Skocz do zawartości

Halo Słoneczne


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

dzisiejsze halo ze Świnoujścia. Zdjęcie zrobione telefonem przesłali mi znajomi MMS-em wprost z plaży

zjawisko wywołało spory popłoch wśród plażowiczów :szczerbaty:

musiało być bardzo wyraźne skoro udało się je uwiecznić komórką i wzbudziło tyle kontrowersji ... z końcem świata i UFO włącznie :D

 

20110803.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Ostatnie dwa zjawiska jakie tu pokazaliście powstały na tak zwanym pyle diamentowym, który stanowią drobne kryształki lodu. W porównaniu do często obserwowanych zjawisk halo powstających na chmurach typu cirrostratus te są znacznie intensywniejsze. Tym samym można obserwować bardziej efektowne i rzadkie zjawiska jak subparhelia (podsłońca poboczne) na ostatnim zdjęciu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
  • 1 rok później...
  • 11 miesięcy temu...

Temat stary, ale co tam, ja też dodam moje halo z 20 stycznia 2019 r. Jest to chyba najpopularniejsze halo, czyli tęczowy, wąski okrąg  22° (w moim przypadku bez żadnych dodatków :( ). Zjawisko można było obserwować w Lublinie przed południem. Trwało kilka godzin, więc fotki mogłem zrobić z różnych miejsc. Tego typu halo widziałem już kilka razy, ale jak dotychczas tylko raz tak wyraźne, które udało mi się udokumentować.

 

post-18069-0-22251600-1548003937.jpg

post-18069-0-42164000-1548003952.jpg

post-18069-0-03554100-1548004055.jpg

Fotki umieściłem pierwszy raz na forum modelarskim: źródło

 

Zdjęcia robiłem prostym aparatem z komórki Samsunga (nie smartfonem), więc są jakie są. Na drugiej fotce widać smugę kondensacyjną, pozostawioną przez samolot komunikacyjny na wysokości przelotowej. Smuga jest wyraźnie widoczna na tle tęczy halo, co jest dowodem, że załamanie światła w kryształkach lodu powstaje na dużych wysokościach!

 

Pozdrawiam: Jurek

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 16.06.2021 o 00:28, Stachu napisał:

Wyraźne halo sprzed dwóch tygodni, utrzymywało się bardzo długo.

1621860143516_stitch.jpg

 Dałem "łapkę", ale tak sobie myślę, że ja to bym raczej nie odważył się "strzelać" aparatem wprost do Słońca na tej wysokości (nawet skrytego za cirrusami)! :new_shocked: Nigdy nie przypalałeś w dzieciństwie robali soczewką? ;):D

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, suchyy napisał:

 Dałem "łapkę", ale tak sobie myślę, że ja to bym raczej nie odważył się "strzelać" aparatem wprost do Słońca na tej wysokości (nawet skrytego za cirrusami)! :new_shocked: Nigdy nie przypalałeś w dzieciństwie robali soczewką? ;):D

 

 

Wiem że nie zaleca się robić zdjęć pod Słońce, ale z drugiej strony raczej nic złego nie powinno się stać. Zdarza mi się robić takie zdjęcia i zawsze wszystko było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.