Jump to content
Sign in to follow this  
lukasz1981

Jakie okulary do Newtona 12"????

Recommended Posts

Witam

Dzięki waszej pomocy zdecydowałem się na dobsona Mead Lightbridge 12', potrzebuje do niego dokupić jakieś okulary.

W zestawie są jakieś, ale nie wiem czy są coś warte, tu jest opis telepa:

http://www.sklep.astro-partner.pl/teleskop-meade-lightbridge-12-pyrex-de-lux-p-341.html

Proszę o poradę jakie mam zakupić. Przede wszystkim potrzebuję do DSów, no i do planet też się jakiś przyda.

Jakie się najbardziej przydają i jakich się najczęściej używa?

Które warto kupić(jakie firmy), a za które nie warto przepłacać.

Aha jakich filtrów mam używać do DS, a jakich do planet?

Pozdrowienia

Edited by lukasz1981

Pomoże ktoś?

Jakie wielkości najlepiej się spisują do DS, a jakie do planet. Jakie firmy polecacie?

Na dobry początek zapoznaj się z TYM.

Jeśli po tej lekturze będą się Tobie nasuwały dodatkowe pytania, uderzaj śmiało.

A, jeszcze dwa pytania:

- podaj budżet, jaki zamierzasz przeznaczyć na szkiełka

- skąd jesteś? Może w twojej okolicy mieszkają jacyś doświadczeni obserwatorzy?

Pamiętaj, że nawet najlepszy opis nie zastąpi przetestowania różnych okularów osobiście. Jeśli więc okaże się, że w twojej okolicy krucho z innymi astromaniakami, to dobrym wyjściem jest wybranie się na astrozlot. Jeden już za 2,5 tygodnia (w Odernem), ale na wiosnę (koniec marca, kwiecień) też będzie ich kilka (np. w Roztokach Górnych i w Zatomiu). Sugerowałbym wstrzymanie się z większymi zakupami do tego czasu.

Mieszkam niedaleko Katowic, budżet to około 2000zł.

Zapoznam się t twoim linkiem dam znać co i jak.

A na zlot chętnie się wybiorę jak tylko będę miał sprzęt.:)

Ja całkiem laikiem nie jestem, miałem już parę teleskopów w życiu, ostatnio dobsona synte 8". 15 lat patrze w niebo.

Tylko, że wcześniej jak była kasa na telep to nie było kasy na okulary, więc teraz chcę kupić coś lepszego, a nie chce "źle" kupić.

Dlatego proszę Was o poradę.

Thx za linka, w zasadzie wszystko opisuje.

Jednakże, wiecie jest wiele firm, podobne ceny te same wartości optyczne, a jakości obrazów różne.

Jakie firmy polecacie?

Tak, wiem ale jeden taki i po kasie jaką mam na to przeznaczone:)

Musze wybierać z tych tańszych niestety.

Do Lb 12' z racji sporej światłosiły f/5 przydałyby się okulary o dobrej korekcji, najbardziej uniwersalny moim zdaniem do tej wielkości lustra byłby zestaw dający źrenicę wyjściowe z przedziałów 1,5-2mm (planety w przeciętnych warunkach, małe gromady galaktyk, małe planetarki, małe galaktyki i rozbijanie kulek), dalej 2,5mm - 3mm( większe galaktyki, większość mgławic, otwarte itp) i jakiś do dużych ds'ów od 4 mm w górę w zależności od nieba jakie masz w miejscówce gdzie najczęściej obserwujesz. Moim typem byłby zestaw LVW 8,13 i 22 mm trochę przekraczający Twój budżet jeśli koniecznie chcesz kupić wszystkie okulary nowe i teraz, biorąc jednak pod uwagę możliwości telepa wolałbym stopniowo dokupywać szkła celując w coś o większym polu co zostanie ze mną aż się nie rozpadnie ;)

Jeśli nie boisz się zakupów za oceanem, to poszukaj w sklepach w Stanach okularów Explore Scientific o polu 82°. To są naprawdę dobre szkła, niewiele ustępują naglerom a są od nich ponad połowę tańsze. Przy twoim budżecie wystarczyłoby nawet na 3 szkiełka (np. 30mm, 18mm, 11mm). Albo możesz się też szarpnąć na 2 ES-y 100-stopniowe (np.20mm i 9mm) - będziesz miał bardzo dobry zestaw na początek, który z czasem, zupełnie na spokojnie będziesz mógł sobie uzupełnić o ogniskowe np. 14mm i coś w okolicach 30mm (to uzupełnianie może Ci zająć nawet parę lat, te dwa "stustopniowce", które zaproponowałem dostarczą Ci naprawdę dłuuugie miesiące wrażeń - choćbyś miał cały czas dobrą pogodę).

