Skocz do zawartości

Wizualne supernowe


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

SN 2010B

Miło mi bardzo, że długo na siebie supernowe nie kazały czekać w tym roku.

Już 7 stycznia 2010 roku złapała się pierwsza jasna. Odkrywcą został mniej znany japończyk Masaki Tsuboi.

Jasność 14.7 mag a znajduje się w galaktyce NGC 5370 (14.1 mag 1.1'). Położenie jest korzystne do obserwacji z terenu Polski, w dodatku cały ten obszar to gratka dla łowców galaktyk (oj bo się rozmarzyłem).

 

discovery image

n5370s1.jpg

 

R.A. = 13h 54m 08s.7

Decl. = +60° 40' 50".4

jasność 14.7 mag

Typ Ia (nie przypadkowo jest to piąta Ia z rzędu!)

położona 5" na zachód i 9" na północ od centrum galaktyki

 

Mapki:

2010B1.png 2010B2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i proszę, pierwszej supernowej w tym roku też się przybrało na jasności, tak więc mamy aktualnie na niebie 4 obiekty do obserwacji.

 

SN 2010A

Odkryta 4 stycznia 2010 roku przez L. Coxa, Jack Newtona i Tim Pucketta, czyli ludzi którzy mają już na swoim koncie osiągnięcia w tej materii.

Początkowo jako obiekt 16.3 mag obecnie ma 15.1 mag a znajduje się w galaktyce UGC 2019 (14.5 mag 34"x28") w Wielorybie.

 

discovery image

u2019s1.jpg

 

R.A. = 02h 32m 39s.46

Decl. = +00° 37' 10".2

jasność 15.1 mag

Typ Ia

położona 2" na wschód i 7" na północ od centrum galaktyki

 

Mapki:

xephem.png xephem1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była dość mroźna noc. W sobotę o godz. 4.00 nad ranem termometr za oknem wskazywał – 14 st C. Po raz pierwszy od wielu dni (tygodni) niebo było rozgwieżdżone, postanowiłem więc zapolować na SN2009mz, SN2009nr

oraz SN2010B. Niestety 2 z w/w gwiazd dostępnych jest w naszym kraju w drugiej połowie nocy, a to nie jest moja ulubiona pora na obserwacje. <_< Nie mogłem jednak nie wykorzystać tak niezwykłego w ostatnim czasie u nas zjawiska, jakim jest bezchmurne niebo. :szczerbaty:

 

Na pierwszy cel poszła SN2009mz ,.... bez większych problemów i niespodzianek. Właściwie nie ma tu nad czym się rozwodzić. Potem jednak zaczęły się małe komplikacje. Przestawiłem teleskop na SN2009nr, GoTo namierzył cel i…… komunikacja komputera z montażem została przerwana. A niech to… no trudno, widocznie i tak czasem bywa. Zmuszony więc byłem do zresetowania systemu oraz ponownego zorientowania GoTo. A nie było to łatwe przy zmarzniętych już dłoniach. W tym czasie niestety Panna ukryła się już nieco za drzewami, więc zmieniłem plany i przestawiłem teleskop na SN2010B, trzecią z planowanych na tę noc supernowych. Ustawienie ostrości, parametrów ekspozycji, gotowy do startu i.... padła bateria Canona. <_< To już jakieś przekleństwo. No cóż, może w takich warunkach miała prawo. Biegnę więc do domu szybko podładować akumulatorek. Powrót za 10 minut, krótka sesja foto (zaledwie kilkanaście klatek) i …. świt wygonił mnie do domu. Była już godz. 6:30. :blink:

 

Warunki jak widać dały mi się we znaki, a mróz zrobił swoje. Ale chyba warto było się pomęczyć. Co prawda nie udało mi się sfotografować najjaśniejszej obecnie supernowej, która miała być główną bohaterką tego wątku (SN2009nr), ale dwa inne gwiezdne kataklizmy zostały uchwycone. :)

 

A oto rezultaty:

 

SN 2009 mz

SN2009mz_16012010.jpg

 

SN2010B

SN2010B_16012010.jpg

 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Rewelacyjny jest początek 2010 roku. Pełno supernowych w przedziale 15-16 mag. Oto jedna z nich.

