Skocz do zawartości

C/2010 X1 (Elenin)


Rekomendowane odpowiedzi

Mamy nową kometę - C/2010 X1 (Elenin), która ma szansę stać się ciekawym obiektem przyszłej jesieni.

Kometa została odkryta około dwa tygodnie temu przez Rosjanina Leonida Elenina. Na razie jest słaba (jest oceniana na około 19 mag). Pierwsze obserwacje sugerowały, że jest to obiekt o bardzo dużej odległości peryhelium, który nigdy nie będzie obserwowany wizualnie. Kiedy jednak pojawiły się dalsze obserwacje, okazało się że kometa przejdzie znacznie bliżej Słońca. Zgodnie z najnowszymi obserwacjami peryhelium orbity komety znajduje się w odległości około 0.5 AU od Słońca.

Najnowsze parametry orbity, które obliczył dziś Maik Meyer to:

 

Data przejścia przez peryhelium: 2011 Sep 11.454713

Odległość peryhelium (q): 0.487002 AU

Mimośród orbity (e): 1.0

Nachylenie orbity (i): 1.84273

Argument peryhelium (peri): 343.58500

Długość węzła wstępującego (node): 323.29387

 

Co ciekawe, te elementy wskazują, że około 18 października kometa przejdzie zaledwie 0.21 AU od Ziemi. Kolejnym interesującym aspektem jest fakt, że kometa po przejściu przez peryhelium znajdzie się w ustawieniu, które będzie sprzyjać wystąpieniu silnego efektu "forward scattering", który może zwiększyć jej jasność o kilka mag.

Obecne oceny jasności sugerują, że kometa nie jest zbyt jasna (jej jasność absolutna jest szacowana na 10 mag), jednak na razie obserwacji jest niewiele i to oszacowanie jest obarczone dużą niepewnością.

Z Polski kometa zacznie być prawdopodobnie widoczna dopiero na początku października, czyli prawie 3 tygodnie po peryhelium. Będzie się wtedy znajdować dość blisko Słońca, ale jej elongacja będzie z szybko rosnąć. Co do jasności, to trudno na razie o dokładne prognozy, niemniej jednak założenie nawet jeśli jasność absolutna komety okaże się rzeczywiście być niewielka, to dzięki zjawisku "forward scattering" może ona chwilowo stać się stosunkowo jasnym obiektem, może nawet widocznym gołym okiem. Jeśli natomiast dalsze obserwacje wskażą (jak to było np. w przypadku C/2002 V1, C/2006 P1 i kilku innych komet), że jasność absolutna komety jest większa, to może się okazać, że C/2010 X1 będzie najbardziej spektakularną kometą od czasu 17P/Holmes może nawet C/2006 P1 (McNaught).

 

Pozdrawiam

Piotrek

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie,

 

Mamy już nowe elementy orbity komety - nie różnią się one już zbytnio od tych, które podałem poprzednio.

Wynika z nich, że w październiku kometa może być całkiem przyjemnym obiektem. Sugerując się bieżącymi ocenami jasności i zakładając współczynnik aktywności komety na 4.0 można się spodziewać, że kometa przez pierwszą połowę października będzie nieznacznie jaśniejsza od 6.0 mag. Dodatkowo w pierwszych dniach października można oszacować wpływ "rozpraszania wprzód" (ang. forward-scattering) na około 2-3 mag (na podstawie modelu przedstawionego jakiś czas temu przez J. Marcus'a w ICQ), co oznacza, że kometa może w tym czasie mieć jasność około 3-4 mag, choć będzie wtedy jeszcze na stosunkowo jasnym niebie.

Kometa jest jeszcze dość daleko od Słońca - przez peryhelium przejdzie dopiero początkiem września. Do tego czasu może się jeszcze wiele wydarzyć. Z jednej strony kometa może jaśnieć wolniej (np. ze współczynnikiem aktywności 2.5 czy 3.0) i wtedy w najlepszym razie będzie ledwie dostrzegalna w lornetce. Kometa jest na razie dość słaba i jasność absolutna szacowana na podstawie dostępnych obserwacji jest bliska kryterium Bortle'a, czyli minimalnej jasności absolutnej przy której powinna "przeżyć" przejście przez peryhelium. Najbardziej pesymistyczny scenariusz jest taki, że do października w ogóle nie dotrwa i nie będziemy mieli co obserwować.

