Skocz do zawartości

Kamera CCD na początek?


exec

Rekomendowane odpowiedzi

Bartolini, tez uważam, że spokojnie można zaczynać z 2 filtrami. Nie rozumiem, czemu każdy chce od razu robić "sztukę", jak najwiecej frajdy i nauki daje praca z czysta energią kosmiczną. Można nawet zasugerować, żeby w pierwszym roku w ogóle nie kupować filtrów.

 

JaLe, za bardzo personalizujesz tę dyskusję. Ja się dziwnie odnoszę? I to pisze ktoś, kto sugeruje u mnie pomroczność :D Luz... Trochę dystansu.

 

Nie twierdzę, że to koło filtrowe jest dla ciebie dobre. Wybrałem je tylko dlatego, że jest tanie i działa, więc dla wielu może być to opcja. Przypominam, że ten wątek nie jest ani dla mnie, ani dla ciebie (my już mamy swoje zestawy). Opcji jest wiele i jakby tego nie liczyć wszystko i zawsze wyjdzie taniej niż ST2000, nawet jak wsadzisz sobie drogie koło FLI (zajmują nie więcej niż 2 cm, kupić można za 600$ na astromarcie).

 

Puentując - ceny są jakie są. SBIG, mimo że szczerze nie cierpię polityki i filozofii tej firmy (co nie jest tajemnicą), namieszał z st8300 mocno na rynku i muszę być tu obiektywny, nawet jakbym chciał się przyczepić do jej wad, to cena zamiata każdą krytykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czytam fora żeby zacząć prygodę z ccd i nie zrobić głupoty ponieważ jak większość chciałbym coś taniego i jednocześnie

spełniającego wysokie kryteria jakościowe. W tej chwili sytuacja na rynku w zakresie kamerek z KAF 8300

wbrew pozorom nie jest do końca ustabilizowana. Wchodzą nowi gracze jak ATIK 383L, ceny większości kamerek

z tym chipem nie powinny przekraczać 2k. USD, ATIK w EUR może być nieco tańszy niż konkurencja z spoza UE...

z tym że jest niedostępny...

 

Początkowo z niedowierzaniem przyglądałem się cenom FLI ale już kilka wieczorów czytam o ccd na

KAF8300 i coraz mniej się dziwię. Od takich kwiatków (ja pierdzielę to tak via tej grupy wybrańców userów sbig):

http://www.sbig.com/pdffiles/8300Heater.pdf

do kilku innych spraw związanych głównie z systemem chłodzenia, tempem tego procesu jak i czasem zczytywania

klatek - zarysowuje się wniosek że sama matryca to jeszcze nie wszystko...

Jeżeli sbig poprawił ewidentny błąd projektowy czemu nie można się dziwić w gorączce pogoni za konkurencją,

ccd labs okaże się wolna od wad młodzieńczych a atik wreszcie określi terminy dostaw kamerek dla

dealerów to w zasadzie o o wyborze w strefie economy powinien decydować wyłącznie design, z tym ze w nocy i tak ciemno :)

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o QHY to tylko bezpośrednio od producenta a jeszcze lepiej z USA - w cenie 2100$ dają cały czas koło filtrowe i filtry RGB. Nie mam pojęcia dlaczego u europejskich dealerów nie ma takiej oferty specjalnej...

W każdym razie za 2100$ + 50$ przesyłka + 22% VAT = ok.8000 zł z kołem i filtrami.

Przy czym ważna uwaga - w stanach zmienili już dealera. Zrezygnowano ze współprac z CCD Labs z powodu narzekań klientów i teraz ich przedstawicielem jest: http://www.astrofactors.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o QHY to tylko bezpośrednio od producenta a jeszcze lepiej z USA - w cenie 2100$ dają cały czas koło filtrowe i filtry RGB. Nie mam pojęcia dlaczego u europejskich dealerów nie ma takiej oferty specjalnej...

W każdym razie za 2100$ + 50$ przesyłka + 22% VAT = ok.8000 zł z kołem i filtrami.

Przy czym ważna uwaga - w stanach zmienili już dealera. Zrezygnowano ze współprac z CCD Labs z powodu narzekań klientów i teraz ich przedstawicielem jest: http://www.astrofactors.com/

 

Na lunatico.es jest własnie promocja QHY9 z kołem za 2135 euro ale czy są tam filtry to nie wiem, nie pisze.... :Salut:

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Europie chyba mało kto chce filtrów QHY bo woli Astronomika, Baadera, czy nawet Astrodona. Filtry QHY są tanie, kosztują połowę tego co Astronomik/Baader, ale też wiele o nich nie wiadomo. Starsze wersje nie miały blokady IR, nowsze niby mają, choć podobno tylko 2". Wypuścili też 2" filtry narrowband, ale mało kto chyba je widział. W robienie ich filtrów zaangażowany jest ob-optics.com

 

 

Wiele w tym seeingu i apertury.

 

 

11" DK

R_051553.png

 

8" SCT

ir81.jpg

f20-ir81.jpg

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.