Skocz do zawartości

Jakie okulary do Newtona 12"????


lukasz1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dzięki waszej pomocy zdecydowałem się na dobsona Mead Lightbridge 12', potrzebuje do niego dokupić jakieś okulary.

W zestawie są jakieś, ale nie wiem czy są coś warte, tu jest opis telepa:

http://www.sklep.astro-partner.pl/teleskop-meade-lightbridge-12-pyrex-de-lux-p-341.html

 

Proszę o poradę jakie mam zakupić. Przede wszystkim potrzebuję do DSów, no i do planet też się jakiś przyda.

Jakie się najbardziej przydają i jakich się najczęściej używa?

Które warto kupić(jakie firmy), a za które nie warto przepłacać.

Aha jakich filtrów mam używać do DS, a jakich do planet?

 

Pozdrowienia

Edytowane przez lukasz1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobry początek zapoznaj się z TYM.

Jeśli po tej lekturze będą się Tobie nasuwały dodatkowe pytania, uderzaj śmiało.

A, jeszcze dwa pytania:

- podaj budżet, jaki zamierzasz przeznaczyć na szkiełka

- skąd jesteś? Może w twojej okolicy mieszkają jacyś doświadczeni obserwatorzy?

 

Pamiętaj, że nawet najlepszy opis nie zastąpi przetestowania różnych okularów osobiście. Jeśli więc okaże się, że w twojej okolicy krucho z innymi astromaniakami, to dobrym wyjściem jest wybranie się na astrozlot. Jeden już za 2,5 tygodnia (w Odernem), ale na wiosnę (koniec marca, kwiecień) też będzie ich kilka (np. w Roztokach Górnych i w Zatomiu). Sugerowałbym wstrzymanie się z większymi zakupami do tego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam niedaleko Katowic, budżet to około 2000zł.

Zapoznam się t twoim linkiem dam znać co i jak.

A na zlot chętnie się wybiorę jak tylko będę miał sprzęt.:)

Ja całkiem laikiem nie jestem, miałem już parę teleskopów w życiu, ostatnio dobsona synte 8". 15 lat patrze w niebo.

Tylko, że wcześniej jak była kasa na telep to nie było kasy na okulary, więc teraz chcę kupić coś lepszego, a nie chce "źle" kupić.

Dlatego proszę Was o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Lb 12' z racji sporej światłosiły f/5 przydałyby się okulary o dobrej korekcji, najbardziej uniwersalny moim zdaniem do tej wielkości lustra byłby zestaw dający źrenicę wyjściowe z przedziałów 1,5-2mm (planety w przeciętnych warunkach, małe gromady galaktyk, małe planetarki, małe galaktyki i rozbijanie kulek), dalej 2,5mm - 3mm( większe galaktyki, większość mgławic, otwarte itp) i jakiś do dużych ds'ów od 4 mm w górę w zależności od nieba jakie masz w miejscówce gdzie najczęściej obserwujesz. Moim typem byłby zestaw LVW 8,13 i 22 mm trochę przekraczający Twój budżet jeśli koniecznie chcesz kupić wszystkie okulary nowe i teraz, biorąc jednak pod uwagę możliwości telepa wolałbym stopniowo dokupywać szkła celując w coś o większym polu co zostanie ze mną aż się nie rozpadnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie boisz się zakupów za oceanem, to poszukaj w sklepach w Stanach okularów Explore Scientific o polu 82°. To są naprawdę dobre szkła, niewiele ustępują naglerom a są od nich ponad połowę tańsze. Przy twoim budżecie wystarczyłoby nawet na 3 szkiełka (np. 30mm, 18mm, 11mm). Albo możesz się też szarpnąć na 2 ES-y 100-stopniowe (np.20mm i 9mm) - będziesz miał bardzo dobry zestaw na początek, który z czasem, zupełnie na spokojnie będziesz mógł sobie uzupełnić o ogniskowe np. 14mm i coś w okolicach 30mm (to uzupełnianie może Ci zająć nawet parę lat, te dwa "stustopniowce", które zaproponowałem dostarczą Ci naprawdę dłuuugie miesiące wrażeń - choćbyś miał cały czas dobrą pogodę).

 

Odnośnie filtrów - polecam polaryzacyjny (najlepiej dwucalowy) do Księżyca a do mgławic UHC np. Lumicona (lub UltraBlock Oriona - jest dobry i jednocześnie zauważalnie tańszy od Lumicona).

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie boisz się zakupów za oceanem, to poszukaj w sklepach w Stanach okularów Explore Scientific o polu 82°. To są naprawdę dobre szkła, niewiele ustępują naglerom a są od nich ponad połowę tańsze. Przy twoim budżecie wystarczyłoby nawet na 3 szkiełka (np. 30mm, 18mm, 11mm). Albo możesz się też szarpnąć na 2 ES-y 100-stopniowe (np.20mm i 9mm) - będziesz miał bardzo dobry zestaw na początek, który z czasem, zupełnie na spokojnie będziesz mógł sobie uzupełnić o ogniskowe np. 14mm i coś w okolicach 30mm (to uzupełnianie może Ci zająć nawet parę lat, te dwa "stustopniowce", które zaproponowałem dostarczą Ci naprawdę dłuuugie miesiące wrażeń - choćbyś miał cały czas dobrą pogodę).

 

Odnośnie filtrów - polecam polaryzacyjny (najlepiej dwucalowy) do Księżyca a do mgławic UHC np. Lumicona (lub UltraBlock Oriona - jest dobry i jednocześnie zauważalnie tańszy od Lumicona).

 

Marku zapomniałeś dodać o ES'ach zdarzających się na rynku wtórnym za całkiem rozsądną cenę i rzekłbym w stanie sklepowym :)

W ESy warto zainwestować, bo wrażenie po Nich jest świetne, 100 stopni... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej w takim jednym strasznie prowincjonalnym miejscu - KLIK

;)

 

Na polskich forach trafiają się rzadko, bo marka Explore Scientific weszła oficjalnie na nasz rynek stosunkowo niedawno, a i ceny tych szkieł nie należą do najniższych (choć w swojej klasie są dużo niższe niż konkurencji).

Tak więc albo uzbrój się w cierpliwość, albo kupuj za oceanem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sorki że pisze w tym dziale, ale chcialem sie spytac jaki dobry teleskop kupić do 400zł. Czytałem na roznych forach i na roznych stronkach o wybranych teleskopach ale okazuje sie ze nie sa dobry czy cos w tym stylu. Mozecie mi poleciec jakąś dosyc dobra firme gdzie ma teleskopy w takiej cenie ktore sa dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że pisze w tym dziale, ale chcialem sie spytac jaki dobry teleskop kupić do 400zł. Czytałem na roznych forach i na roznych stronkach o wybranych teleskopach ale okazuje sie ze nie sa dobry czy cos w tym stylu. Mozecie mi poleciec jakąś dosyc dobra firme gdzie ma teleskopy w takiej cenie ktore sa dobre?

Zadaj pytanie w odpowiednim dziale: http://forum.astropolis.pl/forum/86-moj-pierwszy-teleskop/ (a wczesniej zapoznaj się z tematami, szególnie z tym: http://forum.astropolis.pl/topic/23917-zanim-zadasz-pytanie/ - wybór taniego teleskopu przewija się praktycznie codziennie). Od razu jednak powiem, że w tej cenie nie znajdziesz dobrego teleskopu, co najwyżej przyzwoitą lornetkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.