Skocz do zawartości

Saturn 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka fotek udało się "wczoraj" zrobić (01.05). Warunki były dobre, choć na początku chmurki latały.

 

 

f/25, RGB i IrRGB, 20:00 UT:

2rgb-2000.png2irrgb-2000.png

 

f/25, RGB i IrRGB, 20:14 UT:

3rgb-2014.png3irrgb-2014.png

 

f/25, RGB i IrRGB, 20:28 UT:

4rgb-2028.png4irrgb-2028.png

 

f/25, RGB i RRGB, 20:42 UT:

5rgb-2042.png5rrgb-2042.png

Czerwony i Zielony z kolistymi artefaktami. Ta seria robiona na niższym gainie.

 

map.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starry Night pokazuje, że w trakcie Twojej sesji na tle tarczy znowu było kilka księżyców: o 20:00 UT Enceladus (11,7 mag) i Mimas (12,9 mag) oraz ich cienie w środkowej części tarczy, na południe od pierścieni. Około 20:10 UT na tarczę weszła Tetyda, a około 20:40 UT jej cień i zostały na tarczy do 22:30 UT mniej więcej. Przechodziły też na południe od pierścieni. Zresztą to chyba logiczne, skoro teraz nachylony do nas jest północny biegun Saturna.

 

W tym czasie na wschód od Saturna, na przedłużeniu pierścieni, były Dione (blisko) i Tytan (ze 4 razy dalej), a nad pierścieniami (również na wschód od planety) była Rea.

 

Zgadza się to z tym, co było widać przez teleskop (bo na zdjęciach chyba ich nie widać)? Chcę zweryfikować, czy to, co pokazuje program, to prawda, czy ściema. Dołączam obrazek. Na samym brzegu tarczy, na godzinie 7:30 mniej więcej jest cień Tetydy.

saturn_maj_1_20_45_ut.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seing dziś bardzo przyzwoity toteż delektowałem się oglądaniem dwóch głównych obiektów Księżyca i Saturna. Przyjemnością było zerkanie na pojawiającego się od czasu do czasu Cassiniego.

W polu widzenia pojawiła się także bliska choć tymczasowa towarzyszka boga rolnictwa. Jest nią Porrima, bogini przyszłości. http://stars.astro.illinois.edu/sow/porrima.html

Ciekawe jaki obraz można uzyskać kierując nań wasze długoogniskowe "sprzęta" ? :astronom:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki wczoraj były dość dynamiczne i ogólnie nie za ciekawe. Rozostrzona przy f/20 gwiazdka obok Saturna wyglądała tak:

2ngzj8l.jpg

 

W sprzęcie pojawiła się jedna nowość - korektor dyspersji atmosferycznej:

30wplk1.jpg

Jako że musi dostać stożek >> f/10 to umieściłem go pomiędzy 2x TeleXtenderem (jak Powermate) a kamerą. Żeby działał prawidłowo należy ustawić poziom korekcji za pomocą dwóch drążków... Poziom korekcji musi być tak by wszystkie długości fali ostrzyły w tym samym punkcie. Można użyć filtru UHC-S (Ha + O-III) lub niebieski/UV filtrów z luką w podczerwieni by uzyskać podwójny rozszczepiony obraz gwiazdy z dwóch pasm. Wtedy zwiększamy korekcję aż obrazy połączą się. Na Saturnie wizualnie użyłem UHC-S zwiększając korekcję aż do zaniku czerwonej krawędzi. Fotograficznie z Baslerem porównywałem jak wygląda Saturn (przerwa Cassiniego) na filtr L (ir/uv cut). 2 kreski korekcji okazały się optymalne, dla nie aż tak niskiego Saturna. Mimo iż seeing był zmienny/ogólnie słaby udało mi się zrobić bardzo ostre i wyraźne fotki z filtrem L, które tak dobrych wyników wcześniej nie dawał, nawet przy bardzo dobrym seeingu.