Z drugiej strony dość często zdarza się, że kiedy kometa, która pierwotnie (na podstawie obserwacji CCD) wydawała się być bardzo słaba (w sensie jasności absolutnej) staje się widoczna wizualnie, okazuje się, że jest jednak znacznie jaśniejsza (tak było np. z C/2002 V1, C/2006 P1 i kilkoma innymi). W takiej sytuacji może się okazać, że jasność absolutna komety C/2010 X1 jest np. o 2 czy 3 mag większa. W takiej sytuacji kometa może stać się całkiem okazałym obiektem dla gołego oka.

Tak więc, żeby lepiej wiedzieć, czego możemy się spodziewać, pewnie będzie jeszcze trzeba poczekać kilka miesięcy.

Za kilka dni postaram się napisać więcej na temat tej komety i forward-scattering'u a także warunków jej widoczności.

 

Pozdrawiam

Piotrek

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Pomijając teroie spiskowe, ciekawe jest kiedy kometa tworzy prostą linie z ziemią i słońcem mamy trzęsienie ziemi. Również rzadko się zdarza by kometa przybywała z płaszczyzny ekliptyki. Jeśli tak to kometa powinna ucierpieć w pasie asteroid i dołączyć do jego grona. Kolejne ustawienie w jednej lini nastąpi około 27 września kiedy to kometa znajdzie się na tarczy słońca. :astronom:

eq.JPG

eq1.JPG

eq2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając teroie spiskowe, ciekawe jest kiedy kometa tworzy prostą linie z ziemią i słońcem mamy trzęsienie ziemi.

A jeszcze ciekawsze, że tego samego dnia, gdy kometa była ustawiona w jednej linii z Ziemią i Słońcem, potknąłem się na ulicy i boleśnie stłukłem kolano. Przypadek? Nie sądzę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając teroie spiskowe, ciekawe jest kiedy kometa tworzy prostą linie z ziemią i słońcem mamy trzęsienie ziemi. Również rzadko się zdarza by kometa przybywała z płaszczyzny ekliptyki. Jeśli tak to kometa powinna ucierpieć w pasie asteroid i dołączyć do jego grona. Kolejne ustawienie w jednej lini nastąpi około 27 września kiedy to kometa znajdzie się na tarczy słońca. :astronom:

 

Ja też strasznie nie lubię teorii spiskowych... a jakoś nikt do tej pory nie potrafił w naukowy sposób wyjaśnić koincydencji którą opisałeś. Przeważnie to co słyszymy to niestety stek pseudonaukowych bzdur.

I zupełnie bez sarkazmu i ironii - Co jest bardziej prawdopodobne? Fakt, że był to po prostu przypadek - taki jak trafienie w lotto czy może stoją za tym jakieś dziwne nowe prawa fizyki?

 

PS: Jeśli wyniknie z tego kolejna niezdrowa dyskusja to proszę o wykopanie posta do HP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też strasznie nie lubię teorii spiskowych... a jakoś nikt do tej pory nie potrafił w naukowy sposób wyjaśnić koincydencji którą opisałeś.

Nikt naukowo nie wyjaśnił też zależności między ceną bananów w Brazylii a wynikiem SLD w wyborach parlamentarnych. Mając do dyspozycji dużą liczbę zdarzeń zawsze można je do siebie dopasować tak, aby dały wrażenie wystepowania zależności. Wśród milionów planetoid i komet na pewno można wybrać takie, których pozycja na linii Ziemia-Słońce jest skorelowana z wystepowaniem huraganów, wybuchów wulkanów czy promocji w Tesco. Ale taka korelacja nie implikuje przyczynowości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wśród milionów planetoid i komet na pewno można wybrać takie, których pozycja na linii Ziemia-Słońce jest skorelowana z wystepowaniem huraganów, wybuchów wulkanów czy promocji w Tesco. Ale taka korelacja nie implikuje przyczynowości.

