Skocz do zawartości

Częściowe Zaćmienie Słońca


Lejcyn

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie niestety warunki nie pozwoliły na zarejestrowanie całego zaćmienia. Od rana niebo było zasnute chmurami i sypał śnieg. W momencie trwania maksimum zaczęło się przecierać i dzięki sporym dziurom w chmurach mogłem trochę pofocić. Niestety wszystkie zdjęcia były robione przez mniejszą, lub większą warstwę chmur, co widać.

 

pozdrawiam

Mateusz

Zać1.jpg

zać2.JPG

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę swoje. Robione z Nowego Sącza. Od rana było trochę chmur, więc gdy zobaczyłem Słońce, to było już sporo zaćmione.

Dodatkowo zrobiłem też GIFa. A jako ciekawostkę wrzucam też fotkę, na której na tle tarczy złapał się samolot. Tak sądzę, że to dość rzadka sytuacja - samolot na tle zaćmionej tarczy.

 

DSC_7277.jpg DSC_7272.jpg DSC_7279.jpg DSC_7291.jpg DSC_7361.jpg zacmienie_samolot_.jpg zacmienie.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzięki chmurom mogłem oglądać zaćmienie bez osprzętu wspomagającego. Były na tyle cienkie że nie zasłaniały całkowicie tarczy, a umożliwiały podziwianie tego rzadkiego zjawiska gołym okiem.

Chociaż nie pogniewałbym się jakby niebo było bezchmurne, bowiem obszar od horyzontu do kilkunastu stopni ponad nim był bezchmurny. Oczywiście na pd-wsch.

Wy w pyrlandii macie faktycznie niefajnie, sporo zachodów Słońca jest niweczonych przez wiszące nisko nad zachodnim horyzoncie chmury.A mieszkam w pd-wsch Wlkp.

Edytowane przez Morth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po porannych perturbacjach pogodowych, gdzie udało mi się zrobić ledwie kilka zdjęć (post #35) około godziny 9:30 przyszło rozpogodzenie!

 

Maksimum zjawiska (no prawie) 9:35

IMG_0894a.jpg

 

Odkrycie grupy plam '11142' 10:11 +crop

IMG_0925a.jpg IMG_0925b.jpg

 

Odkrycie plamy '11140' 10:36 +crop

IMG_0944a.jpg IMG_0944b.jpg

 

Końcówka zjawiska 10:59

IMG_0967a.jpg

 

i po wszystkim... ogólne warunki obserwacyjne nie były za dobre ale i tak było fajnie. Pozdrawiam!

IMG_7342a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo dużego zachmurzenia udało się zrobić kilka zdjęć. Niestety dopiero po zakończeniu zaćmienia nastała bezchmurna pogoda na całe 3 godz.

Pierwsze zdjęcie jest z godz.9 07 ostatnie ok. 9 25, a dalej totalna kicha.

sun_2011-01-04_09-07-49_00002.jpg

sun_2011-01-04_09-07-49_00017.jpg

Edytowane przez Rodan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaćmienie z przerwami na przeloty chmur obserwowałem do fazy maksymalnej, potem niestety trzeba było wrócić do pracy.

Tym razem tylko wizualnie ale i tak jestem zadowolony. Ciekawie wyglądały cienie rzucane przez różne przedmioty, krzewy itp.

cienie.JPG

Wyraźnie dało się zauważyć spadek natężenia światła słonecznego, tak jakby było przygaszone.

Porównanie zdjęć z Sat 24 wczoraj i dzisiaj w okolicach maksimum.

eclipse.gif

Reszta dnia pochmurna, więc można powiedzieć że miałem dużo szczęścia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roberciu już nieco napisał o Bukowcu.

W zasadzie chmury odeszły na dobre pod koniec zaćmienia. Faza maksymalna całkowicie zachmurzona - no może na 30 sekund coś wyszło.

Początek tj. pierwsze 30 minut + ostatnie 45 bardzo ładnie widoczne.

Zrobiłem ponad 100 fotek i filmy w Halfa.

Poniżej prezentuję jedną z nich - dedykuję ją mojemu synkowi Karolowi, który urodził się wczoraj - jak na przyszłego zakryciowca przystało.

 

partial_eclipse_h_alfa_04_01_2011_bukowiec.jpg

 

Pozdr

Paweł

 

PS

Dzieci które obserwowały z nami to były przedszkolaki, oraz uczniowie z stale działający z nami w Bukowieckim obserwatorium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów się udało. W maksimum zaćmienia chmury rozgęściły się i z okna przed biurkiem miałem widok już do końca. A jaką furorę zrobiła moja lornetka z filtrem własnej roboty (znaczy z oprawą, bo folia kupiona).

Edit

Plamkę też widać było, jak się wyłaniała z cienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałbym w imieniu własnym i tych wszystkich którym pogoda nie dopisała, podziękować Wam za piękną relację.

Wszystko miałem pięknie przygotowane, świeżutka folia ND5 czekała w oprawie na pierwsze światło z Syntą 8, do dyspozycji była też lornetka 12x60, w planach był też wypad do Tczewa celem obejrzenia tego pięknego zjawiska w H-alfa w pablitowym Luncie 102mm. Kolejny raz jednak dało znać o sobie powiedzenie, że Polska jest krajem, gdzie pięknie może się rozwijać astronomia teoretyczna i ta oparta na radioteleskopach. I zgodnie z tą zasadą w Trójmieście była teoretycznie największa faza zaćmienia a w radio mówili, że zaćmienie jest. Niebo było jednak zasnute paroma warstwami chmur i odnoszę wrażenie, że jeśli komuś z Pomorza udało się dostrzec choć przez chwilę zakryte Słońce, może uważać się za wielkiego szczęściarza. Tak więc jedyne co mi pozostało, to ta relacja.

Dziękuję Wam zatem za każde zdjęcie, które tu umieściliście, w szczególności zaś za te, które uwieczniają to, co miałem nadzieję zobaczyć "własnoocznie" - zakrywanie lub odkrywanie kolejnych grup plam (bardzo się napalałem na ten smaczek) oraz w H-alfa (tu bardzo szczególne podziękowania dla Warpala za przecudną fotkę, choć mam nadzieję, że więcej osób na forum jeszcze się podzieli fotkami w H-alfa).

 

icon_salut.gif

 

 

ps. Paweł - gratulacje dla Ciebie i Żony!

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oto i ja ugryzłem słoneczko :szczerbaty:

Okolice Krakowa bo w Samym Krakowie było jak w kalejdoskopie ;)

Warunki do focenia przez pojawiającą się znikąd zaćmieniową mgłę były dość zmienne - ale jakoś się udało ;)

zacmienie-robocze-final-mini.jpg

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.