Skocz do zawartości

Wizualne supernowe


dobsonme

Rekomendowane odpowiedzi

Alert Notice Archive

 

Supernovae 2012ht in NGC 3447

Alert Notice 487: Supernova 2013dy in NGC 7250 = PSN J22181760+4034096

 

2013ej (= PSN J01364816+1545310), CBET 3606 discovered 2013/07/25.800 by Lick Observatory Supernova Search
Found in M74 at R.A. = 01h36m48s.16, Decl. = +15°45'31".0
Located 93" east and 135" south of the center of M74 (Discovery image)
Mag 12.4:8/4, Type IIP (z=0.002192) (References: CBET 3609 ATEL 5228, 5229, 5230, 5237, 5243, CBAT TOCP; SN 2003gd, 2002ap)
2013ej images sub-page

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu,

 

a możesz przypomnieć jak wyznaczasz tę jasność (wielkość gwiazdową [wzgledną])

 

przy okazji - mamy tu wzrost. - w drugim poście tego wątku był wykres Dobsonme.

 

Wzrost o 0.2 Mag na trzy dni to nietypowo szybki czy nietypowo wolny czy typowy?

 

Tam jest spadek a nie wzrost. Zresztą te 0.2 mag to może być kwestia niepewności pomiarowej.

Wczoraj widziałem ją znów i znów oceniłem na 12.6 mag. Jasność SN 2013dy w NGC 7250 oceniłem wczoraj na 13.1 mag.

 

Natomiast co do wyznaczania jasności, to po prostu porównuję jasność supernowej z jasnościami gwiazd porównania. Zwykle wybieram jedną gwiazdę jaśniejszą od supernowej, drugą słabszą i oceniam, jak jasność supernowej ma się do tych dwóch (zwykle "dzielę w myślach" różnicę jasności pomiędzy gwiazdami porównania na 10 i określam, gdzie w takiej skali powinna znajdować się supernowa).

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą z nich oceniłem na 12.6 mag (trzy dni temu na 12.4 mag), drugą na 13.0 mag.

 

Ano tak im mniej tym jaśniejsza :)

ups

widzę że już odpowiadasz

 

O tyle jest tu niuans, że w momencie gdy (np w Naszej Galaktyce [lub w ogromnym powerze?])

wdzimy rozciągłą supernową to już trudno ocenić jej jasność Twoją metodą.

Kiedy to ostatnio mieliśmy okazję w DM?

Pytam akurat Ciebie bo staż astro masz imponujący {sic!} ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu,

 

Skoro 3 dni wcześniej miała 12.4 mag, a w momencie kolejnej obserwacji 12.6 mag, to raczej sugerowałoby spadek jasności, a nie wzrost...

 

 

O tyle jest tu niuans, że w momencie gdy (np w Naszej Galaktyce [lub w ogromnym powerze?])

wdzimy rozciągłą supernową to już trudno ocenić jej jasność Twoją metodą.

Kiedy to ostatnio mieliśmy okazję w DM?

 

W Drodze Mlecznej ostatni raz obserwowano supernową w 1604 roku.

 

Problem "rozciągłości" nie byłby w takim przypadku raczej zbyt uciążliwy. Jako przykład weźmy mgławicę Krab - w ciągu niecałego tysiąca lat "supernowa" rozrosła się do około 6'. Oznacza to, że średnio w ciągu roku rosła ona o około 0.4". Nawet gdyby taka supernowa wybuchła 10 razy bliżej nas (czyli jakieś 600 lat świetlnych od nas), to i tak po roku miałaby pewnie nie więcej niż kilka sekund kątowych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Sporo się ostatnio mówi o supernowej sn 2014J. Wybuchła w M82 jakieś dziesięć dni temu. Jej jasność to około 10,5 mag. Nie bardzo się orientuję czy rośnie czy słabnie. Zainteresowanych odsyłam do strony http://www.rochesterastronomy.org/sn2014/sn2014j.html.

Jak widać po temacie ostatnio znowu siadł. Obawiam się, że tym razem na dobre. Moje ostatnie dobre oko zaczęło tracić ostrość, a wraz z nią zacząłem tracić zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

dopiero teraz udało mi się znaleźć chwilę połączoną z bezchmurnym niebem i zobaczyć tę ciekawą supernową. poprzednie jakie widziałem były niby w galaktykach ale już "na ciemnym tle", ta jest lepsza bo naprawdę widać że jest w galaktyce, fajny efekt :helo: (mimo że utrudnia dostrzeżenie gwiazdy). jeżeli ktoś jeszcze nie zdążył zobaczyć supernowej roku 2014 to gorąco zapraszam!

 

niebo było co prawda bezchmurne, ale warunki beznadziejne i do wyciągnięcia sprzętu zmusiła mnie tylko groźba że jak opuszczę tę okazję to może przepaść na zawsze. niebo przymglone tą beznadziejną mgiełką, która ostatnio nas nie opuszcza, przez to bardziej niż zwykle rozjaśnione okolicznymi lampami, do tego supernowa już przygasa, więc w tej sytuacji muszę chyba potraktować jako sukces to, że udało się zaobserwować ją tylko zerkaniem, a nie jako porażkę, że nie było jej widać "normanie".

(obserwacja prowadzona newtonem 13", najlepszy widok był przy powiększeniu ~170x)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. a jak długo będzie jeszcze widoczna ? i w jakim tępie będzie gasnąc ?

 

w linku podanym wczesniej przez dobsonme jest mnóstwo informacji

http://www.rochesterastronomy.org/sn2014/sn2014j.html

i jest tam też link do AAVSO light curve czyli takiego oto wykresu:

jasnosc.jpg

z którego wynika że przez miesiąc od maksimum jasność spadła już o jakieś 0,7 mag, ale jak szybko będzie dalej spadać to nie wiem.

lepiej sobie popatrzeć póki jest! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dostałem maila z VSNET-u, że w M106 wybuchła supernowa. Ma ona teraz 13,5 magnitudo:

 

According to ATel #6159 PSN J12185771+4718113

(= PS1-14xz) has been a 15 mag object for four weeks;

"the light curve is consistent with that of a Type II-P

supernova":

http://www.astronomerstelegram.org/?read=6159

 

"2014 05 21.888 (UT)

This transient was observed on 2014 05 21.888 by

Gianluca Masi, Francesca Nocentini and Patrick

Schmeer, remotely using the 17"-f/6.8 corrected

Dall-Kirkham robotic unit part of the Virtual Telescope

Project facility, at Bellatrix Astronomical Observatory in

Ceccano, Italy. 30-seconds exposures, unfiltered, show

the source at mag. 13.5 (R mags for the reference stars

from UCAC-4). We also performed astrometry, getting

the following end figures: 57.69; 11.2 (J2000.0, mean

residuals of 0.2" on both axes)."

http://www.cbat.eps.harvard.edu/unconf/followups/J12185771+471811%20.html

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.