 

Dlatego też, jak napisałem wcześniej, nikt wiarygodnej przyczyny takich zdarzeń nie przedstawił i prawdopodobnie nigdy nie przedstawi bo po prostu ona nie istnieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też, jak napisałem wcześniej, nikt wiarygodnej przyczyny takich zdarzeń nie przedstawił i prawdopodobnie nigdy nie przedstawi bo po prostu ona nie istnieje...

Właśnie tak. Dodatkowo mogę napisać, że dla zabawy policzyłem, że siła oddziaływania grawitacyjnego takiej komety znajdującej się w okolicach pasa planetoid na kilogramową paczkę cukru leżącą na półce sklepu Biedronka w Krakowie jest zbliżona do siły z jaką ja działam na tę paczkę siedząc w mieszkaniu w Warszawie:) Wobec tego hipotezę o komecie wywołującej trzęsienia ziemi można spokojnie odłożyć na półkę "przesądy i bajki ludowe".

Edytowane przez Rhobaak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pod koniec czerwca 2011 r., kometa elenin przetnie orbitę czwartej planety Układu Słonecznego - Marsa. Należy zauważyć, że od kwietnia do czerwca, kometa nie zbliżała się do Ziemi, ale podróżowała "równolegle" z naszą planetą. Już na początku lipca, kometa zaczęła się bardzo szybko poruszać w kierunku Ziemi. I jeszcze raz chcę podkreślić, że kometa przejdzie 35.000.000 km od Ziemi, co jest absolutnie bezpieczną odległością, to tylko trochę bliżej Ziemi niż druga planeta - Wenus*.

 

jjmryw.jpg

 

Powyżej widać zdjęcie komety zrobione 21 czerwca w naszym obserwatorium. Na ziemskim niebie kometa jest bardzo blisko Słońca, a wkrótce niemożliwe będą jej obserwacje - kometa będzie ukryta za promieniami Słońca. C/2010 X1 (elenin) nie pojawi się aż do początku października, kiedy będzie ona widoczna przez lornetkę, a może nawet gołym okiem.

 

2rwrsyf.jpg

 

Nie tak dawno temu otrzymałem odpowiedź od Józefa B. Gurmana o tym, że począwszy od 17 lipca rozpoczną się badania przy użyciu teleskopu kosmicznego STEREO-B. Sonda zostanie obrócona, jak będzie to konieczne w przyszłości by ułatwić obserwację komety. Jeżeli wszystkie testy zakończą się sukcesem, z którym zespół STEREO nie ma wątpliwości, będą obserwować kometę elenin od 31 lipca do 12 sierpnia, dwie godziny dziennie. Minimalna odległość (31 lipca 2011, 12:40 UT) między kometą, a sondą kosmiczną będzie 7.400.000 km (0,049 AU). Planowane są również obserwacje komety za pomocą sondy SOHO z wykorzystaniem różnych flitrów.

 

Obecnie kometa nie jest jeszcze osiągalna fotograficznie z naszego obserwatorium. Obserwatorzy w pobliżu równika mogą obserwować go dłużej, i jeśli kometa nie rozpadnie się w pobliżu peryhelium, będziemy mogli obserwować ją w całej okazałości począwszy od początku października. Mam nadzieję, że jądro komety przetrwa i da nam piękny widok.