 

 

f/20, Korektor Dyspersji ASH, Filtr L (IR/UV Cut); 20:28 UT; Pierwsza wymiata!:

1lum-2028.png2lum-2029.png

 

f/20, Korektor Dyspersji ASH, LRGB, Longpass(610)-RGB; 20:35, 20:44:

3lrgb-2035.png3long-rgb-2044.png

 

f/20, Korektor Dyspersji ASH, Longpass(610)-RGB; 21:02; różne wersje kolorystyczne:

4long-rgb-a-2102.png4long-rgb-b-2102.png

 

f/20, Korektor Dyspersji ASH, IR-RGB; 21:04; różne wersje kolorystyczne:

4ir-rgb-a-2104.png4ir-rgb-b-2104.png

 

f/20, Korektor Dyspersji ASH, RGB, 21:02:

4rgb.png

 

 

f/20, BEZ Korektora, Filtr L i Niebieski:

nokor-l.pngnokor-blue.png

 

f/20, Z Korektorem, filtr Niebieski:

kor-blue.png

 

 

Co ciekawe fotki z szerokopasmowych filtrów (L i longpass) wyszły zazwyczaj fajnie, a fotki z kanałów R,G,B słabo.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1lum-2028.png

 

 

Rik nikt nie zauważył to ja pochwalę , ten Saturn to żyleta , lekko rozjaśnij nałóż na warstwę koloru i będzie masakra.

 

Nie wiem czy to korektor tak ci pomógł czy tak dobry wczorajszy seeing 6-7/10 ale rewelka.

 

Napisz jeszce coś o tym korektorze .

 

Ps. mój wczorajszy Saturn najlepszy jaki widziałem i nakręciłem ale dopiero obrabiam , Ir-Pass jednak sporo pokazał .

Ir-Pass.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing był słaby i w sumie kilka nagrań z całości dały wysokiej jakości stack (IR, czerwony longpass i dwa razy L). Korektor dyspersji koryguje rozszczepienie poszczególnych długości fali przez atmosferę. Dla nisko położonych obiektów różnica między wiązką czerwoną a niebieską może bez problemu wynieść ponad 1 sekundę łuku, co przy dużych rozdzielczościach planetarnych daje spokojnie kilka pikseli. Najbardziej rozmywane niebieskie pasmo (i ultrafiolet) mogą nawet zostać skutecznie rozmyte w kamerach mono z filtrami RGB (współczynniki dyspersji najkrótszej przepuszczanej długości fali i najdłuższej są na tyle różne że dają widoczne pikselowo rozmycie).

 

dyspersja_atmosferyczna.png

 

 

Korektor zawierający dwa pryzmaty BK7 o regulowanym kącie nachylanie ma za zadania wywołać efekt przeciwny - i zbić całość w kupę :) Pozwala to kolorowym kamerom otrzymanie obrazów bez czerwonej/niebieskiej krawędzi (i rozmycia). Monochromatyczne mogą stosować szerokopasmowe filtry dla luminancji bez utraty rozdzielczości/ostrości (jak i poprawia kanały B,G).

 

Możliwość zastosowania szerokopasmowych filtrów, w tym nawet zwykłych L daje w efekcie LRGB o bardziej "naturalnych" kolorach, czy o znacznie wysokiej jakości (bo można znacząco obniżyć gain bez wpadnięcia w zbyt długie ekspozycje - czego filtry IR zazwyczaj nie mogą). Filtr L przy f/20 na pełnym gainie to 120-130 FPS więc jest z czego odejmować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj były lepsze warunki i dało się wycisnąć lepszego Saturna (choć kanały R,G,B nadal słabawe... już i tak sezon Saturna na wyczerpaniu). C11, Korektor dyspersji atmosferycznej ASH, Basler Ace, 2x lub 3x Meade TeleXtender.

