Skocz do zawartości

Częściowe Zaćmienie Słońca


Lejcyn

Rekomendowane odpowiedzi

Już za niespełna miesiąc będziemy mogli obejrzeć wspaniały spektakl w wykonaniu wspaniałej elity. Nasze oczka zaszczyci wspaniała gwiazda - Słońce..., oraz niejednokrotnie wystepujacy w mniejszych rolach - bodyguard Ziemi - Księżyc. Wszystkich chętnych do obejrzenia wspaniałego przedstawienia pt "Częściowe zaćmienie Słońca", zapraszam 4 stycznia, na terenie całej Polski

:) . Poniżej przedstawiam godziny rozpoczęcia pokazu dla 30 miast w Polsce. Wstęp bezpłatny, pod warunkiem okazania specjalnych filtrów umożliwiających bezpieczne spoglądanie na taniec Słońca z Księżycem.

 

efemerydy.jpg

Wygenerowano w programie WinOccult 4.

 

Teraz już na poważnie... Ostatnie takie Zaćmienie mogliśmy obserwować na terenie naszego kraju 11 sierpnia 1999r. Pamiętam to jak dziś :)... Właśnie wtedy "zaszczepiono" we mnie smykałke do Astronomii :) . Najpiękniejszy był fakt, że pomimo zachmurzenia... podczas fazy maksymalnej można było odczuć znaczny spadek temperatury oraz zobaczyć jak za dnia się ściemnia :) .

 

7v2003pomax.jpg

7v2003wsch.jpg

7v2003wsch1.jpg

zacmienieslonca1999.jpg

Zdjęcia dzięki uprzejmości Awar'a !! Dziękuje bardzo :)

 

Pamiętaj, aby bez specjalnych filtrów nie patrzeć bezpośrednio na Słońce za pomocą instrumentów optycznych !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szykuje się ciekawe zjawisko

jest szansa rozruszać towarzystwo

 

zaćmienie z sierpnia 1999 też pamiętam. Zorganizowałem pokaz przed firmą dzięki czemu kilkadziesiąt osób mogło zobaczyć je na żywo przez lunetkę 20x50 z filtrem z dyskietki :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astromiłośnik

Ja też się szykuje na obserwacje, mam nadzieję, że pogoda będzie udana, inaczej popadnę w czarną rozpacz. Kolejne tak głębokie częściowe zaćmienie nie prędko się powtórzy.:)

Edytowane przez Astromiłośnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

A oto wygenerowany przez TheSky przebieg zaćmienia dla Leszna (51 51' N 16 39' E)

 

wschód Słońca 8:00:14

początek 08:11:16 wysokość Słońca nad horyzontem: +00 26' 39"

max 09:33:55 wysokość Słońca nad horyzontem: +08 58' 23"

koniec 10:56:12 wysokość Słońca nad horyzontem: +14 10' 18"

 

 

http://www.przeklej.pl/plik/theskyx-2010-12-18-10-04-14-89-avi-0024tk9us3l7

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich długo mnie nie było na forum.Od ponad pół roku czekam na zaćmienie które będzie właśnie 04.01.11r

Księżyc zasłoni ponad 80% tarczy słonecznej mam nadzieje że pogoda dopiszę :D

pozdr dla was i wesołych świąt ;)

Edytowane przez Protego17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też dodam swoje obliczenia wraz ze "zdjęciami" zaćmienia w kilku miastach Polski w momencie maksimum: http://stalker.repub...011_slonce.html

 

I jeszcze reszta zaćmień i tranzytów do roku 2015, widocznych z obszaru Polski: http://stalker.repub..._zacmienia.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff szykuje się przepiękny spektakl. prognozy wskazują, że Pogoda prawdopodobnie będzie bardzo dobra. Sam nie pamiętam zaćmienia o tak dużej fazie jak to np w 1999 r więc tym bardziej robie sobie smaczek :).

Ja będe obserwował prawdopodobnie z okna I LO w Tarnowie - zapraszam, jeśli ktoś jest gdzieś w pobliżu.

Warto dodać, że następne Zaćmienie Słońca widoczne w naszej ojczyznie będzie 20 marca 2015 roku.

Dzięki Pawle za efemeryde - na pewno się przyda!

 

Owocnych obserwacji!

 

Pozdrawiam,

Krzychu

 

Ps. Nareszcie wracam na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@XMK

a skąd ty jesteś że masz ładną pogodę ?

 

Na kamerce skrzyczeńskiej z DO widać już początek zaćmienia, bo pociemniało lekko, a więc szczyty górskie to jak zwykle dobre miejscówki, nie tylko do DO ale do astro-obserwacji. Wogóle to u mnie też wdać przyciemnienie...Pełno chmur jest w Bieszczadach i dlatego tu na południu mamy kichę...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd ty jesteś że masz ładną pogodę ?

Jestem z Jaworzna. Jeszcze pół godziny temu nie było ani jednej chmurki na południowym wschodzie. Teraz nadciągają półprześwitujące chmury z zachodu. Zobaczymy, co będzie...

Edytowane przez xmk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sorry, ja też z Jaworzna (Pechnik) i widzę że chmury, a może zamglenie, podniosły się jeszcze bardziej na wschodzie.

 

Z tym zaciemnieniem to żem trochę za szybko się pochwalił, bo to ma się zacząć ok 8:15 Z kamerki na Chopoku widać słonko w pełnej krasie...

 

PS.

W Krakowie też jednak pokazało się słonko, a więc nie pozostaje mi nic innego jak wybrać się w teren...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.