Skocz do zawartości

Most Wanted 2011


Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko fajnie, tylko w okresie zimowym wieża jest nieczynna. Tak więc do kwietnia trzeba cierpliwie czekać.

Poza tym są nikłe szanse na wejście powyżej ogólnodostępnego tarasu. W każdym razie na Pradziada poluję od dłuższego czasu. Szkoda, że wieża jest otwarta w sezonie tylko do godz. 16.

 

O ile pamiętam to jeszcze lepszym miejscem na obserwacje Pradziada z ok.Częstochowy jest hałda w Golcach (Truskolasy) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry punkt widokowy mają mieszkańcy Nitry, jednego z większych miast na Słowacji. Góra Zobor. Schneeberg jest w jednej linii z Bratysławą, takie coś musi niesamowicie wyglądać. Szczyt jest bardzo łatwo dostępny, można się tam dostać kolejką linową. Stacja górna kolejki jest przy wieży tv, stamtąd można iść już na główny wierzchołek.

Przeglądałem zdjęcia na GE i Panoramio, ale nie znalazłem nie tylko Alp, ale zdjęć przedstawiających inne pasma górskie. Mimo, że na niektórych zdjęciach widać inwersję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry punkt widokowy mają mieszkańcy Nitry, jednego z większych miast na Słowacji.

 

Byłem kilka lat temu. Widoki przednie, choć góra nie jest zbyt wysoka. Nic natomiast nie zasłania na południe. Ale podobnie, jak u nas, trzeba trafić na super widoczność, żeby "upolować" coś dalekiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem kilka lat temu. Widoki przednie, choć góra nie jest zbyt wysoka. Nic natomiast nie zasłania na południe. Ale podobnie, jak u nas, trzeba trafić na super widoczność, żeby "upolować" coś dalekiego :)

 

Ja jednak poszperałem w internecie i znalazłem parę ciekawych zdjęć - napisałem o tym tutaj. Najciekawiej wygląda wschód Słońca, kierunek pasuje na góry Matra, odległe od Zobora o ponad 100km (Kekes-151km). Najprawdopodobniej jest to jednak szczyt o nazwie Muszla, o wysokości 809, odległy o 133km. Smaku całości dodaje jeszcze elektrownia atomowa Mochovce. A mgły i inwersja, jakby zobaczyć na zdjęcia - występują tam często. Góra wystaje sporo nad płaski jak stół teren Niziny Naddunajskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite, jak doskonałym punktem widokowym jest Klosterwappen. Widać całkiem sporo gór na Słowacji i Węgrzech, gdzie zasięg widoczności sięga na wschód za Balaton! Widać też 3 stolice (choć w tym przypadku to samo oferuje np. Ostredok czy Zobor) - Wiedeń, Bratysławę i Budapeszt, gdyby nie okoliczne wzniesienia widać by było Zagrzeb i Lublanę. Po przeciwnej stronie mamy fragment masywu Dachstein i całe morze gór, ale niestety nie mam opisów Alp u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cyklu Mision Imposible :) czyli chciałbym ale to nie możliwe. Dwie odległe symulacje z Kamiennika Płn i Płd. A czemu nie możliwe... bo są to wzniesienia zarośnięte jak... nie powiem co... :)

Kamiennik 786msym_kamiennik-jesenik.jpg Kamiennik Płd 827msym_kam_pld-jesenik.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesioniki widać też z Lubomira. Gdyby tak dało się wejść na dach tamtejszego obserwatorium astronomicznego:

Lubomir.jpg

 

Pamiętam, że kilka lat temu, jak obserwatorium dopiero co budowano wchodziłem na niedokończoną jeszcze budowę (były niepilnowane drabiny) i można się było znaleźć ponad granicą lasu. A obserwatorium stoi w tym miejscu ze względu na bardzo czyste powietrze i dużą ilość pogodnych dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Michale wiem ale juz nie chciało mi się generować symulki. Jak tam byem teraz w styczniu to nie wszystko wygladało normalnie ale ten druciany płotek jak na budowie... dałem sobie spokój, widać budowa trwa...

