Skocz do zawartości

Częściowe Zaćmienie Słońca


Lejcyn

Rekomendowane odpowiedzi

No to ja dam składankę tego, co było widać z Krakowa (kampus Politechniki Krakowskiej). Wszystkie zdjęcia zrobiłem bez filtrów - mgła filtrowała doskonale. Robiłem Canonem EOS 500D, część zdjęć z obiektywem 135mm+konwerter 2x, część przy pomocy MTO1000.post-3228-040228300 1294214676_thumb.jpg

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Piotrkowie do fazy maksymalnej totalna kicha, 8 minut po fazie max. mała dziurka w chmurach pozwoliła zobaczyć przez sekundę wąskiego rogala z rogami jeszcze do góry, nie było szans w tak krótkim czasie na ustawienie aparatu, 14 minut po fazie max. druga dziurka w chmurach pozwoliła zobaczyć zaćmienie przez drugą sekundę, minęło jeszcze wiele minut zanim się rozpogodziło na dłużej dlatego mam taką tylko fotkę.

Zacmienie.jpg

Niby zaćmienie zaliczone, a czegoś brakuje do pełnej satysfakcji. Czuje się jak bym oglądał przelot stacji kosmicznej przed tarczą Słońca przez sekundę. Nie ukrywam że na fazie max. najbardziej mi zależało. Chociaż zdarzył się też piękny przelocik samolotu przez środek tarczy, a czarna smuga z silnika długo utrzymywała się na tarczy zaćmionego Słońca. Szkoda że nie filmowałem kamerą, może następnym razem spróbuję filmować całe zaćmienie z nadzieją że coś przeleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ja coś od siebie dorzucę z okolic Ostrowa Wielkopolskiego (płd. Wlkp.). Prawie od początku zaćmienia było pełno chmur ale udało się chociaż zrobić to co widać poniżej. Pierwsza fotka zrobiona ok 8:20 czasu miejscowego, zasłonięta także przez chmury i drzewa.

 

http://forum.astropolis.pl/uploads/post-17959-074944000%201294268819_thumb.jpg

 

Kolejna już po fazie maksymalnej, która była zaćmiona przez chmury.

 

http://forum.astropolis.pl/uploads/post-17959-051620800%201294268952_thumb.jpg

 

Mój "Pacman".

 

http://forum.astropolis.pl/uploads/post-17959-017915500%201294268973_thumb.jpg

 

I na koniec mój "filtr słoneczny" na teleskopie, domowej roboty: taśma, brystol i folia Baadera.

 

http://forum.astropolis.pl/uploads/post-17959-064075100%201294268878_thumb.jpg

 

Przepraszam jeśli zdjęcia się odpowiednio nie wgrały i ich nie widać, ale pierwszy raz to robię.

post-17959-074944000 1294268819_thumb.jpg

post-17959-064075100 1294268878_thumb.jpg

post-17959-051620800 1294268952_thumb.jpg

post-17959-017915500 1294268973_thumb.jpg

Edytowane przez danieloo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gorlicach obserwacja zaćmienia do maksimum graniczyła z cudem, ale później to już malina :). Ciężko było uchwycić ostre i szczegółowe zdjęcie, obraz niestety pływał. W sumie ze wszystkich zdjęć tylko te 3 są sensowne.

 

te_2011_01_04_01_index_01.jpg te_2011_01_04_01_index_02.jpg te_2011_01_04_01_index_03.jpg

 

Filmik w pięciokrotnym przyśpieszeniu z zaćmienia na szeroko:

 

 

Więcej info tutaj: http://www.blizejgwiazd.pl/?p=642

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z mojej strony mogę mówić o wielkim pechu.Jak zwykle u mnie na mazurach jak na złość..chmury,chmury i chmury.

Nawet jak były te chmury,widać było,że na zewnątrz zrobiło się ciemniej(godz.9:10).

Około godziny 9:30 rozjaśniło się.

Na drugi dzień we wtorek jak na złość od rana świeciło słońce.

