Skocz do zawartości

Wrocław obserwował


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj z Dawidem i Piotrem wyjechaliśmy na obserwacje za Trzebnicę, około 40km na północ od Wrocławia. Mimo Księżyca jeden dzień przed pełnią, niebo było bardzo ładne, gołym okiem widoczne gwiazdy do 4,8 mag. Na miejscu byliśmy około 17.30. Rozstawiliśmy sprzęt: Celestrona 102 z kamerą MX-7 i dwa refraktory C-150 oraz Tała 100RS, a głównym celem było złapanie komety LINEAR.

Obserwacje rozpoczęliśmy na jasnym niebie od Wenus. Początkowo, z powodu nie wystudzenia teleskopów, obraz nie był zbyt ciekawy. Jednak po godzinie na ciemniejszym niebie pięknie widoczna była Wenus w fazie ok. 55%. Obraz był podobny w C-150 z powiększeniem 98x oraz w Tale 100 z powiększeniem 125x.

Potem patrzyliśmy na Marsa. W obydwu teleskopach planeta była widoczna w postaci małej czerwonej tarczki, bez szczegółów.

Następnie oglądaliśmy gwiazdy podwójne. W Tale dobrze widoczna rho Ori (separacja 7”) oraz delta Gem. Refraktorem C-150 ładnie rozdzielona została Gwiazda Polarna (17”). Potem zaciekawieni twierdzeniem Ryśka, że udało mu się rozdzielić Rigiel, skierowaliśmy teleskopy na tę jasną gwiazdę. O dziwo w Tale przy powiększeniu 125x gwiazda rozdzieliła się dobrze, gdy w Celestronie 150 drugi składnik nie był widoczny. Doszliśmy do wniosku, że w przypadku tak jasnej gwiazdy apertura nie jest sprzymierzeńcem, więc Dawid założył przysłonę i dopiero wtedy drugi składnik pokazał się. Potem rozdzielaliśmy eta Ori, której składniki są odległe od siebie zaledwie o 1,5”. W obydwu teleskopach gwiazdki niemal stykały się ze sobą. Kolejna gwiazda to sigma Ori, która w Celestronie rozdziela się na 7 składników, zaś w Tale na 6, choć Dawid twierdził, że widział również 7 składnik. Ja nie jestem jednak pewien, czy go widziałem.

Następnie skierowaliśmy teleskopy na planety. Saturn pięknie widoczny, chyba jeszcze w Tale tak ładnego nie oglądałem. Widoczna przerwa Casisiniego na całym obwodzie, pas i cień planety na pierścieniu. W Tale widoczne dwa księżyce, zaś w Celestronie cztery: Tytan, Rhea, Dione i Tethys.

Potem patrzyliśmy na Jowisza refraktorem C-150 z okularem 5mm (powiększenie 240x). Planeta pięknie widoczna. Zawirowania w pasach. Wydawało mi się, że z planety znika WCP, ale w czasie obserwacji nie miałem pewności. Tu refraktor 150mm pobił Tała. Takiego Jowisza w 100RS nie widziałem.

Na zakończenie obserwacji patrzyliśmy jeszcze na h hi Persei i M41.

To były ciekawe obserwacje w świetnym towarzystwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.