 

 

Niestety nie. Hałda ma zarośnięty widok w kierunku Pradziada

 

Pomysł i miejscówka znalezione przez twMichała nie są głupie. Widać ładnie cały Jesenik na 145km. Przecież to tylko hałda, ja bym se tam poradził ;)

JesenikZhaldyTruskolasy.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby z Kamiennikiem sprawa była przegrana, zdjęcie które przedstawiam jakością nie powala ale to co najważniejsze widać- zalesienie nie jest całkowite. Myślę, że jednak jest cień szans na Jeseniki zwłaszcza z połowy grzbietu.

post-18774-0-37885800-1296839394_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kuba, ale to Most Wanted dalekich obserwacji więc symulacja jak najbardziej na miejscu, może kiedyś ktoś wejdzie na wieżę jak Spiderman :)

 

Ja za to chciał bym zanegować najdalszą możliwą obserwację Tatr z nizin czyli PO Salomin. Najdalsza plama z HWT wskazuje na ten punkt pod krzyżykiem więc jeśli ktoś by chciał zdobyć niezdobyte to chyba potrzebna by była niezła wycinka lasu. Dlatego pytanie do ludzi z tych okolic: Czy mogą potwierdzić istnienie tego lasu, czy jest gęsty i choć odrobinę odsłania horyzont płd...

 

Dziś byłem na zwiadzie w tym lesie i jak już kiedyś wspomniałem jest tam wieża pożarowa-wysokość około 35-40m. Znajduje się, akurat w dogodnym miejscu i wystaje znacząco ponad las. Zdjęcia wieży są na GE-Panoramio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem na zwiadzie w tym lesie i jak już kiedyś wspomniałem jest tam wieża pożarowa-wysokość około 35-40m. Znajduje się, akurat w dogodnym miejscu i wystaje znacząco ponad las. Zdjęcia wieży są na GE-Panoramio.

 

Czy drabina w tej wieży jest od ziemi? :)

Wg map topograficznych, wieża stoi na wzniesieniu na wysokości 270 m n.p.m. Dodając do tego wysokość samej wieży mamy jakieś 300 m. Od niej w kierunku południowym i południowo-zachodnim jest spore obniżenie terenu, więc gdyby drabina była od ziemi... :)

 

Obok Salomina jest Józefów. Druga między nimi biegnie przez wzniesienie 262 m n.p.m. Chyba nic nie zasłania widoku na Tatry z tego miejsca. Przynajmniej tak wynika z map, oraz tego zdjęcia :)http://www.panoramio.../photo/39484482

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy drabina w tej wieży jest od ziemi? :)

Wg map topograficznych, wieża stoi na wzniesieniu na wysokości 270 m n.p.m. Dodając do tego wysokość samej wieży mamy jakieś 300 m. Od niej w kierunku południowym i południowo-zachodnim jest spore obniżenie terenu, więc gdyby drabina była od ziemi... :)

 

Obok Salomina jest Józefów. Druga między nimi biegnie przez wzniesienie 262 m n.p.m. Chyba nic nie zasłania widoku na Tatry z tego miejsca. Przynajmniej tak wynika z map, oraz tego zdjęcia :)http://www.panoramio.../photo/39484482

 

Nie ma pierwszych trzech szczebi, ale to nie robi problemu, bo na górę można się dostać. Jedynie co, to widnieje tam tak tabliczka :szczerbaty:

To zdjęcie jest właśnie z drogi i tam nic widoku nie zasłania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Zastanawiałem się przez chwilę gdzie zamieścić ten post, ale ten wątek będzie chyba najlepszy. Ad rem: Jako, że ostatnimi czasy mieliśmy okazję się przekonać, że podniesienie horyzontu o 300-400 m na sporych dystansach jest rzeczą jak najbardziej realną, to poczęto robić symulacje maści przeróżnej. Jedną z ciekawszych jest symulacja zrobiona z Barańca w Tatrach Zachodnich. Otóż już przy podniesieniu 300 m zaczyna wystawać Schneeberg. Ot, taki cymesik - Alpy z Tatr. Wszystko rysuje się świetnie, ale pojawiło się kilka problemów i zastanawiam się czy wychodzenie na Barańca w tym celu, nie sprawiało by że śmiałek wychodził by na barana :)

 

Kilka problemów w związku z powyższym:

1.Problem symulacji. Jak wiadomo symulacje mogą przedstawiać błąd, nazwijmy go "błędem metody" związany z modelem terenu. Niemniej sytuacja jest o tyle dziwna, że Schneeberg pojawia się przy symulacjach z Barańca, ale przy symulacjach ze Schneeberga nie pojawia się Baraniec i to nawet przy podniesieniu o kilometr! (w przypadku Heya)

 

2. Problem mirażu. Jeśli by coś wyszło to obraz byłby rzecz jasna zdeformowany. To niby żaden problem gdyby już coś wyszło, ale w tym wypadku Schneeberg musiał by podnieść się ponad miraż Małych Karpat. Hipotetycznie mógłby być problem z rozróżnieniem dwóch nałożonych na siebie miraży.

