Jump to content

Lornetka 7x50 Bushnell Marine (azot)


Andrzej (Lysy)
 Share

Recommended Posts

Lornetka jest roczna, nie posiada żadnych oznak użytkowania, optyka w stanie jak spod igły, mechanika i wygląd zewnętrzny-jak w nówce. Lornetka daje obrazy (moim zdaniem) lepsze niz osławiony "kultowy" CZJ 7x50, głównie z powodu zdecydowanie mniejszej abberacji chromatycznej (nawet rzekłbym rewelacyjnej jak na klasę sprzętu). Niewielka obwódka wokół Księżyca-to wszystko. Żadnych zielono-czerwonych kolorowych obrzeży.

Pole widzenia jest porównywalne z zeissem, po dobrym dociśnięciu oczu (długie ER, długie nakładki na okulary) niestety w lornetce jest trrudno dostępne wyjście statywowe (przy 7x50 statyw jest raczej niekonieczny). Lornetka ma bardzo dobrze wykonaną mechanikę, wypełnienie azotem (odpornośc na zaparowanie szkieł), bardzo dobre warstwy MC. Na pewno nie jest to zabawka z allegro za 200 pln. Aluminium oblane gumą, również aluminiowe solidne mocowania pryzmatów, wykonanie ogólne na niezłym poziomie. Obrazy są ostre i punktowe, poziom oddania bieli bardzo dobry. Kolimacja jest idealna, żadnych odchyłek co zresztą nie dziwi-z uwagi na wypełnienie azotem lornetka jest bezobsługowa. Jedną z cechą optyki która mówi o tym, że nie jest to Steiner za 6000 pln jest kwestia korekcji na obrzeżach pola. No ale trudno kupić mercedesa w cenie opla...Lornetka w Polsce w sklepie kosztuje ponad 1300 pln. Sprzedaję za 1tys. Pokrowiec, pasek, ściereczka, pudełko-są w stanie "sklepowym". Sprzęt można przetestowac przed zakupem. Lornetka zdobyła wysoką pozycję w teście przeprowadzonym przez kolegów z CAMK. Mój test tej lornetki jest do przeczytania tutaj:

http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/tes...ndrzej_t1.shtml

Lornetka posiada oddzielne regulacje "ostrości" na każdy okular.

Sprzedaję ponieważ zupełnie jej nie używam, nawet na krótkie wypady zabieram 16x70.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.