Skocz do zawartości

Wenus, Saturn i 2 tony szronu


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

To moje pierwsze w tym sezonie szkice Wenus i Saturna.

Ekipa Bliżej Gwiazd zrobiła sobie wczoraj wypad obserwacyjny, całonocny w Odernym. Nie powiem, zakrawało to na astronomię ekstremalną :) , gdyż wielogodzinne obserwacje na takim mrozie do dość częstych nie należą. W górach temperatura osiągnęła około -20°C. Mimo to niestrudzenie prowadziliśmy obserwacje, a po półtoragodzinnej drzemce postanowiliśmy o 4 nad ranem zapolować na Saturna i Wenus - obiekty, których nie widzieliśmy od wielu miesięcy.

Mój teleskop wyglądał tak :szczerbaty: (o dziwo! Nic prócz okularu tak naprawdę nie odmówiło posłuszeństwa)

 

DSC_7026.jpg

 

I obiecane szkice:

 

wenus051210.jpg saturn051210.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jeszcze strasznie mądra boink.gifrefleksja mnie naszła:

żeby powtórzyć obserwacje w zimowych warunkach tak, aby teleskop prezentował się jak na pierwszym zdjęciu a następnie zaprosić jakiegoś ochotnika żeby ten teleskop dotknął językiem. Następnie zrobić zdjęcie ochotnika-nieszczęśnika, próbującego oderwać język od zamarzniętego teleskopu i można zdjęcie podpisać hasłem pięknie promującym astronomię amatorską:

Liźnij zimowych obserwacji - a na pewno zostaniesz z nami na dłużej!

 

:szczerbaty:

 

ps. sorry za off-top ;)

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panas Ty powinieneś pracować w reklamie, najlepiej TV, może by wtedy ludzie chętniej je oglądali zamiast uciekać do kuchni czy WC :szczerbaty:

Też tak myślę :D

 

Wimmer jak się sprawował montaż na takim mrozie? Zauważyłeś jakieś problemy?

Silniki wyły jakby miały się zatrzeć, ale taki dźwięk zwykle wydają, gdy jest im bardzo zimno. Już to przerabiałem. Poza tym na wyświetlaczu zamarzły literki :) To też raczej normalne. Trzeba było ogrzać troszkę wyświetlacz, ewentualnie kilka razy wyłączyć i włączyć.

Prócz tych drobnych rzeczy montaż działał w pełni poprawnie. Prowadził bez zarzutu i wyszukiwał też dobrze.

Bałem się, że nie wytrzyma, ale najwidoczniej jest twardszy niż zakładali producenci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer jak się sprawował montaż na takim mrozie? Zauważyłeś jakieś problemy?

 

 

O właśnie, po ostatnich obserwacjach na Tąpadłach i rozmrożeniu montaż Celestrona zaczął mi robić problemy w AZ. Slewing w poziomie szarpał i bardzo nierówno przesuwał, jakby go coś blokowało. Musiałem mu pomóc śrubokrętem... Już byłem przekonany, że czeka mnie wymiana silniczka, ale jakimś cudem odkryłem, że poluzował się mały plastikowy trybik, który chyba odpowiada za PEC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.