 

3.Problem zakrycia. W przypadku dokonanej ostatnio obserwacji Schneeberga ze Schneeberga :) , miraż Alp wybijał się ponad ostatnie, odległe plany. Tutaj zarówno miraż Małych Karpat jak i Schneeberga musiał by się wybić ponad dość wysoki i nie tak bardzo odległe grzbiety Wielkiej Fatry. To chyba trochę inna sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy plan wysuwa się problem 3. W warunkach z 2.I.2020 mirażu nie ma (w obserwacji Śnieżnik-Śnieżnik mirażem były zniekształcone niższe partie gór, o wysokości poniżej 1800 m, a szczytowe - tylko spłaszczone), natomiast wysokość horyzontalna Klosterwappen z Barańca jest mniejsza (-1.142°), niż zasłaniająceo widok szczytu 1233 (Ostrá?) w Wielkiej Fatrze (-1.103°). Małe Karpaty nie są problemem, ale co z tego? Nie wygląda to zachęcająco - przeszkody są po prostu zbyt wysokie. BTW, w drugą stronę też nie wychodzi, więc moje symulacje są pod tym względem spójne.

Natomiast do gry wróciła Wielka Racza, dawno temu wyśmiana i zapomniana. Wysokość horyzontalna Klosterwappen (-0.712°), w tych samych warunkach, jest większa, niż górki Lysica (502 m npm, -0.741°) w Białych Karpatach. Azymut 233°, odległość 295.9 km. 2.I. wieczorem Schneeberg mógł być widoczny, oczywiście w postaci placka. Koledzy z Górnego Śląska i Zagłębia - od was się wszystko zaczęło, od Tatr z Katowic. Czas odkurzyć aparaty fotograficzne i wrócić do gry :-). W starych legendach mogło się kryć ziarno prawdy.

Dorobiłem jeszcze obrazek, żeby było wiadomo, gdzie tego alpejskiego placuszka szukać. Przy okazji powyłaziły różnice wysokości pomiędzy podkładami terenowymi, używanymi przez  udeuschle.de i mapy.cz, a częściowo zapewne między pozornymi pozycjami szczytów w obliczeniowych opisach rozchodzenia światła. Generalnie, u mnie różne wzniesienia poszły w górę (np. Lysica), ale Alpy i tak są wyżej. Oczywiście na razie jest to tylko rodzaj prowokacji, która ma zachęcić do sprawdzenia w terenie :-).

 

Racza-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
Wirtualna panorama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku symulacji z na linii Wielka Racza - Schneeberg napotkałem podobny problem jak ostatnio, ale bawiłem się tylko Heyem. Otóż Schneeberg wyszedł z Wielkiej Raczy przy podniesieniu o 550 metrów, ale Wielka Racza wyszła ze Schneeberga po dodaniu aż 950 metrów. Wiem, że na takim dystansie trudno o jednakowy współczynnik refrakcji na całej długości obserwacji, przez co światło w rzeczywistości poleci jeszcze inaczej, ale nie mogę wymyślić dlaczego symulatory tak przedstawiają sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2020 o 21:07, Czarny napisał:

Schneeberg wyszedł z Wielkiej Raczy przy podniesieniu o 550 metrów, ale Wielka Racza wyszła ze Schneeberga po dodaniu aż 950 metrów. Wiem, że na takim dystansie trudno o jednakowy współczynnik refrakcji na całej długości obserwacji, przez co światło w rzeczywistości poleci jeszcze inaczej, ale nie mogę wymyślić dlaczego symulatory tak przedstawiają sytuację.

Mam pewne podejrzenia, ale oparte tylko na zrzucie ekranu z Kashmira, który ktoś zrobił dawno temu (i równie dawno go widziałem). Może ktoś je teraz zweryfikuje, bo kiedyś już o nich pisałem, ale bez odzewu. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że między innymi wystąpił tam "efektywny promień planety". Wytłumaczyłem to sobie w ten sposób, że refrakcja w programach, rysujących wirtualne krajobrazy, jest tylko udawana. Tak naprawdę góry są stawiane na Ziemi o promieniu większym, niż prawdziwy - im większy współczynnik refrakcji, tym bardziej "spuchnięta" planeta. Światło natomiast rozchodzi się, w zastosowanym modelu, po liniach prostych, dzięki czemu obliczenia są dużo łatwiejsze i szybsze. Można zastosować od dawna znane, zoptymalizowane algorytmy i w kilkanaście sekund wygenerować krajobraz, na który składa się wiele tysięcy punktów. Nie wiem, czy tak jest - zapytajcie Ulricha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.