Skocz do zawartości

Częściowe Zaćmienie Słońca


Lejcyn

Rekomendowane odpowiedzi

Pomimo całkowitego braku przygotowania i wiary w bezchmurne niebo we Wrocławiu, pogoniłem za dziurą w chmurach i w Ligocie Książęcej (pomiędzy Oławą a Namysłowem) udało się B)

z kompakcika:

sierp_landszaft.jpg

sierp_crop.jpg

 

I projekcja z Turista-1 wygrzebanego gdzieś z bagażnika :)

sierp_projekcja.jpg

 

Bardzo odczuwalny był spadek temperatury - z około -7*C do -10*C w ciągu niecałej godziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba_mar smaruje i smaruje to pewnie zakasuje tu wszystkich :D

 

To była moja pierwsza, tak zaawansowana obserwacja zaćmienia słonka. Ale po kolei. Obskoczyłem dwie miejscówki i ciągle chmury więc wybrałem się za miasto na trzecią, no i szlag. Wracając na przystanek moja połowica dzwoni chwaląc się że ogląda sobie w ciepełku w telewizji, a ja jak wariat "latam za motylami" :) Już byłem przy przystanku i nagle się przejaśniło więc dawaj, szybko rozkładam sprzęt, pomiędzy polara a obiektyw dałem szkło spawalnicze i zonk. Miałem straszny problem z ustawienie ostrości na LV, wizjer tak jak zalecaliście wybiłem sobie z głowy. Na 58 szt. rawów chyba z 15 są ostre, a to dlatego że jak całkowicie znikły chmury to powietrze zrobiło się nagle klarowne a słonko mocno dawało że migawka ustawiona na maxa i przesłona nie wyrabiały więc dałem drugie szkło spawalnicze. Potem znów wróciły chmury ale już nie czekałem do końca.

 

zac_sun_1.jpgzac_sun_1_crop.jpgzac_sun_2_filtry.jpgzac_sun_3_jak_wPaincie.jpgzac_sun_4_odbicia_dwa_fiiltry.jpgzac_sun_5_Pacman.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Pyrlandii jak zwykle... Szydera, jak to się u nas czasem mówi. :no:

 

 

w Łodzi jak w Chinach - same chmury i czasem jak przyjdzie przejaśnienie...

 

pozdr

R

 

edit:

Raczej są to zdjęcia reportażowe i dla oddania nastroju chwili niźli niosące jakieś wartości naukowe:

 

dramatyczne niebo i wielka niepewność

 

IMG_0419.jpg

 

miejscówka w Bukowcu koło Łodzi - zdjęcia z tarasu Obserwatorium Astronomicznego w Bukowcu

pozdrowienia dla Pawła Maksyma

 

IMG_0426.jpg

 

a tak ładnie tam

 

IMG_0473.jpg

 

zaproszone dzieci z przedszkola

 

IMG_0513.jpg

 

i obserwatorium w całej okazałości

 

IMG_0533.jpg

 

było to bardzo miłe spotkanie pomimo mrozu i niekoniecznie idealnych warunków do obserwacji

 

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy pokazali już lepsze zdjęcia, ale napracowałem się trochę, więc nie mogę się powstrzymać przed pokazaniem kilku swoich. Ani razu nie użyłem filtra słonecznego (co najwyżej ND 4x) - najlepszym filtrem była mgła. Jednak jego parametry zmieniały się - czasem nie nadążałem z ustawianiem ekspozycji w aparacie. Każde zdjęcie wyszło jak z innego sprzętu ;).

 

Miałem obawy, czy będzie coś widać, ale Słonko wstało w pogodnym nastroju, mimo krakowskiego smogu, ozdobione ładną plamką:

1.jpg

 

Początkowa faza zaćmienia, jeszcze nisko nad horyzontem. Ujawniła się nowa grupka plam:

2.jpg

 

Krawędź tarczy Księżyca dotarła do plamy:

4.jpg

 

Faza maksymalna - niestety we mgle:

5.jpg

 

Tuż po fazie max - za to mgła ustąpiła:

6.jpg

 

A tak wyglądało zaćmienie w szerszym kontekście. Niektórzy przechodnie, w pośpiechu, nie dostrzegali zjawiska w ogóle. Inni zatrzymywali się i fotografowali telefonami. Ja, jako "ekspert", odebrałem nawet parę telefonów z pytaniami.

7.jpg

 

Sprzęt (poza mgłą): Canon 350D, Sigma Mirror Telephoto 5.6/400, filtr ND 4x Sigma, kit (ostatnie zdjęcie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas ma moją krótką fotorelację.

 

Na moim punkcie obserwacyjnym stawiłem się tuż przed wschodem Słońca. Zapowiadały się bardzo dobre warunki - niebo było prawie bezchmurne.

 

07:54 - Słońce wychodzi zza pasa chmur tuż nad horyzontem. Z prawej strony widoczny tonący w porannej mgle Wawel. Właśnie ze względu na tę mgłę nie do końca udał się mój zamysł z uchwyceniem Wawelu i zaćmienia.

00.JPG

 

08:12 - widać już wyraźnie "nadgryzione" Słońce.

01.JPG

 

08:20

03.JPG

 

08:50 - wygląda to coraz ładniej

04.JPG

 

09:00 - na 5 minut pojawiają się chmury, ale szybko znikają. Jest to jednak dobra okazja do zrobienia ciekawego zdjęcia.

05.JPG

 

09:17 - coraz bliżej fazy maksymalnej.

06.JPG

 

09:32 - i w końcu jest - maksimum zjawiska!

07.JPG

 

09:42 - 10 minut po fazie maksymalnej bardzo szybko pojawiają się chmury i mgła. Utrzymywały się one przez kolejne 45 minut od czasu do czasu ukazując Słońce.

08.JPG

09.JPG

 

10:43 - szybko rozpogadza się ponownie. Pojawia się więc szansa na ujrzenie końcowej części zjawiska.

10.JPG

 

10:59 - trzy minuty przed końcem zaćmienia.

11.JPG

 

 

Sprzęt: Panasonic FZ38, 486 mm (crop), część zdjęć z filtrem ND 3.8. Dość dużo eksperymentowałem z nastawami ekspozycji stąd fotki też różnie wyglądają.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się jeszcze zrobić filmik poklatkowy pokazujący zmiany oświetlenia w trakcie zjawiska. Warto zwrócić uwagę jednocześnie na Słońce i na teren. Zmiany oświetlenia to oczywiście wypadkowa zaćmienia i zmian zachmurzenia, ale wyczuwa się wyraźne pociemnienie w okolicach fazy maksymalnej.

 

Link do filmu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę:

sun eclipse ha 11-01-04 08-49.jpg

 

O cholercia. Cudowne jest to zdjęcie. Dziś też fociłem przez Lunta i ciekawy jestem co mi tam wyszło.

 

Szkoda, że zaćmienia Słońca są tak rzadko, a samo zjawisko jest dość krótkie (jak dla mnie) aby nacieszyć się tymi widokami na kolejne lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.