Skocz do zawartości

Szkicowy Katalog Messiera


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Kapitalny pomysł na zestawienie tych szkiców!

Zastanawiam się tylko czy jednak nie sprawdziłby się bardziej jako artykuł na Celestii?

 

Dzięki!

Jak odpocznę po wrzucaniu tych wszystkich szkiców na forum ;) to postaram się, aby powstał też taki sam artykuł na Celestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M33

 

Yyyy. Pewnie przeoczyłem. Kilka szkiców też nie chciało się załadować z różnych stron do hostingu zdjęć. Kilka linków też nie działało.

 

M33 już dorzucę. Chociaż jak czytam w wątku to jest nieco kontrowersyjna... i mam pewne wahania. :/

 

*edyta

 

Ale w zasadzie skoro wrzucam wszystkie... Nie powinienem robić selekcji...

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł absolutnie genialny i faktycznie będzie z tego genialny materiał do Celestii. Sam wątek, zebranie tych obiektów w jedną całość będzie świetną pomocą dla początkujących, którzy nie wiedzą co i jak widać w teleskopie.

 

Co do szkiców Erika - bardzo kontrowersyjne. Ja wiem co widziałem w teleskopie 405mm pod niebem 6,5 mag(na pewno nie tyle co na tych szkicach) pewnej późno-letniej nocy i nie uwierzę, że w Newtonie 235 coś takiego było widać. Newton 405 mm ma ponad 1mag większy zasięg od 235mm. Musiałoby być niebo prawie 8mag, żeby było widać w nim to co w 405, a i tak takiego efektu nie powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Możliwość zobaczenia ich w jednym miejscu i formie jest zaiste genialna. 2 dni temu szukałem ilustracji do pewnego obiektu (tego co widać przez teleskop) i poddałem się. Teraz mam to "na dłoni". Dzięki.

 

PS. Widzę, że wątek w tempie nadświetlnym trafił na główną (nr 1). To chyba pokazuje, jak wszyscy pragniemy wszelkich zestawień, porównań, indexów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer naprawdę bardzo dobry pomysł z tym zestawieniem, wielkie dzięki bo na pewno się przyda ! Coś myślę, że ten temat będzie równie często linkowany jak art. o wyborze teleskopu.

 

Jak odpocznę po wrzucaniu tych wszystkich szkiców na forum ;) to postaram się, aby powstał też taki sam artykuł na Celestii.

 

Gdybyś wrzucił to zestawienie na Celestię, to pozwolę sobie podlinkować te same zdjęcia do istniejących art. o Mkach, aby nie duplikować zdjęć. Kurcze w jednym miejscu byłby by szkice i relacje z obserwacji lub po prostu zestawienie wszystkich Mek.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że pomysł Wam się spodobał.

Jedyny mankament to moim zdaniem to, że katalog zawiera się w kilku postach, ale zapanowanie nad wszystkimi tymi załącznikami bez popełnienia błędu, w jednym poście, wydawało mi się niemożliwe :szczerbaty:

 

@Lech, jak ogarnę to i wrzucę na Celestię to dam Ci znać na PW.

 

pozdrawiam

 

Widzę, że wątek w tempie nadświetlnym trafił na główną (nr 1). To chyba pokazuje, jak wszyscy pragniemy wszelkich zestawień, porównań, indexów.

 

Przez myśl mi przemknął katalog fotograficzny wszystkich obiektów Messiera, zbiór wszystkich fotek eMek z forum. Ale to byłby prawdziwy hardkor :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo, a co myślisz żeby jako dodatek zebrać niektóre ciekawsze nie-emki (np. Welon)? Nie chcę Ci się wtryniać z butami do projektu, ale jeśli chcesz to po pracy mogę spróbować zgromadzić bazę danych kilku ciekawych i często rysowanych nie-eMek.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmer, trzeba dopracować formę. Dawanie ich jako załącznik nie jest zbyt efektywne. Najlepiej byłoby robić miniaturki i linkować do oryginalnego postu (z opisem i pełnym zdjęciem). Zrobić z tego nie tyle sam katalog, co indeks. Pamiętaj, że możemy na forum tworzyć posty w HTML. Inaczej mówiąc, możemy zrobić w firmie specjalny szablon, który ty już byś dalej edytował, uzupełniając go o kolejne elementy. Wystarczyłyby do tego postawy html.

 

Daj znać, czy zależy Ci na bardziej uniwersalnej formie, czy chce się męczyć z tymi ograniczeniami, które wymaga forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo, a co myślisz żeby jako dodatek zebrać niektóre ciekawsze nie-emki (np. Welon)? Nie chcę Ci się wtryniać z butami do projektu, ale jeśli chcesz to po pracy mogę spróbować zgromadzić bazę danych kilku ciekawych i często rysowanych nie-eMek.

 

Na razie sobie daruję :D

 

Idąc naprzód można zrobić zestawienie NGC, IC, Cr, a także wszystkich naszkicowanych planet, a nawet szkicowy atlas powierzchni Księżyca :D

 

Na razie dziękuję, postoję :D Sporo czasu mi zajęło przejrzenie wszystkich wątków, skopiowanie zdjęć, uporządkowanie ich, przerobienie części z nich, a potem stworzenie chronologicznych postów.

Na razie jeszcze chciałbym napisać podobny artykuł na Celestię. Więc "chwilowo" nie dam rady podjąć się kolejnych katalogów.

 

Ale jak ktoś ma ochotkę, to śmiało. Będę dopingował :)

 

 

 

P.S: Pomysła mam też takowego, żeby tę moją tabelę zrobić w najnowszej wersji ze szkicem każdego obiektu... Ale to w przyszłości raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.