 

Kometa C/2010 X1, w pobliżu peryhelium, będzie widoczny w obrazach przestrzeni koronografu SOHO. Naval Research Laboratory planują przeprowadzić specjalne obserwacje z 4 różnych filtrów. Ponadto będą one sprawdzane pod kątem oceny technicznej możliwości wskazując sondę STEREO-B w kierunku komety w czasie jej bliskiego spotkanie pod koniec lipca do początku sierpnia. Najbliższe podejście będzie 31 lipca o godzinie 13:00 UT. Odległość między kometą Elenin, a sondą STEREO-B będzie wynosić tylko 7.400.000 km (0,04956 au). Prawdopodobnie sonda będzie przechodzić przez pył i gazy ogona komety. Ten drugi wariant ma większe niebezpieczeństwo dla pojazdów kosmicznych. Miejmy nadzieję, że te obserwacje odbędą się i że będą one udane, a statek będzie kontynuować prace bez żadnych problemów na orbicie synchronicznej ze Słońcem.

 

Scheduled activities for Week 29:

M Jul 18 (199)  Ahead:  480 kbps downlink on station 14
	Behind: Test 06:25-06:50 with ESA New Norcia station
T Jul 19 (200)  Ahead:  480 kbps downlink on station 14
W Jul 20 (201)  Ahead:  480 kbps downlink on station 14
T Jul 21 (202)  Ahead:  480 kbps downlink on station 14
	Behind: 480 kbps downlink on station 63
F Jul 22 (203)  Behind: 480 kbps downlink on station 63
	Behind: Test of 135 degree roll for comet Elenin, 12-14 UT
S Jul 23 (204)  Behind: 480 kbps downlink on station 63
S Jul 24 (205)  

-------------------------------------------------------------------------------
Scheduled activities for Week 30:

M Jul 25 (206)  Ahead:  480 kbps downlink on station 63
T Jul 26 (207)  Ahead:	SECCHI stepped calibration roll, 7:15 UT
	Behind: SECCHI stepped calibration roll, 9:00 UT
	Ahead:  480 kbps downlink on station 63
W Jul 27 (208)  Ahead:  480 kbps downlink on station 63
T Jul 28 (209)  
F Jul 29 (210)  Behind: 480 kbps downlink on stations 14 and 43
S Jul 30 (211)  
S Jul 31 (212)  

-------------------------------------------------------------------------------
Scheduled activities for Week 31:

M Aug 01 (213)  Behind: 135 degree roll to observe comet Elenin, 8-10 UT
	Ahead:  480 kbps downlink on station 14
T Aug 02 (214)  Behind: 135 degree roll to observe comet Elenin, 8-10 UT
	Ahead:  480 kbps downlink on station 14
W Aug 03 (215)  Behind: 135 degree roll to observe comet Elenin, 8-10 UT
	Ahead:  480 kbps downlink on station 63
T Aug 04 (216)  Behind: 135 degree roll to observe comet Elenin, 8-10 UT
	Ahead:  480 kbps downlink on station 43
	Behind: 480 kbps downlink on station 14
F Aug 05 (217)  Behind: 135 degree roll to observe comet Elenin, 10-12 UT
	Behind: 480 kbps downlink on station 43
S Aug 06 (218)  Behind: 135 degree roll to observe comet Elenin, 8-10 UT
S Aug 07 (219)  Behind: 135 degree roll to observe comet Elenin, 8-10 UT

Notes

* Aug 1-12		Behind: Spacecraft rolls to observe comet Elenin

-------------------------------------------------------------------------------
Scheduled activities for Week 32:

M Aug 08 (220)  Behind: 135 degree roll to observe comet Elenin, 8-10 UT
T Aug 09 (221)  Behind: 135 degree roll to observe comet Elenin, 8-10 UT
	Behind: 480 kbps downlink on stations 14 and 63
W Aug 10 (222)  Behind: 135 degree roll to observe comet Elenin, 8-10 UT
T Aug 11 (223)  Behind: 135 degree roll to observe comet Elenin, 8-10 UT
	Behind: 480 kbps downlink on station 63
F Aug 12 (224)  Behind: 135 degree roll to observe comet Elenin, 10-12 UT
	Ahead:  480 kbps downlink on station 14
S Aug 13 (225)  Ahead:  480 kbps downlink on station 63
S Aug 14 (226)  Ahead:  480 kbps downlink on station 14

Notes

* Aug 1-12		Behind: Spacecraft rolls to observe comet Elenin

 