 

SN 2010Y

Odkryta 2 lutego 2010 roku przez Giancarlo Cortiniego (SN 2009dd) w ramach programu CROSS.

Obecnie ma jsność 15.1 mag i jest jeszcze w fazie wzrostu jasności, a wybuchła w galaktyce NGC 3392 (14.3 mag? 48") w Wielkiej Niedźwiedzicy.

 

image:

n3392s3.jpg

 

R.A. = 10h 51m 3.95s

Decl. = +65°46' 47"

jasność=15.1

Typ Ia

położona 15" na wschód i 7" na południe od centrum NGC 3392 LINK

 

Mapki:

xephem.pngxephem1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

SN 2010ba

Dzisiejsza bohaterka jest bardzo tajemnicza. Po pierwsze, oceny jej jasności są dosyć zróżnicowane (od 14.4R mag. po trochę ponad 15 mag.). Po drugie, zdarzyła się w anonimowej galaktyce w lwie.

Zaobserwowana została 21 marca 2010 roku, w ramach projektu CATALINA.

 

image

4459609794_4d76b91147.jpg

 

R.A. = 11h 58m 20s.68

Decl. = +15° 20' 10".8

jasność ~ 14.4 mag?

Typ Ia

Położona 1.1" na zachód i 1.3" na południe od anonimowej galaktyki (:

 

xephem.pngxephem1.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam. Kiedyś na tym forum był temat poświęcony supernowym możliwym do obserwacji wizualnych, ale jakoś nie umiem go znaleźć. Myślę, że warto jednak wspomnieć o gwieździe, która stała się ostatnio ciekawym obiektem obserwacyjnym. Otóż 5 stycznia znany łowca supernowych z Japonii, K. Itagaki, odkrył supernową w galaktyce NGC 2655. W momencie odkrycia obiekt miał jasność 17.5 mag. Gwiazda otrzymała oznaczenie SN 2011B, a jej typ określono na Ia. Wkrótce okazało się, że SN nadal jaśnieje, gwiazda jest w tej chwili jasniejsza niż 13 mag, jest więc dostępna dla wizualnych obserwacji. Pomiar fotometryczny z 24 stycznia wskazał mi 12,8 mag.

 

Więcej informacji na Bright Supernova

 

Zachęcam do zapolowania na supernową, bo nadarza się okazja by na własne oczy ujrzeć jeden z największych kataklizmów, do jakich dochodzi we Wszechświecie.

 

Pozdrawiam

KK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat o którym wspominasz jest TU.

Ciekawe tylko co nastąpi prędzej - zmiana pogody i rozchmurzenie czy też spadek jasności supernowej do momentu, kiedy przestanie być obiektem do obserwacji wizualnych...

 

Zgodnie ze słuszną sugestią, połączyłem tematy, by się nie dublowały.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie tak będzie, że jasność utrzyma się przez dłuższy czas, a kto wie, może nawet jeszcze odrobinę wzrośnie... są więc szanse na doczekanie się rozpogodzeń. Mnie udało się złapać ją w poniedziałek w 2 godzinnej luce w chmurach, a ICM na najbliższe dni prognozuje u mnie poprawę pogody, więc jestem pełen nadziei ;)

 

KK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przyznaję się bez bicia, miałem dłuższą chwilę zwątpienia, a w efekcie porzuciłem swoje ,,dziecko" na kilka miesięcy. Jednak wróciłem, czas pokaże czy na dobre.

Dzisiaj tylko taki krótki przegląd tego, co obecnie ciekawego na niebie, a następnym razem jak coś wybuchnie zrobię przyzwoitą notatkę.

