Skocz do zawartości

Rok 2011 rokiem Jana Heweliusza


abrakadabra

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Tak przy okazji chciałem znaleźć więcej informacji o jubilacie wiedząc że nie był pełnokrwistym Polakiem ;) skoro zawsze się go tytułuje "gdański astronom". Co mnie rozśmieszyło to unikanie podawania jego pochodzenia, brak np. na polskiej stronie wikipedii notki (przypadek ?) takiej jak np. w wersji angielskiej:

 

Hevelius' father was Abraham Hewelke (1576–1649), his mother Kordula Hecker (1576–1655). They were a German-speaking family of wealthy brewing merchants of Bohemian origin.

 

No ale ostatecznie ;)

 

Johannes Hevelius considered himself as being part of the Polish world (civis Orbis Poloniae).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej informacji o jubilacie znajdziesz tutaj:Mój link

Należy zapoznać się również z historią Gdańska, ktora objaśni, pod czyimi rządami było to miasto na przełomie wieków.

Wklejam część tej historii:

 

"Prawa miejskie

 

Gdańsk otrzymał w 1236 r. z rąk księcia pomorskiego Świętopełka II. W 1308 roku Krzyżacy podstępnie opanowali gród. Krzyżacy wybudowali tu nowy zamek, Kanał Raduni i zorganizowali ośrodek miejski z rajcami i burmistrzem. Ok. 1400 r. zespół gdański składał się z czterech członów - z Miast: Głównego, Starego, Młodego i Osieka. Miasto szybko bogaciło się na handlu, głównie zbożem i drewnem. W tym okresie porównanie ruchu w portach hanzeatyckich wypada na korzyść Gdańska, któremu dorównywała już tylko Lubeka. Pod uciskiem krzyżackim w 1440 roku miasto przystępuje do Związku Pruskiego.

 

Wojna 13-letnia,

 

która doprowadziła do odzyskania przez Polskę Pomorza Gdańskiego, Warmii, Żuław i Ziemi Chełmińskiej, prowadzona była przez Polskę w dużym stopniu za gdańskie pieniądze i przy pomocy gdańskich wojsk i floty. W 1454 r. miasto powraca do Polski aktem wydanym przez Kazimierza Jagiellończyka inkorporacji Prus do Polski. Poważny wkład w prowadzenie wojny doprowadził do uzyskania przez miasto poważnych korzyści.

 

Król Polski Kazimierz Jagiellończyk

 

w 1457 r. nadaje przywileje, które stanowiły podstawę prawną autonomii Gdańska nieporównywalnej do tej, jaką miały inne polskie miasta. Przywileje umożliwiają wspaniały rozkwit przez następne 300 lat.

Połączono samodzielne człony miejskie w jeden obszar z prawem bicia własnej monety, kontroli żeglugi w porcie i wolnego przewozu towarów z Polski i Litwy. W XVI w. potęga miasta stanowiła poważny problem dla królów Rzeczypospolitej. Konflikt z Zygmuntem Augustem próbującym bardziej podporządkować Gdańsk oraz utworzyć tu bazę floty wojennej, przekształcił się w 1577 r. za panowania Stefana Batorego w otwartą wojnę z królem i Rzeczypospolitą. Z konfliktów tych miasto wyszło, mimo pozornych ustępstw, wzmocnione i jeszcze bardziej samodzielne".

 

Reszta informacji zawarta jest tutaj:Mój link.

 

Istotą sprawy jest wplecenie okresu życia Jana Heweliusza w historię Gdańska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to dość ważne wydarzenie, może nie tak jak rok astronomii ale myślę, że zasługuje na honorowe miejsce na AP.

 

Oficjalna strona obchodów http://www.janheweliusz.pl

Oczywiście Astropolis przyjemnie barwy jubileuszowe na 2011 rok. Zrobimy to na początku roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz już jasne - rok 2011 rokiem Marii Heweliusz i Jana Skłodowskiego-Curie! ;)

 

A na poważnie - miasto Gdańsk całkiem nieźle będzie się udzielać w przyszłym roku. Sporo się będzie dziać - także w interesujących nas działkach! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakończyłem czytanie "Żony astronoma" Kornelii Stepan. Powieść ta ma podtytuł "Historia Elżbiety Katarzyny Heweliusz" a ukazała się ponoć w ramach roku Heweliusza.

Spodziewałem się czegoś o astronomii, o Heweliuszu i niestety mocno się zawiodłem. Widać, że pojęcie autorki o astronomii jest blade bo samej astronomii było tam na pewno nie więcej niż 3% objętości książki i to w postaci raczej dysput filozoficznych o Keplerze lub Koperniku. Opisana jest w paru zdaniach (i to z błędem) tylko jedna obserwacja astronomiczna. Autorka ukazuje nam żonę Heweliusza jako kobietę "wyzwoloną", w tym sensie, że zdradza swojego męża z kilkoma facetami (m. in. z Halleyem!), jako kobietę której córki nie są dziećmi jej męża. Jednocześnie autorka w jakimś wywiadzie stwierdza, że ponieważ nie ma żadnych źródeł historycznych mówiących o jakości tego związku, przyjęła dla celów powieści, że małżeństwo to było udane. Aż się boję pomyśleć jaka była by treść książki gdyby "przyjęła dla celów powieści, że małżeństwo to NIE było udane".

Heweliusz pojawia się w samej powieści w drugiej połowie jej objętości i ukazany jest jako nie wzbudzający sympatii, roztargniony, rozrzutny, łasy na pochwały, otaczający się przepychem a jednocześnie tonący w długach człowiek.

 

Pierwsza połowa książki spodobać się może kobietom - jest napisana jak romans dla dorastających dziewcząt bo opisuje Elżbietę Koopman w wieku 15-16 lat, do dnia jej wesela. Druga połowa nie wiem komu się może spodobać - chyba jakimś sfrustrowanym feministkom bo na pewno nie komuś kto szuka tam historii astronomii.

 

Jeżeli ta powieść ma nam przybliżać postać Heweliusza - to przybliżenie to raczej będzie bolesne i zniechęcające.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwsza połowa książki spodobać się może kobietom - jest napisana jak romans dla dorastających dziewcząt bo opisuje Elżbietę Koopman w wieku 15-16 lat, do dnia jej wesela. Druga połowa nie wiem komu się może spodobać - chyba jakimś sfrustrowanym feministkom bo na pewno nie komuś kto szuka tam historii astronomii.

 

Niedobrze jest bazować na stereotypach.

Pozdrawiam, feministka. Bynajmniej nie sfrustrowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W związku z obchodami 400 rocznicy urodzin Jana Heweliusza na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się cykl otwartych wykładów, poświęconych gdańskiemu astronomowi.

Dzisiaj pierwszy wykład na Wydziale Prawa i Administracji UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 6, w Audytorium B, o godz. 16.00

Temat wykładu: Jan Heweliusz – gdańszczanin i europejczyk. Wykład połączony z filmem z odkryć grobu Jana Heweliusza, poprowadzi prof. Andrzej Zbierski

Plan całoroczny wykładów na stronie:http://www.univ.gda.pl/pl/?id_wyd=3982

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.