Według obecnych efemeryd kometa ma osiągnąć maksymalną jasność w dniach od 19 do 22 września i wynosić ma ona nico ponad 6m. Więc komety stulecia z niej raczej nie będzie. Aczkolwiek na odległość od ziemi wynoszącą 0.23 AU (a na kosmiczne odległości to naprawdę niewiele) możemy oczekiwać naprawdę ładnego warkocza, niestety widocznego tylko na zdjęciach. Pod tym linkiem możecie obejrzeć sobie trójwymiarową prezentację orbity komety, a pod tym linkiem wygenerować sobie efemerydy i dostosować ja do własnych potrzeb.

 

Kometa Elenin narobiła sporo szumu w przeciągu kilku ostatnich miesięcy. Została odkryta przez Rosyjskiego astronoma Leonida Elenin 10 grudnia 2010r. Elenin zauważył kometę przez teleskop umiejscowiony w Nowym Meksyku. Którym sterował zdalnie z Rosji. Kometa podczas odkrycia znajdowała się w odległości 647 mln. Km od ziemi, a od tego czasu zbliżyła się do nas już na 270 mln. Km. Kometa ta należy do grupy komet długookresowych a jej okres obiegu wokół słońca wynosi 10 000 lat. W trakcie obecnej wędrówki przez układ słoneczny zbliży się do ziemi na odległość 35 mln. Km. A więc bardzo daleko od nas więc nie ma obaw o to że coś nam się stanie. Kometa znajdzie się najbliżej Ziemi 16 października tego roku. Nie dość że kometa przeleci daleko od nas i nie uderzy w ziemię to nie mamy się co spodziewać na jakieś efektowne zjawiska. Dla ścisłości odległość 35 mln. Km jest naprawdę sporą odległością i kometa nie będzie miała żadnego wpływu na naszą planetę. Jak zabawnie stwierdził Don Yeomans naukowiec z NASA, jego auto ma większy wpływ na fale oceanu niż kometa Elenin wywoła na naszą planetę.

 

Kometa jest obecnie obiektem wieczornego nieba, położona w zachodniej częsci Lwa około sześciu stopni na południowy wschód od jasnej gwiazdy Regulus i dwa stopnie na południowy zachód od gwiazdy Rho Leonis. W ciągu najbliższych tygodni przesunie się na wschód-południowy wschód przez Lwa mniej więcej równolegle do ekliptyki, aż w końcu wejdzie w gwiazdozbiór Panny od strony zachodniej na początku sierpnia. Jego wydłużenie od słońca będzie w tym czasie zmniejszy się do 40 stopni, a ponieważ będzie to południe słońce może być trudne do obserwacji na półkuli północnej, ale nadal powinna być dość łatwo obserwowalna od strony południowej.

 

* - Odległość Wenus od Ziemi waha się od 40 do 259 milionów kilometrów

 

źródła - 1 2 3 4

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Na kilka moich pytań odpowiedział Leonid Elenin,



odkrywca komety C/2010 X1.

 

Nawet nie zamierzam pytać, bo na pana portalu już widziałem chyba z milion pana odpowiedzi, że kometa nie zagraża Ziemii, ale czy zagraża sama sobie i spragnionym jej obserwatorom? Jak się ona aktualnie miewa?

- Tak, kometa nie zagrozi Ziemii. Jak wielu czytelników już wie, kometa elenin rozpoczęła nieodwracalny proces rozpadu. Na zdjęciach z 01 września w komie komety nie było widocznej kondensacji, a to oznacza, że kometa jest już rozbita na kawałki dość małe, o maksymalnej wielkości nie większej niż sto metrów. Jednak wciąż podąża swoim torem i dotrze do peryhelium na czas.

 

Smucisz się, że kometa się rozpadnie?

- Taka kolej rzeczy we Wszechświecie.

 

Miałeś okazję analizować Zdjęcia wykonane przez Francisa Walsha i wszyscy oczekują wieści. co myślisz na ten temat?

- Opublikuje je wkrótce. Aktualnie jestem bardzo zajęty w pracy.