No cóż trzeba poczekać na kolejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ta informacja to już jako ciekawostka. 1 czerwca częściowe zaćmienie słonca mogli oglądać mieszkańcy koła podbiegunowego.

1-arareeclipse_1June2011.jpg

 

Info na Wiki

 

W sieci znalazłem takie foty:

 

partial-solar-eclipse-midnight-june1-2011-birkeli2.jpgIn Bodø, Norway some transparent clouds made the partial solar eclipse of June 1-2, 2011, look more dramatic. Observed with a H-alpha filter, more details on the sun are visible. The rare "midnight eclipse" began on Thursday, June 2, 2011, but crossed the International Date Line to end on Wednesday, June 1.

CREDIT: astro.viten.no/Inge Birkeli

 

midnight-partial-solar-eclipse-june-1-bernt-olsen-3.jpgPhotographer and skywatcher Bernt Olsen snapped this view of the partial solar eclipse of June 1-2, 2011 just during the "midnight sun" in Tromso, Norway. The partial solar eclipse was dubbed a "midnight" eclipse as its viewing path crossed the International Date Line across far northern latitudes.

CREDIT: Bernt Olsen

 

midnight-partial-solar-eclipse-june-1-svetlana-kulkova-1.jpgPhotographer and skywatcher Svetlana Kulkova snapped this view of the partial solar eclipse of June 1-2, 2011 just after sunrise on June 2 from Bratsk, Russia. The partial solar eclipse was dubbed a "midnight" eclipse as its viewing path crossed the International Date Line.

CREDIT: Svetlana Kulkova

 

110602coslogeclipse61150a.photoblog9001.jpg Z Finlandii, Kris H

 

Tutaj reszta zdjęć

Edytowane przez merti
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie info znalazłem, ciekawe czy się udało ;)

 

Zaćmienie, którego nikt nie zobaczy

 

Jutro (1.07) dojdzie do nietypowego zaćmienia Słońca, którego nikt nie zobaczy z dwóch powodów. Po pierwsze Księżyc zakryje zaledwie 10 procent słonecznej tarczy, a po drugie stanie się to pośród lodowatego oceanu.

Zazwyczaj zaćmienia Słońca obserwowane są przez miliony ludzi na całym świecie. Nawet jeśli zjawisko to widoczne jest na słabo zaludnionym terenie, zawsze znajdą się śmiałkowie, którzy wybiorą się w daleką podróż, aby je uwiecznić. Jutro będziemy mieć do czynienia z ekstremalnym zaćmieniem, którego żaden człowiek na naszej planecie nie zobaczy. Będzie to zaćmienie częściowe, co oznacza, że Księżyc przysłoni zaledwie część słonecznej tarczy. Będzie to niecałe 10 procent zakrycia, a więc na tyle mało, aby zjawisko to prawie nie było widoczne. Jednak nikt ani myśli obserwować i fotografować tego zaćmienia, które wystąpi w najbardziej niesprzyjającym człowiekowi miejscu na Ziemi. Mowa o wybrzeżach Antarktydy, gdzie temperatura spada do kilkudziesięciu stopni poniżej zera, a wody Oceanu Południowego pokrywa warstwa lodu. Nie ma najmniejszej szansy, aby udać się łodziami w rejon widoczności zaćmienia, a więc między wybrzeżem Antarktydy i południowej Afryki, ponieważ byłaby to podróż bardzo niebezpieczna. Zaćmienie potrwa dosłownie chwilę i nastąpi o godzinie 10:40 czasu polskiego. Właśnie z powodu wyjątkowej niedostępności obszaru, gdzie będzie można zobaczyć zaćmienie, popularny serwis astronomiczny prowadzony przez NASA, ogłosił nietypowy konkurs. Osoba, która prześle zdjęcie Słońca ukrywającego się za Księżycem, może otrzymać 50 dolarów i półroczną subskrypcję informacji o pogodzie kosmicznej na swoją komórkę.

 

http://www.twojapogo...ikt-nie-zobaczy

 

599px-SE2011Jul01P.png

SE2011Jul01P.gif

 

http://en.wikipedia....of_July_1,_2011

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.