Odnośnie filtrów - polecam polaryzacyjny (najlepiej dwucalowy) do Księżyca a do mgławic UHC np. Lumicona (lub UltraBlock Oriona - jest dobry i jednocześnie zauważalnie tańszy od Lumicona).

Edited by panasmaras

Jeśli nie boisz się zakupów za oceanem, to poszukaj w sklepach w Stanach okularów Explore Scientific o polu 82°. To są naprawdę dobre szkła, niewiele ustępują naglerom a są od nich ponad połowę tańsze. Przy twoim budżecie wystarczyłoby nawet na 3 szkiełka (np. 30mm, 18mm, 11mm). Albo możesz się też szarpnąć na 2 ES-y 100-stopniowe (np.20mm i 9mm) - będziesz miał bardzo dobry zestaw na początek, który z czasem, zupełnie na spokojnie będziesz mógł sobie uzupełnić o ogniskowe np. 14mm i coś w okolicach 30mm (to uzupełnianie może Ci zająć nawet parę lat, te dwa "stustopniowce", które zaproponowałem dostarczą Ci naprawdę dłuuugie miesiące wrażeń - choćbyś miał cały czas dobrą pogodę).

Odnośnie filtrów - polecam polaryzacyjny (najlepiej dwucalowy) do Księżyca a do mgławic UHC np. Lumicona (lub UltraBlock Oriona - jest dobry i jednocześnie zauważalnie tańszy od Lumicona).

Marku zapomniałeś dodać o ES'ach zdarzających się na rynku wtórnym za całkiem rozsądną cenę i rzekłbym w stanie sklepowym :)

W ESy warto zainwestować, bo wrażenie po Nich jest świetne, 100 stopni... ;)

Gdzie szukać Es'ów używanych? Na różnych forach, na allegro??

Edited by lukasz1981

Najlepiej w takim jednym strasznie prowincjonalnym miejscu - KLIK

;)

Na polskich forach trafiają się rzadko, bo marka Explore Scientific weszła oficjalnie na nasz rynek stosunkowo niedawno, a i ceny tych szkieł nie należą do najniższych (choć w swojej klasie są dużo niższe niż konkurencji).

Tak więc albo uzbrój się w cierpliwość, albo kupuj za oceanem.

Gdzie szukać Es'ów używanych?

TU jest jeden. Jeśli nie obserwujesz w okularach (mały ER), to jest to szkiełko jak najbardziej godne polecenia.

Guest Art

Sorki że pisze w tym dziale, ale chcialem sie spytac jaki dobry teleskop kupić do 400zł. Czytałem na roznych forach i na roznych stronkach o wybranych teleskopach ale okazuje sie ze nie sa dobry czy cos w tym stylu. Mozecie mi poleciec jakąś dosyc dobra firme gdzie ma teleskopy w takiej cenie ktore sa dobre?

Sorki że pisze w tym dziale, ale chcialem sie spytac jaki dobry teleskop kupić do 400zł. Czytałem na roznych forach i na roznych stronkach o wybranych teleskopach ale okazuje sie ze nie sa dobry czy cos w tym stylu. Mozecie mi poleciec jakąś dosyc dobra firme gdzie ma teleskopy w takiej cenie ktore sa dobre?

Zadaj pytanie w odpowiednim dziale: http://forum.astropolis.pl/forum/86-moj-pierwszy-teleskop/ (a wczesniej zapoznaj się z tematami, szególnie z tym: http://forum.astropolis.pl/topic/23917-zanim-zadasz-pytanie/ - wybór taniego teleskopu przewija się praktycznie codziennie). Od razu jednak powiem, że w tej cenie nie znajdziesz dobrego teleskopu, co najwyżej przyzwoitą lornetkę.