 

Widziałem wiele symulacji z toru komety, ale nikt nie wie, które są prawdziwe, ponieważ kometa może zmienić swój tor znacząco, poprzez gazy, które wychodzą z komety. Czy mam rację?

- Tak, ale te nie-grawitacyjne siły mogą nieco zmienić orbitę tylko w dużych odstępach czasu.

 

Jaki rozmiar ma teraz jądro komety i warkocz po rozbłysku słonecznym, CME?

- Aby wykonać nowe szacunki potrzebujemy więcej szczegółowych zdjęć. Jądro ma prawdopodobnie od 2-4km. Cienki warkocz jonowy zniknął po kolizji z koronalnym wyrzutem masy.

 

Jaka jest twoja opinia na temat sygnałów radiowych rzekomo pochodzących z komety? Nie są prawdziwe??

- Tak, to nie jest prawda.

 

Mamy już obrazy z SOHO. czy zdjęcia z LASCO C3 są lepszym źródłem?

- Być może, przekonamy się na zdjęciach komety z LASCO C3 od 23 września. Jakikolwiek wynik powie nam, czego możemy się spodziewać na początku października, kiedy to kometa znów powininna pojawić się przed świtem. Będziemy czekać.

 

A co się stało z prośbą o możliwość oglądania C/2010 X1 w peryhelium używając Venus Express i Messenger?

- Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.

 

Co sądzisz o zbliżeniu komety Elenin, a "kamienieniem" 1993VD, które nastąpi 10 września??

- Nic szczególnego. Minimalna odległość wynosi 0.01325 AU (2 miliony km) na 13 września 10:10 UT. Jest to zbliżenie 10 razy bardziej odległe niż spotkanie z asteroidą 1999 RQ176, które miało miejsce w maju (225 800km).

 

Dlaczego nie znajdziemy komety Elenin na liście "NEO Earth Close Asteroids"??

- Ponieważ nie jest to kometa krótkookresowa.

 

Jest film na YouTube pokazujący zdjęcia z dnia 27 sierpnia jak Jowisz wydaje się "wybuchać" po przejściu komety Elenin. Proszę mi powiedzieć, te obrzy są prawdziwe czy fałszywe??

- Jest to optyczne złudzenie z kamery HI-1. To efekt kamer CCD, takie zjawisko powstaje z powodu nasycenia jasności w obiektywie. Nazywamy to "flarami".

 

 

NASA mówi publicznie, że kometa należy do tych co odwiedzają nasz układ jednorazowo, Ty zaś twierdzisz, że kometa odwiedza nas co 11800 lat??

- Obecne podejście jest pierwszym przejściem w pobliżu Słońca, JEŚLI kometa przetrwa, jej orbita stanie się silnie ekscentryczna z okresem około 11800 lat. Pisałem o tym w czerwcu, ciężko dokładnie powiedzieć co z nią będzie za tyle lat.

 

Teraz trochę śmieszne pytanie, ale warto je zadać. Co podąża za kometą??

- Za kometą? Wielkie nic. To tylko plotki.

 

Czy wierzysz w obcych??

- Myślę, że istnieje gdzieś życie w naszym Wszechświecie. Ale nie wierzę w historyjki o głodnych cudzoziemcach z poza naszego Układu Słonecznego i inne bzdury.

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad powiązaniami swoich odkryć, a podobieństwem z filmu ''deep impact '?

- Widzę tylko jedno powiązanie - ja i Leo odkryliśmy kometę. Nic więcej.

 

2hn8hvm.jpg

 

k0pzjk.jpg

 

Otrzymano zgodę publikacji na forum astropolis.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie tylko za zgodą autora.

Tłumaczenie i opracowanie: Dżekson. Dla www.paranormalne.pl

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ciekawe zbieżności..."

