Skocz do zawartości

Jak to złożyć? A przy okazji witam wszystkich:)


Korcz

Rekomendowane odpowiedzi

Heh, więc mam mały problem. Otóż kiedyś namiętnie wpatrywałem się w gwiazdy, planety i i inne outspace'owe rzeczy. Trwało do w sumie do czasu aż dostałem w sowje łapy pierwszego peceta jakieś 10 lat temu. I tak skończyło sie moje astronomiczne hobby. Niestety również 10 lat temu czyściłem moją lunetę, której już nie złożyłem(przez tą 486-kę). Wiadomości z optyki już uleciały z mojej głowy i mam teraz dość duży problem jak to złożyć w działająca całośc. Przeprowadzone przeze mnie dwie próby nie dały efektu, gdyż obraz jest rozmyty i niewyraźny. Może ma ktoś jakiś schemat do rosyjskiej lunety o nazwie "3T4", średnica obiektywu 50mm, powiekszenie 20x. Za wszelką pomoc big txh . A może polecicie mi jakiś sprzęt, tak w sam raz dla początkującego(ponownie). Cena tak do 200 złotych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posluchaj, wszystkie z tych ofert to tania i beznadziejna produkcja. Szybko mozna sie za pomoca takich "teleskopow" zniechecic. Za wyjatkiem ostatniej aukcji. Walcz o lunete ZRT-457 M. Jak ja wywalczysz, zakup w firmie Astrokrak zlaczke katowa, i komplet 2-3 okularkow a bedziesz zadowolony. To dobra luneta tylko fabrycznie zaopatrzona w kiepski okular, do astro kompletnie sie nie nadajacy. ZRT po liftingu to juz fajny, przenosny refraktor. Ponadto jak juz to zrobisz pomysl tez o solidnym statywie, trojnogu. Ten co jest nazywalem "druciakiem", mozna to stosowac ale nie zapewnia komfortu.

 

W całej rozciągłości zgadzam się z Gregory. To są po prostu nic nie warte, beznadziejne rurki z kawałkiem szkiełka w środku. Nigdy nie sugeruj się powiększeniem, to w teleskopie nie jest najważniejsze 8) .

A co do ZRT to popieram wcześniejszą wypowiedź :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobra luneta tylko fabrycznie zaopatrzona w kiepski okular, do astro kompletnie sie nie nadajacy. ZRT po liftingu to juz fajny, przenosny refraktor

A ile by taki lifting kosztował? W jaki sposób wpłynąłby na cechy optyczne tej lunety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobra luneta tylko fabrycznie zaopatrzona w kiepski okular, do astro kompletnie sie nie nadajacy.
To prawda - te okulary sa koszmarne. Ale wg. nawet bez przerobki to calkiem dobry i tani sprzet.
Ponadto jak juz to zrobisz pomysl tez o solidnym statywie, trojnogu. Ten co jest nazywalem "druciakiem", mozna to stosowac ale nie zapewnia komfortu. 8)
Standardowy statyw czasami opada pod ciezarem lunety. Trzeba go koniecznie zastapic np statywem foto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zgadzam sie. Standardowy okular wprowadza znaczna kome, i aberracje. Jest bardzo malo kontrastowy, i wszystko to go calkowicie dyskwalifikuje do uzycia w astro.
Moj tez tak ma, ale przy pow. 30x. Przy 60x obraz dawany przez okular jest calkiem ostry, nawet bez wiekszej aberracji (przy 30x jest nie do zaakceptowania). Podobno w nowszych ZRT troche poprawiono okulary.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stad od razu moja w poprzednim poscie propozycja zamiany w sumie nienajlepszego montazu na pozadny drewniany statyw. Fotograficzne z reguly sa wykonane z lekkich tworzyw sztucznych, ktore to przekreslaja celowosc ich stosowania przy dosc ciezkiej lunecie, jaka jest ZRT.
To chyba oczywiste, ze "plastikowy" statyw za 150 zl do tej lunety sie nie nadaje. Sa lekkie, bardzo stabilne statywy np Manfrotto o "nosnosci" do kilku kg, ktore mozna dodatkowo dociazyc "odwaznikiem". Niestety kosztuja kilkukrotnie wiecej niz ta luneta :( Sa pozatym bardzo dobre, drewniane statywy foto np Goliat. Do takiego statywu mozna dokupic w Astrokraku gotowa zlaczke do przymocowania lunety chyba za 20 zl. Natomiast, jesli nie mamy takiego statywu i go nie potrzebujemy to oczywiscie najtaniej jest kupic albo zrobic drewniana "podstawe" pod ta lunete bez glowicy foto :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że i mnie bardzo zaciekawiła ta luneta. Przydałby mi się taki teleskop do planet, których nie mogę dostrzec lornetką. Chyba sam sobie ją zafunduję, zwłaszcza, że dysponuję kwotą ok. 550zł.

(Mam cichą nadzieję, że nikt nie czytał mojego postu przed zmianą :whip:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że i mnie bardzo zaciekawiła ta luneta. Przydałby mi się taki teleskop do planet, których nie mogę dostrzec lornetką. Chyba sam sobie ją zafunduję, zwłaszcza, że dysponuję kwotą ok. 550zł.
Kupuj, bo warto :)
(Mam cichą nadzieję, że nikt nie czytał mojego postu przed zmianą :whip:)
Jesli popelniles w poprzednim poscie jakis blond ortografichny, to sie nie pszejmuj - kazdy jej robi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

r.ziomber -> tylko, że luneta wraz ze złączką kątową + okular + stopka kosztuje ok 650zł :?

Akurat z kasą nie jest aż tak wielki problem, tylko czy nie przepłacę kupując w Delta Optical? Na Allegro boję się kupować.

A jeśli chodzi o mój poprzedni post, to zadałem tam niezbyt mądre pytanie, załóżmy na przykład "jaką ogniskową ma ZRT 457". Oczywiście nie znaczy to, że takie pytanie zadałem :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

r.ziomber -> tylko, że luneta wraz ze złączką kątową + okular + stopka kosztuje ok 650zł :?

Akurat z kasą nie jest aż tak wielki problem, tylko czy nie przepłacę kupując w Delta Optical? Na Allegro boję się kupować.

Rosyjska optyka jest "niepowtarzalna" - kazdy sprzet jest inny :) Mozesz kupic na Allegro, ale zawsze jest szansa trafic na marny egzemplarz. W Delcie mozesz oddac sprzet w ciagu 14 dni. Z drugiej strony, na Allegro ZRT mozna czasami kupic za 250 - 300 zl. Jezeli masz mozliwosc odbioru osobistego lub przez znajomego, ktory sie na tym zna i sprawdzi sprzet, to kupilbym na Allegro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz napisał, że okular 4mm da powiększenie 114x. Czy przy takim powerze w tak skromnym sprzęcie obraz daje się znieść?
Nie mam jeszcze przerobionej lunety (ale przerobie ja, gdy kupie sobie inny teleskop :)), wiec dokladnie nie wiem. Ale podobno jest to dobre powiekszenie do planet - czyms takim slyszalem, widac przerwe Cassiniego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś, kto przerabiał tą lunetę może mi powiedzieć jak wygląda przymocowanie do niej nasadki kątowej?

Janusz napisał:

odkręca się pryzmaty proste i przez pierściewń pośredni naszego wyrobu pryzkręcą nasadkę kątową 45 lub 90 stopni, ot i cała filozofia

Czy to naprawdę takie proste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.