Jump to content
Sign in to follow this  
MaPa

NGC 1333 - mgławica refleksyjna

Recommended Posts

Nieco mniej znana mgławica refleksyjna w gwiazdozbiorze Perseusza.
Została odkryta 1 grudnia 1855 przez Eduarda Schönfelda. Znajduje się w odległości około 700-1000 ( rożne źródła) lat świetlnych od Ziemi.
Mgławica ta jest jednym z najbliższych obszarów formowania się nowych gwiazd dodatkowo obfitującym w młode gwiazdy. W początkowym etapie swojego życia młode gwiazdy są niewidoczne w świetle widzialnym gdyż są przesłonięte przez pył. NGC 1333 jest dobrym tego przykładem. Jednak obiekty te można wykryć w świetle podczerwonym. W mgławicy tej zidentyfikowano również kilka obiektów Herbiga-Haro. O tym czym jest taki obiekt można poczytać tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Obiekt_Herbiga-Haro

Z punktu widzenia astrofotografii amatorskiej do jej dobrego naświetlenia potrzeba ciemnego nieba i dłuższych czasów.
Obróbka tez nie jest specjalnie "przyjemna" wink.gif

FSQ, 2kXM, 6 LRGB

Większa rozdzielczość http://www.astromarcin.pl/images/nebulas/NGC1333/ngc1333_2010_1440.jpg

ngc1333_2010_800.jpg

Edited by MarcinPc
  • Like 5

Jeden z moich wymarzonych obiektów, ale jakoś do tej pory nie było sposobności. Bardzo zróżnicowany, bo i refleksyjne, i emisyjne detale, a do tego sporo kurzu.

Guest astrodamian27

Ładna Mgławica,dużo szczegółów po prostu bajer Marcinie :astronomer2:

....

Obróbka tez nie jest specjalnie "przyjemna" ;)

za to bardzo przyjemnie wyszło. Super kolorystyka i głębia.

Jeden z moich wymarzonych obiektów, ale jakoś do tej pory nie było sposobności. Bardzo zróżnicowany, bo i refleksyjne, i emisyjne detale, a do tego sporo kurzu.

To fakt - obiekt az się prosi o dłuzszą ogniskową i strzał w centrum, a przy Twoim setupie to 2 w jednym byłoby - i wide i zoom rolleyes.gif

Nie sądzę aby "strzał w środek" był tu potrzebny. Piękno tego obiektu widać najlepiej na takim FOV jak Marcin robił.

Faktycznie - obróbka tej mieszanki obiektów to masakra. Walczyłem z tym nieco wczesniej i widzę że Marcin poradził sobie lepiej z kompleksem mgławic a ciut gorzej z gwiazdkami.

Moja wersja pod linkiem : http://www.astrofun.pl/NGC%201333.html

Pozdrawiam Marcinie :)

MK

Nie sądzę aby "strzał w środek" był tu potrzebny. Piękno tego obiektu widać najlepiej na takim FOV jak Marcin robił.

Faktycznie - obróbka tej mieszanki obiektów to masakra. Walczyłem z tym nieco wczesniej i widzę że Marcin poradził sobie lepiej z kompleksem mgławic a ciut gorzej z gwiazdkami.

MK

Z tego co zauważyłem porównując różne fotografie wykonane ST2k (w tym swoje) do obrazów MaPy to podstawową sprawą jest miejsce zebrania materiału. Postprocesing oczywiście istotny, ale nie determinuje efektu końcowego.

Z moich porównań wynika, że ST2k niestety średnio radzi sobie w mieście i fantastycznie (jak widać na fotkach Marcina) po za miejskim smogiem :)

MK

Ja mam taki problem z Twoimi zdjęciami Macieju że w swoim procesie obróbki w dziwny sposób dodawana jest specyficzna granulacjia która na moim monitorze jest widoczna.

Co do gwiazdek to też nie widzę przewagi u Ciebie. Coż każdy ma swój styl i ... monitor :). Dla przykładu moje St2k ciekawie mocno odcina gwiazdki po wyciągnięciu krzywymi.

Jesli inne FOV to na prawde musi byc dużo większe aby pokazac te wszystkie pyły o których wspominał Adam. Jest ich tam sporo w okolicy.

Ja mam taki problem z Twoimi zdjęciami Macieju że w swoim procesie obróbki w dziwny sposób dodawana jest specyficzna granulacjia która na moim monitorze jest widoczna.

Co do gwiazdek to też nie widzę przewagi u Ciebie. Coż każdy ma swój styl i ... monitor :). Dla przykładu moje St2k ciekawie mocno odcina gwiazdki po wyciągnięciu krzywymi.

Jesli inne FOV to na prawde musi byc dużo większe aby pokazac te wszystkie pyły o których wspominał Adam. Jest ich tam sporo w okolicy.

No własnie to jest to o czym pisałem - fotografowanie z miasta (ja też mam taką granulacją).

Jakos mi utkwiło że Wessel robił w Broku czyli pod ciemnym niebem.

A tak przy okazji według mnie to centrum jest w Perseuszu więc sobie popraw w tabelce na stronie... chociaż ostatnio sam ma problemy z lokalizacją obiektów i podaje mylące informacje :Beer:

Piękne zdjęcie :) Jak ja bym chciał takie zdjęcia robić :)

Pozdrawiam

Jakos mi utkwiło że Wessel robił w Broku czyli pod ciemnym niebem.

Pod fotka jest podpis Warszawa, Brok.

Ach ! to pewnie w Warszawie było składane flirt.gif

No to wyjaśniam - luminancja z Broku a kolorek z Warszawy. Ta granulacja to faktycznie na lepszych monitorach wyłazi i wg. mnie to tez jest efekt " miejskich zdjęć" a szczególnie takich jak takie mieszane obiekty ( np. NGC 4601 albo kompleks mgławic w Koronie Południa) gdzie obróbka wymaga pewnych kombinacji :). No ale cóż, mozna robić tak albo nie robic nic - ja wybieram to pierwsze:)

Może wymiana kamery na lepszą ( jestem własnie w trakcie) pomoże :)

Astropozdrówko

MK

Edited by wessel

...

Może wymiana kamery na lepszą ( jestem własnie w trakcie) pomoże :)

...

..ach te ciągłe zmiany :) no ale jak już skończysz to będzie co oglądać

To jeszcze musiałbym zorganizować u siebie zlot Bractwa Kurkowego i odstrzelić 90% latarni w Wesołej:) Miałbym wtedy pełny komfort:)

Marcin, gratuluje b. dobrego zdjęcia tego naprawdę trudnego obiektu. Widać wszystko co potrzeba, a FOV idealny. :notworthy:

Ta granulacja to faktycznie na lepszych monitorach wyłazi i wg. mnie to tez jest efekt " miejskich zdjęć" a szczególnie takich jak takie mieszane obiekty ( np. NGC 4601 albo kompleks mgławic w Koronie Południa) gdzie obróbka wymaga pewnych kombinacji :).

Moim zdaniem taka granulacja to właśnie efekt obróbki (wyciąganie szumu + jakiś filtr wyostrzający czy inny high-pass).

To jeszcze musiałbym zorganizować u siebie zlot Bractwa Kurkowego i odstrzelić 90% latarni w Wesołej:) Miałbym wtedy pełny komfort:)

Chętnie pomogę przy odstrzale :) mam kilkoro znajomych kurkowców :) a i sam jestem w posiadaniu Hawkena kal.45:)

Pozdrawiam