 

patrząc na statystyki SOHO widzę, że w ciągu ostatnich 5 lat odkryto 1000 komet.

czyli prawie jedna dziennie.

cokolwiek kiedykolwiek wydarzy się na świecie, zawsze można powiedzieć że to "ciekawa zbieżność" z jakąś kometą.

a jeżeli w dniu jakiegoś ważnego wydarzenia akurat żadna kometa nie wali w słońce, to... też jest ciekawa zbieżność że akurat tego dnia nie ma komety! to nie może być przypadek! :Boink:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, masz rację, lecz działanie w sferze politycznej to co innego niż astronomiczne uderzenia. Może Rostowski, coś wiedział mówiąć o wojnie. Możliwe jest euro rozpadnie się na kraje południowe i biedne i północne. Nie uważam, że Elenin powoduję jakieś anomalie na ziemi, myślę że to tylko odwrócenie uwagi dla "poszukiwaczy". Tak naprawdę, niegodziwości które mają stać się faktem, są raczej z tego padołu. Widzę kierunki w celu globalizacji walut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiejsza wypowiedź L. Elenina zamieszczona na stronie NOVOSTI KOSMONAVTIKI.

 

Znana kometa Elenina z którą przepowiadacze rychłego końca świata wiązali z bliską wizytą kosmitów - ostatecznie rozpadła się i już nie zdoła dotrzeć do punktu maksymalnego zbliżenia z Ziemią - oświadczył w poniedziałek agencji RIA Novosti jej odkrywca, astronom Leonid Elenin, który jest współpracownikiem moskiewskiego Instytutu Matematyki Stosowanej im. Kiełdysza.

"Kometa powinna była się pojawić (23 września) na zdjęciach satelitarnego obserwatorium słonecznego SOHO, lecz na zdjęciach jej nie ma. Najwidoczniej kometa uległa zniszczeniu - rozpadła się. Być może, jakieś jej fragmenty lecące po tej samej orbicie zdołamy zaobserwować przez naziemne teleskopy w październiku?

L. Elenin dodał, że kometa nie mogła i na pewno nie spowoduje żadnych szkód na Ziemi."

 

30389740119967425340.jpg

 

1. W tym momencie kometa rozpadła się na wiele małych fragmentów, które być może będziemy mogli w stanie zobaczyć z dużego teleskopu na początku października;

2. Fragmenty komety nie zmieniły swojej ścieżki i będą podążać wciąż tą samą orbitą komety, tzn. żadem fragment nie dotrze do Ziemi w odległości mniejszej niż 35 000 000 km;

3. Obecnie kometa elenin nie jest widoczny na zdjęciach ani z SOHO, ani z sond STEREO;

4. Kometa widoczna na zdjęciach z sondy STEREO-B (HI-1 kamera) jest kometą 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova (o której pisze 2 posty wyżej -dżek);

5. Kometa elenin, nawet jeśli nie rozpadła się, nie zaćmi Słońca, gęstość gazu warkocza komety (coma) jest niewielka i dla ziemskiego obserwatora nie zauważalna;

6. Ziemi nie przechodzi przez ogon komety, ponieważ w chwili obecnej on nie istnieje;

7. Kometa nie spowoduje i nie może wyrządzić żadnej szkody dla nas i naszej planety.

 

Poniżej widzimy wykres ukazujący, ze jasność komety zmalała do 12magnitudo, gdyby wystąpił efekt forward-scattering moglibyśmy obserwować ją gołym okiem, bo jasność wyniosłaby do 4magnitudo, niestety kometa rozpadła się.

2r4r81e.gif

 

Orbital Elements

Epoch 2011 Aug. 27.0 TT = JDT 2455800.5
T 2011 Sept. 10.72268 TT                                MPC
q   0.4824650            (2000.0)            P               Q
z  -0.0000572      Peri.  343.80561     +0.60235106     +0.79800002
+/-0.0000018      Node   323.22668     -0.72875625     +0.53994366
e   1.0000276      Incl.    1.83923     -0.32571080     +0.26768791
From 2058 observations 2010 Dec. 10-2011 Aug. 1, mean residual 0".5.

 

I jeszcze ostatnie 2 zdjęcia komety:

 

23hlwky.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.