Niemniej jednak całe szczęście, że tak się nie stało.

PS. Skąd bierzesz natchnienie do tak wspaniałych opisów obserwacji? :g:

Link to comment
Share on other sites

Nie myliłem sie Janku, co do zachmurzenia. Wypędziło MNIE!!!! z działki o 20. Podejrzewałem, że i wy dość szybko wrócicie. ...

Paweł, jestem zimnym racjonalistą, ale jeśli wbrew wszelkim racjonalnym przesłankom czuję, że coś się spełni, to się spełnia, szczególnie jeśli tego w głębi duszy pragnę. Wielokrotnie tak było, że tłumaczyłem sam sobie – to głupstwo, nie rób tak, czemu cię to korci – i zawsze wychodziło na to, że podświadome chęci okazywały się słuszne i korzystne dla mnie, nawet w bardzo poważnych sprawach. Tym razem też tak było.

 

.... Skąd bierzesz natchnienie do tak wspaniałych opisów obserwacji? :g:

 

Iii tam! Sam piszesz lepiej.

Link to comment
Share on other sites

Widzę, że odwiedziliście moje okolice. Dajcie znać kiedy następnym razem zawitacie w otwockie lasy, ...

Niczego nie utajniamy. Śledź wątki w zlotach i spotkaniach lokalnych, szczególnie w okolicach pogodnego nowiu. Zawsze zmawiamy się "publicznie". Na pewno będzie następny raz!

Link to comment
Share on other sites

Wieczór pod gwiazdami był bardzo udany, pomimo, że Janko "ukrył" się głęboko w czarnym lesie.

Próby odnalezienia miejscówki ilustruje obrazek z GPS:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/33fef954f6dc0ca4.html

Pierwszy wjazd w las nietrafiony. Drugi zakończył się zakopaniem autka w piachu.... :no:

Za trzecim razem udało się! Janko wysyłał ratunkowe sygnały świetlne wzdłuż leśnej drogi. To mnie w końcu naprowadziło na właściwy dukt.

Niebo na wschodzie czarne. Po raz pierwszy w życiu widziałem M1!!! :helo:

Szkoda,że zabrakło czasu na kometkę. Na wszelki wypadek wracaliśmy razem. Janko, WIELKIE DZIĘKI!!!

A więc do następnego spotkania.

Frugosław

 

Frugusiu, gratuluje udanego podgladania gwiazd, ale co to sa Hichoty opisane przez Mr Janko?

To Ja

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.