Skocz do zawartości

Deep Sky -jeszcze słabsza galaktyka


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Na tą galaktykę trafiłem przypadkiem ustawiając ostrość kamerki . Na surowej klatce zobaczyłem bladą plamkę . Jest oczywiście skatalogowana i posiada swój nr NGC . Dla ułatwienia :D podam że jest słabsza niż 13 mag . Należy podać jakie to NGC jest na fotce . Zdjęcie zawiera jeszcze jedną niespodziankę która ujawniła się w trakcie obróbki . Osoby które już wcześniej odgadywały zagadki proszę odpowiedzi na priva . Pozostali proszę tutaj . Jak zwykle czeka upominek w postaci pisma Astronomy z kwietnia 2003 . Miłych poszukiwań .

 

galaxy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Zagadka jest zaiste trudna. Obiekty NGC liczone są w tysiące a poza najsilniejszymi mającymi swoje odpowiedniki Messier-a pozostałe są dość słabe. Może choć podasz jaką jasność ma najsilniejsza gwiazda na tym zdjęciu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Na oko wygląda na 2 +- 1 mag ale moje doświadczenie w tej branży CCD jest niewielkie i mogę się mylić ale to jest NGC .... oupsss e tam tylko wydawało mi się :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to NGC 7814 która razem z kometą T7 była już głęboko za horyzontem . Zdjęcie zostało zrobione ok godz. 2.30 24/25 lutego . Jasna gwiazdka (ta z obwódką) jest słabsza niż 5 mag . Gwiazdki tworzące widełki w środku zdjęcia mają od 9 do 11mag . Najsłabsze gwiazdki widoczne na zdjęciu mają ok 17mag . Obiektu szukajmy w rejonie nieba bardzo bogatym w słabe galaktyki . Jest tam też kilka Messierów . Teraz to już chyba ktoś zgadnie :D Nie podaję narazie dokładnej jasności gwiazdki z obwódką bo byłoby to za łatwe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź brzmi NGC 3377

Ta jasna gwiazda to 52 Leonis

 

Wkradł się tutaj błąd, ponieważ NGC 3377 ma jasność 10,4 mag i nieraz ją obserwowałem swoim teleskopem.

To NGC 3377A ma 13.6 mag i jest widoczna na zdjęciu jako słaba mgiełka.

 

album_pic.php?pic_id=566album_pic.php?pic_id=567

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Hamal , odpowiedź wręcz doskonała :D Kamerkę stroiłem na 52 Leonis przed atakiem na galaktyki M 95,96 i 105 . Szkoda że dałem tyle podpowiedzi bo pewnie i bez nich byś odgadł . Ostatnio nie chciałeś gazetki tylko nową zagadkę , jak robimy tym razem -wysyłać ?

 

 

Co do jasności 3377 to podałem ją za Starry Night Pro , tam jest jak byk 14.3 mag i od razu adrenalina mi skoczyła że tak słabą galaktykę złapałem w mieście . Tą 3377A też słabo widać a więc i choć tym się pocieszam .

 

Guide 8 podaje : 3377-11,2 mag

 

Sky Map Pro 9 : 3377-11,2 mag

 

Herschel z netu : 3377-10,20 mag

 

Screen z jakiego katalogu zamieściłeś w rozwiązaniu zagadki ? Jeżeli możesz to podaj link bo jest bardzo dokładny i pomógł by innym w rozwiązywaniu kolejnych zagadek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, może zrób jeszcze trochę zagadek dla nowicjuszy, bo przez takie zagadki tracę tylko zapał ...

Ja nie trace zapału , ale nie nadążam czasowo za czołówką

( trzy godziny przed monitorem i :Cry: ).

 

Hamal

Wysłany: Mon Mar 01, 2004 2:00  )  

To się nazywa doświadczenie , wytrwałość i wola walki !!!:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kompa siadłem około północy, lubię spokój. Co do znajomości nieba to powiem szczerze że nawet numerów wszystkich eMek nie pamiętam, ale mam w pamięci położenie wielu obiektów, a zwłaszcza galaktyk. Podpowiedzi się przydały, zwłaszcza ta że numer zaczyna się od 3 zawężając poszukiwania właściwie do Lwa (eliminując Pannę). a ostatecznie kilkuset galaktyk.

 

Co do jasności to też mam Starry Night pro ale się często myli, i porównuję zawsze z Saguaro catalogue.

Ostatecznego potwierdzenia dokonuję tutaj (długo się otwiera) na płytach Palomarskich

 

Co do nagrody to po staremu; następną zagadkę bite :)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.