 

f/20; RGB, LRGB; 19:59 UT;

1qrgb-1959.png1qlum-2b-rgb-1959.png

 

f/20; Longpass-RGB; 19:59 UT;

1qlong-rgb-1959.png1qlong-rgb-soft-1959.png

 

f/30; RGB; 20:30 UT;

2qrgb-2030.png

 

f/30; LRGB; 20:30 UT;

2qqlum-rgb-2030.png2qqlum-b-rgb-2030.png2qlum-b-rgb-2030.png

 

f/30; Longpass-RGB; 20:30 UT;

2qqlong-rgb-2030.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W ostatnich dniach udało się jeszcze trochę Saturna złapać. Warunki były w miarę dobre, ale też nie i najlepsze. Zestaw standardowy, czyli C11 + ADC (korektor dyspersji) + 2x TeleXtender, Basler Ace. Filtr "Longpass" to czerwony filtr 610 nm longpass, Żółty to #12 Wratten, 500 nm longpass (zwykły wizualny filtr żółty).

 

23.05; LRGB, dwie wersje, 20:37:

saturn_23_lum1-rgb-2037.pngsaturn_23_lum2-rgb-2037.png

 

23.05; Żółty-RGB, Longpass-RGB, RGB:

saturn_23_yellow-rgb-2037.pngsaturn_23_longpass-rgb-2033.pngsaturn_23_rgb-2033.png

 

23.05; Wersja Krwawa, CH4,Ir,Ir:

saturn_23_bloody.png

 

 

24.05; Żółty-RGB, Longpass-RGB, Ir-RGB; 20:47:

saturn_24_yellow-rgb-2047.pngsaturn_24_longpass_rgb-2047.pngsaturn_24_ir-rgb-2047.png

 

24.05; IR-Longpass-Żółty (RGB fałszywe kolory); 20:47:

saturn_24_ir_longpass_yellow-2047.png

 

 

25.05; RGB, Żółty-RGB, Ir-RGB, 20:28:

saturn_25_rgb-2028.pngsaturn_25_yellow-rgb-2028.pngsaturn_25_ir-rgb-2028.png

 

25.05; RGB, LRGB, Ir-RGB, 20:41:

saturn_25_lum-rgb-2041.pngsaturn_25_ir-rgb-2041.png

Z artefaktami niestety na niektórych kanałach.

 

 

Test gain/ekspozycja na jakość fotki:

saturn_25_red-yellow_gain_test.png

 

saturn_24_red-yellow_gain_test.png

 

bez filtra:

saturn_25_nof_gain_test.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczególnie podoba mi się porównanie zdjęć z różnymi czasami naświetlania

wielu osobom wydaje się, że skrócenie czasu ekspozycji pozwala zarejestrować więcej. Nie wierzyli gdy próbowałem im to wyperswadować ... może teraz uwierzą

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwalałoby, gdyby towarzyszył by temu optymalny gain. EMCCD dałby ekspozycje rzędu 1 ms lub mniej i to przy znacznie wyższym SNR niż powyżej CCD... tyle że CCD nie kosztuje $12 000. Fotografując DSową kamerką typu np. DSI III Pro współczynnik SNR klatki byłby bardzo wysoki, wynikający m.in. z niższego gainu dla wysokiego zakresu dynamicznego - tyle że przy wielokrotnie dłuższej ekspozycji (co dla planet to już za długo).

 

BTW. fotki DS z EMCCD: http://junior-ccd.fn-f.de/ (zwróćcie uwagę na czasy ekspozycji ;))

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To chyba już ostatnie zdjęcie Saturna w tym roku , warunki już się pogarszają.

Przy tej fotce trafiłem seeing 5/10 i jak do tej pory lepszego nie miałem.

 

11 maja 2011, 22:21 , Wesoła , SCT 8” , Barlow Vixen2x , Lumenera , RGB , Castrator , AutoStakkert ,

Astra Image 3.0 Pro , PhotoFiltre.

 

 

1083_07_06_11_11_42_32.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.