Skocz do zawartości

M41 w Wielkim Psie


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Pech chciał, że zmodyfikowane ASTROBINO nie doczekało się swojego pierwszego światła w Odernym.

Za to dwa dni później (7 lutego) już na mojej działeczce skierowałem je w niebo przy niezwykłych jak na Polskę warunkach obserwacyjnych.

Świetna klarowność powietrza, dokonały seeing i lampy które pogasły o godzinie 23 sprawiły, że poczułem się prawie jak w Bieszczadach...

 

Skierowałem więc bino w jeden z typowych zimowych obiektów które u Nas zawsze goszczą bardzo nisko nad horyzontem - M41.

Jak zwykle opis w szkicu.

 

M41 black new.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny szkic!

Troszkę artefaktów widać. Być może u Ciebie nie widać, bo masz ciemniejszy monitor. Albo po prostu stawiasz na pełną naturalność :)

 

A w ogóle to wstyd się przyznać, bo nie znam tego obiektu. I chyba nigdy nie widziałem. Tym bardziej dzięki za szkic. Ciekawy to obiekt, jak widać.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie przed 5 min przerwałem obserwacje tej gromadki. Dawno tak nie wiało jak teraz. Gromadka bardzo miła dla oka, zwłaszcza dwie gwiazdki w centrum HIP32406 i HIP32426 które mienią się na pomarańczowo.

 

Złapię chwile ciepła i uciekam dalej obserwować (a może i ja coś dziś naszkicuje). Przejrzystość wymiata! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę artefaktów widać. Być może u Ciebie nie widać, bo masz ciemniejszy monitor. Albo po prostu stawiasz na pełną naturalność :)

 

Kurcze nie wiem dlaczego ale zawsze jak wstwie jakiegoś jpg na forum to wychodzi na nim pixeloza :swear:

 

Przed chwilą próbowałem zamieścić jeszcze raz ten plik i bez zmian. A konwersje z BMP do JPG zrobiłem z jakością 100%. Ktoś wie co jest grane i jak rozwiązać ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie co jest grane i jak rozwiązać ten problem?

Pewnie nie odjąłeś darków :szczerbaty:

 

Jeśli chodzi o te artefakty, to może Wimmer miał na myśli te roztarcia ołówka, które wyglądają jak fragmenty mgławicy, której tam nie ma?

 

 

 

A co do szkicu - po pierwsze to niesprawiedliwe, że Ty masz tyle dobrej pogody, a na Pomorzu jedna wielka kicha.

Po drugie - nieco brakuje mi zaznaczenia paru wyraźnie jaśniejszych gwiazd, które zawsze rzucają mi się w oczy. Ale nie upieram się, to tylko coś, co wydaje mi się, że pamiętam z obserwacji (ale kiedy to było...)

:Beer:

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te artefakty, to może Wimmer miał na myśli te roztarcia ołówka, które wyglądają jak fragmenty mgławicy, której tam nie ma?

 

 

Już udało mi się zamieścić poprawiony plik :) to była wina mojego softu.

 

A jeśli chodzi o te "artefakty" to kiedy obserwuję przy małych powiększeniach wtedy bardzo słabe gwiazdy delikatnie, na skraju widzenia podświetlają tło gromady.

Starałem się to ująć właśnie przez rozmazanie ołówka ponieważ niezwykle ciężkie byłoby narysowanie tak słabych gwiazdek.

Może w jednym miejscu rzeczywiście trochę przesadziłem.

 

Szkic powstawał przy porywistym wietrze więc mogłem pominąć z pośpiechu jakieś gwiazdki :szczerbaty: ale starałem się być dokładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.