 

SN 2010jl

Supernowa typu IIn. Sprawa całkowicie wyjątkowa, kilka lat będzie trzeba czekać na następną taką. Supernowe IIn wybuchają w rejonach dużej koncentracji pyłu, gazu czy tak czegokolwiek i w efekcie powoduję zapłon wszystkiego w około. Efekt jest taki jak widać właśnie na niebie. Za kilka dni będzie już 5 miesięcy od wybuchu a ciągle robi widowisko.

R.A. = 09h 42m 53s.33

Decl. = +09° 29' 41".8

galaktyka: UGC 5189A

Typ: IIn

jasność: 14.5 mag

 

2010jl1.jpg 2010jl2.jpg

 

SN 2011ae

Odkrycie: 12 luty 2011

galaktyka: PGC 37373

R.A. = 11h 54m 49s.25

Decl. = -16° 51' 43".5

Typ: Ia

jasność: 13.7 mag

 

2011ae1.jpg 2011ae2.jpg

 

SN 2011ao

Odkrycie: 3 marzec 2011

galaktyka: IC 2973

R.A. = 11h 53m 51s.02

Decl. = +33° 21' 46".2

Typ: Ia

jasność: 13.9 mag

 

2011ao1.jpg 2011ao2.jpg

 

SN 2011at

Odkrycie: 10 marzec 2011

galaktyka: PGC 26905

R.A. = 09h 28m 57s.56

Decl. = -14° 48' 20".6

Typ: Ia

jasność: 14.2 mag

 

2011at1.jpg 2011at2.jpg

Edytowane przez dobsonme
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czas odświeżyć wątek.

 

Dzisiaj dostałem informację z vsnetu, że w galaktyce NGC 3972 wybuchła supernowa, która obecnie ma jasność 14,2 magnitudo, a prognozuje się, że osiągnie 12. Otrzymała ona oznaczenie 2011by.

 

Oto treść alertu:

 

According to CBET 2708, newly discovered SN 2011by in NGC 3972 has

been identified as of type Ia in its early phase. It was discovered

on Apr. 26.823 UT at mag about 14.2. The spectroscopy performed on

Apr. 27.5 UT shows that the object is very young (about 10 days before

maximum) SN Ia.

 

The host spiral galaxy NGC 3972 is very nearby one (likely same as the

Virgo cluster), so the maximum magnitude can reach mag about 12.0.

The continuous follow-up observation is encouraged.

 

Hitoshi Yamaoka, Kyushu Univ., Japan

 

 

 

Dostałem też alert z AAVSO, którego treść jest tutaj.

 

Galaktyka NGC 3972 leży w tle gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy, wewnątrz Dużego Wozu, mniej więcej w połowie drogi między γ UMa a gwiazdą 66 UMa. Ma jasność obserwowaną 12,1 mag, a więc tyle, ile ma mieć ta supernowa.

 

Więcej informacji o tej galaktyce można przeczytać np. tu (niestety chyba nie da się wziąć linku do konkretnej galaktyki).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Tak wiem, że ma własny wątek. Tak tylko pro forma, żeby zachować ciągłość.

 

SN 2011dh

Wybuchła w M51. Odkryta została 1 czerwca przez Toma Reilanda, Thomasa Grige, Amedee'a Riou i Stephane Lamotte Bailey.

R.A. = 13h 30m 05s.22

Decl. = +47° 10' 12".41

Typ: IIp

Jasność: 13,5 mag.

 

Jedno z pierwszych zdjęć

SN-M51-anot.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co rozumiesz przez "dożyje"? Jaką magnitudę musisz mieć by łapać obiekt? Może looknij w ten art:

 

http://iopscience.io..._713_2_1363.pdf

 

Co prawda jest o asferyczności eksplozji supernowych, ale jest tam i kilka wykresów jasności dla okresów 100 dni i więcej. Powinno dać kontekst.

 

Pozdrawiam.

 

Tu poglądowy dla obu typów:

 

 

snlightcurves.gif

 

 

a grafika pochodzi z http://www.chapman.edu/

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.