Jump to content

[S] Synta 12'' i platforma paralaktyczna

exec
 Share

Recommended Posts

Z bólem serca rozstaje się ze swoją Syntą 12’’ oraz z platformą paralaktyczną, którą używałem razem z Syntą. Przez ok 2 lata Synta służyła mi świetnie. Niestety po przeprowadzce do centrum miasta nie mogłem jej trzymać w mieszkaniu i stoi sobie w domu u rodziców i się kurzy. Niestety nie jest to sprzęt mieszkaniowo-balkonowy. Z tego powodu używana była ostatnio bardzo rzadko – może ktoś będzie mógł częściej z niej korzystać.

Ignisdei wzmacniał w tym teleskopie jedną stronę Dobsona.

Ja z kolei zrobiłem dwie dziurki pod star pointera – używałem go razem z szukaczem co bardzo ułatwiało szybkie wyszukiwanie obiektów.

Teleskop jest bez szukacza i kitów(które i tak są do wymiany w tym teleskopie).

Teleskop sprawił mi wiele frajdy. Obserwacja DSów takim lustrem to czysta przyjemność – nigdy nie zapomnę widoku Igły (NGC 4565) pod ciemnym niebem przez ten teleskop – poszarpane struktury pyłowe w tej galaktyce spowodowały mocny opad szczęki. Ramiona M81, poszarpana struktura M82, wyraźne pasy pyłowe w M31, spektakularne(w porównaniu do Synty 8’’) widoki gromad kulistych.

Planety – niech nikt Wam nie wmówi, że Newton F5 nie nadaje się do planet. Ta Synta to mega-wymiatacz planetarny. Żaden Mak, żaden refraktor z jakim porównywałem ten teleskop nie zbliżył się nawet trochę do tego co potrafi ta Synta. Na przełęczy walimskiej jakiś miesiąc temu, seeing był taki, że Synta pokazała obraz Jowisza lepszy niż większość fotografii tej planety tu na forum. Do tej nocy nie wiedziałem, że wizualnie takie rzeczy są możliwe. Obraz był lepszy od stojącego obok Taurusa 16’’. SCT 150mm nie ma jak podskoczyć Syncie na tym polu. Może to zasługa dobrego lustra lub pełnego tubusu – nie wiem.

Teleskop mogę dowieźć we Wrocławiu za darmo, a poza Wrocław w cenie paliwa (7l/100), lub wysłać (mam kartony) wg życzenia kupującego.

Cena 1850.

Jeśli chodzi o platformę paralaktyczną, to jest to konstrukcja bazująca na schemacie Leszka Jędrzejewskiego – jest to mocna konstrukcja: szkielet metalowy z drewnianym podestem. Bez problemu prowadziła kolosa Syntę 12’’. W platformie na jednej z ostatnich sesji wykręciła mi się śruba(zwykła ósemka) z silnika krokowego na której było kółko zębate z paskiem klinowym. Części można skompletować(np. w sklepach typu CNC), bo tu była prosta przekładani 1:1 czyli dwa identyczne kółka zębate i zębaty pasek klinowy łączący te dwa kółka – koszt ok 50zł. Ja się już w to nie bawiłem, bo i tak Synty od jakiegoś czasu nie używam tak jak i platformy.

Do zestawu dołączam sterownik LJ(ok 200zł) plus okablowanie plus dorzucam pakiet ogniw Li-Ion, które po naładowaniu starczają na kilka sesji obserwacyjnych a jednocześnie są małe i lekkie. Także po uzupełnieniu koła zębatego zestaw jest to zestaw plug&play.

Cena za wszystko 600zł.

Wieczorem pojadę zrobić zdjęcia.

Jestem w pracy, więc ciężko mi odpisywać na bieżąco – generalnie zainteresowanie platformą jest b. duże mam dużo próśb o rezerwację(to takie info dla wahających się ;) ). Fotki tak jak pisałem jadę dziś wieczorem zrobić i umieszczę je albo późno w nocy, albo rano. Tutaj znalazłem stare zdjęcia platformy – później dodam więcej.

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 005664b928

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 0ed7bf7b35

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 0dc7aec2de

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 4c34c268f3

Nie spodziewałem się aż takiego odzewu na pw. Generalnie wszystko jest porezerwowane, ale ze względu na to, że ogłoszenie pojawiło się w kilku miejscach muszę ustalić kolejność - ale to nieco później - teraz jadę robić zdjęcia.

Zdjęcia Synty:

img8506n.jpg

To moja mała modyfikacja - mocowanie na star pointera obok mocowania szukacza.

img8495.jpg

To wzmocnienie Dobsa, które zrobił Ignisdei:

img8492.jpg

Lustro zakurzone, ale nie zniszczone:

img8503f.jpg

Platforma:

img8509l.jpg

img8513h.jpg

img8510z.jpg

img8511r.jpg

img8514.jpg

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 134 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.