Skocz do zawartości

[S] Synta 12'' i platforma paralaktyczna


exec

Rekomendowane odpowiedzi

Z bólem serca rozstaje się ze swoją Syntą 12’’ oraz z platformą paralaktyczną, którą używałem razem z Syntą. Przez ok 2 lata Synta służyła mi świetnie. Niestety po przeprowadzce do centrum miasta nie mogłem jej trzymać w mieszkaniu i stoi sobie w domu u rodziców i się kurzy. Niestety nie jest to sprzęt mieszkaniowo-balkonowy. Z tego powodu używana była ostatnio bardzo rzadko – może ktoś będzie mógł częściej z niej korzystać.

 

Ignisdei wzmacniał w tym teleskopie jedną stronę Dobsona.

Ja z kolei zrobiłem dwie dziurki pod star pointera – używałem go razem z szukaczem co bardzo ułatwiało szybkie wyszukiwanie obiektów.

Teleskop jest bez szukacza i kitów(które i tak są do wymiany w tym teleskopie).

 

Teleskop sprawił mi wiele frajdy. Obserwacja DSów takim lustrem to czysta przyjemność – nigdy nie zapomnę widoku Igły (NGC 4565) pod ciemnym niebem przez ten teleskop – poszarpane struktury pyłowe w tej galaktyce spowodowały mocny opad szczęki. Ramiona M81, poszarpana struktura M82, wyraźne pasy pyłowe w M31, spektakularne(w porównaniu do Synty 8’’) widoki gromad kulistych.

 

Planety – niech nikt Wam nie wmówi, że Newton F5 nie nadaje się do planet. Ta Synta to mega-wymiatacz planetarny. Żaden Mak, żaden refraktor z jakim porównywałem ten teleskop nie zbliżył się nawet trochę do tego co potrafi ta Synta. Na przełęczy walimskiej jakiś miesiąc temu, seeing był taki, że Synta pokazała obraz Jowisza lepszy niż większość fotografii tej planety tu na forum. Do tej nocy nie wiedziałem, że wizualnie takie rzeczy są możliwe. Obraz był lepszy od stojącego obok Taurusa 16’’. SCT 150mm nie ma jak podskoczyć Syncie na tym polu. Może to zasługa dobrego lustra lub pełnego tubusu – nie wiem.

Teleskop mogę dowieźć we Wrocławiu za darmo, a poza Wrocław w cenie paliwa (7l/100), lub wysłać (mam kartony) wg życzenia kupującego.

 

Cena 1850.

 

 

Jeśli chodzi o platformę paralaktyczną, to jest to konstrukcja bazująca na schemacie Leszka Jędrzejewskiego – jest to mocna konstrukcja: szkielet metalowy z drewnianym podestem. Bez problemu prowadziła kolosa Syntę 12’’. W platformie na jednej z ostatnich sesji wykręciła mi się śruba(zwykła ósemka) z silnika krokowego na której było kółko zębate z paskiem klinowym. Części można skompletować(np. w sklepach typu CNC), bo tu była prosta przekładani 1:1 czyli dwa identyczne kółka zębate i zębaty pasek klinowy łączący te dwa kółka – koszt ok 50zł. Ja się już w to nie bawiłem, bo i tak Synty od jakiegoś czasu nie używam tak jak i platformy.

 

Do zestawu dołączam sterownik LJ(ok 200zł) plus okablowanie plus dorzucam pakiet ogniw Li-Ion, które po naładowaniu starczają na kilka sesji obserwacyjnych a jednocześnie są małe i lekkie. Także po uzupełnieniu koła zębatego zestaw jest to zestaw plug&play.

 

Cena za wszystko 600zł.

 

Wieczorem pojadę zrobić zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w pracy, więc ciężko mi odpisywać na bieżąco – generalnie zainteresowanie platformą jest b. duże mam dużo próśb o rezerwację(to takie info dla wahających się ;) ). Fotki tak jak pisałem jadę dziś wieczorem zrobić i umieszczę je albo późno w nocy, albo rano. Tutaj znalazłem stare zdjęcia platformy – później dodam więcej.

 

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 005664b928

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 0ed7bf7b35

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 0dc7aec2de

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 4c34c268f3

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się aż takiego odzewu na pw. Generalnie wszystko jest porezerwowane, ale ze względu na to, że ogłoszenie pojawiło się w kilku miejscach muszę ustalić kolejność - ale to nieco później - teraz jadę robić zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia Synty:

 

img8506n.jpg

 

 

To moja mała modyfikacja - mocowanie na star pointera obok mocowania szukacza.

 

img8495.jpg

 

 

To wzmocnienie Dobsa, które zrobił Ignisdei:

 

 

img8492.jpg

 

 

Lustro zakurzone, ale nie zniszczone:

 

img8503f.jpg

 

 

 

 

 

Platforma:

 

 

img8509l.jpg

 

img8513h.jpg

 

img8510z.jpg

 

img8511r.jpg

 

img8514.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.