Skocz do zawartości

LVW 8 mm vs UWAN 7mm do Synty 8


BartekMilan

Rekomendowane odpowiedzi

LV@ 8 mm czy UWAN 7 mm do mej Synty 8

 

Obserwacje szczególnie planet , w grę wchodzi oczywiście Jowisz oraz Saturn .

 

Pozdrawiam

 

Podejrzewam, że chodziło o LVW (nie LV@) :)

Do planet, to raczej coś w okolicach 5-6mm

 

Te, które wymieniłeś są bardziej uniwersalne - do planet przy kiepskim seeingu i małych DSów (planetarki, kulki ect)

 

Tutaj masz testy wymienionych przez Ciebie okularów i dodatkowo test typowo planetarnych "5tek" zrobiony przez Hansa.

http://www.astronoce.pl/szukaj.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że chodziło o LVW (nie LV@) :)

Do planet, to raczej coś w okolicach 5-6mm

 

Te, które wymieniłeś są bardziej uniwersalne - do planet przy kiepskim seeingu i małych DSów (planetarki, kulki ect)

 

Tutaj masz testy wymienionych przez Ciebie okularów i dodatkowo test typowo planetarnych "5tek" zrobiony przez Hansa.

http://www.astronoce.pl/szukaj.php

 

Dzięki :notworthy:

 

Tylko czy nasz kochany senning pozwoli mi na w miarę częste użytkowanie 5 mm ?

Edytowane przez BartekMilan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako warta rozwazenia alternatywa: http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1505&lunety=Okular_TMB_6mm_1,25%27%27_58%B0_PLANETARY_II - jeden z fajniejszych okularow budzetowych jaki mialem okazje wyprobowywac

 

Jesli jednak maly eye relief i pole Ci nie przeszkadzaloby, to moim zdaniem orto jest na prawde jakosciowo najlepszym i tez niedrogim wyborem, obrazy w nim sa fajnie "kliniczne". Przy czym przy decyzji tego typu warto wyprobowac wczesniej taki okular - wiele osob nie trawi wspomnianych ograniczen (ER, pole - to moze byc upierdliwe jesli recznie sledzisz planete)

 

Zarowno LVW jak i UWAN nie wydaja sie specjalnie predysponowane do planet.

 

PS: przy 240x (czyli szkielko 5mm) juz faktycznie seeing bedzie czesto bardzo ograniczal Cie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy nasz kochany senning pozwoli mi na w miarę częste użytkowanie 5 mm ?

Z mojego doświadczenia wynika, że nieczęsto. Chyba, że lubisz rozmazane obrazy.

Polecałbym skupienie się na ogniskowej ok 7mm (sam miałem 6mm i trochę za rzadko uzyskiwałem satysfakcjonujący obraz). Poza tym, Rami dobrze Ci radzi. Rozważ może np. parkę TMB 9mm (na gorsze warunki) i TMB 7mm. A jeśli celujesz w naprawdę świetny okular, który da duże powiększenie, to polecam Pentaxa XW 7mm (tyle, że to już zupełnie inna półka cenowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam Pentaxa XW 7mm (tyle, że to już zupełnie inna półka cenowa)

 

 

Zgodzę się, okular bardzo mi się spodobał. Korekcja w f/5 jest naprawdę idealna, przebija nawet es'a 9 mm którego bardzo wysoko oceniam, wyśmienita transmisja, er 20 mm mówi sam za siebie, aż szkoda że pole nie jest odrobinę większe. Jedyny minus to blackout'y ale wystarczy podnieść odrobinę muszlę oczną i problem nie występuje. Jeśli komuś nie zależy na polu większym niż 70 stopni a obserwuję w okularach to jest to szkiełko absolutnie docelowe i moim zdaniem warte swej ceny, jeśli er jest nieistotny to bym brał uwana 7 mm - świetny stosunek cena/jakoś i bardzo dobre szkiełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem oba okulary w Syncie 8" - LVW 8 oraz UWANA 7.

 

UWANA sprzedałem, zostawiłem sobie LVW. Wg mojej skromnej opinii LVW jest lepszy jeśli chodzi o obrazy pod od UWANA.

 

Dokupiłem dodatkowo TMB 6 mm. Taki zestaw w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary NLV charakteryzują się małym polem, co przy dużym powiększeniu i montażu dobsona sprawi, że będziesz musiał korygować położenie teleskopu znacznie częściej niż używając okularu o polu własnym np. 68° - czyli będziesz miał mały komfort obserwacji.

Jeśli masz budżet, żeby kupić szkło dobrze dobrane do twojego teleskopu, to nie warto się spieszyć. Pogoda zimą nie rozpieszcza, więc masz dobre dwa miesiące na zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.