Skocz do zawartości

Lidletka a reszta świata


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki panasmaras. W każdym razie dzisiejsze doświadczenie było bardzo cenne - nie za bardzo chciałbym swoją przygodę z lornetką zaczynać od jej naprawiania.

 

 

mam Lidletke ''Auriol'' od wiosny tego roku. od poczatku wiedzialem ze ta lornetka bedzie mi sluzyla tylko do szybkiego przegladu nieba i urozmaicala czas na wychlodzenie teleskopu. jedyna zaleta tej lornetki jest jej niska cena i wyliczanie jej wad nie ma sensu, bo poza aberracja chromatyczna, ktora jest na akceptowalnym poziomie, posiada wszystkie mozliwe wady. trzeba sie przyzwyczaic do tego ze obraz jest popawny tylko w centralnych obszarach pola widzenia. udalo mi sie to po okolo tygodniu patrzenia i obecnie malo na to zwracam uwage. do tej pory Auriol ulatwila mi odnajdywanie Wenus /nawet w poludnie/, przydala sie wielokrotnie do odszukania Merkurego nisko nad horyzontem, Jowisza i Wenus po obecnej koniunkcji, pieknie wyglada tez halo wokol Ksiezyca. ogladam przez nia tez troche nizej lecace samoloty i przeloty ISS podczas ktorych mozna tez natrafic na przelatujace przez pole widzenia inne satelity. mechanicznie zachowuje sie jak przystalo na sprzet za 99pln. po ustawieniu ostrosci lepiej nie dotykac okularow rekami i wciskac gleboko oczu w muszle, bo ucieka ostrosc. zarowno galka regulacji ostrosci jak i mostek moglyby chodzic plynniej. ogolnie jednak do zastosowan jakie potrzebuje jest wystarczajaca, ale jezeli ktos jest wrazliwy na takie wady jak; dystorsja, krzywizna pola i ostrosc tylko w 50% pola to raczej niech pomysli o czyms z wyzszej polki cenowej / nie wiem jak wysko musi byc ta polka, ale pewnie bedzie potrzebna mala drabinka/. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Od najbliższego wtorku Lidletka znowu w Lidlu. Pod marką Auriol i niestety obecna edycja w przeciwieństwie do poprzednich ma pryzmaty ze szkła BK-7. Czyli jakość leci w dół :(. Cena 100 zeta

http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/SID-0564CBEA-B728ABD4/lidl_pl/hs.xsl/index_37685.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szklo stosowane w obiektywie to FLINT I KRON. wiec kropka. jak mozna stosowac jakies BK7 w obiektywie?

 

Ponieważ BK7 to przedstawiciel KRONÓW ? :laughbounce2: W dodatku najczęściej stosowany w budowie obiektywów, często w połączeniu z Flintem (F) albo Ciężkim Flintem (SF) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak Panowie?? To to samo co wcześniej, czy nie ta jakość? Kupować?

 

lidletka była bardzo populatna bo pomimo wielu wad miała kilka zalet

1. niska cena 69 zł

2. pryzmaty Bak-4, dzięki którym źrenice wyjściowe nie były pościnane

3. duże pole własne okularów i to niemal całe ostre

4. duża odległość źrenicy wyjściowej co powoduje, że nie tak łatwo zaparowują okulary

 

obecnie tych pierwszych trzech zalet już nie ma ... za to wady pozostały niezmienione :laughbounce2:

jak sądzisz: nadal warto?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lidletka była bardzo populatna bo pomimo wielu wad miała kilka zalet

1. niska cena 69 zł

2. pryzmaty Bak-4, dzięki którym źrenice wyjściowe nie były pościnane

3. duże pole własne okularów i to niemal całe ostre

4. duża odległość źrenicy wyjściowej co powoduje, że nie tak łatwo zaparowują okulary

 

obecnie tych pierwszych trzech zalet już nie ma ... za to wady pozostały niezmienione :laughbounce2:

jak sądzisz: nadal warto?

 

pozdrawiam

 

Jeśli rzeczywiście w nowej partii lidletek zastosowano pryzmaty bak7 to lornetka w astronomicznym zastosowaniu wypadnie nie najlepiej,warto więc szukać w sklepach internetowych ciut droższych podobnych modeli z jaśniejszymi pryzmatami,lub czego sam jestem zwolennikiem zbierać na porządną docelową lornetke z wyższej półki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Zgodnie z przewidywaniami, Lidl rzuca wraz z ofertą "trekingową" lornetkę Bresser od 22.04.

Na pierwszy rzut oka wygląda na taką samą jak w ofercie niemieckiej (więc chyba BK7) i w dodatku o jakieś 17% droższa niż w Anglii i aż 37% droższa niż w Niemczech :D


bress.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

Od jakiegoś czasu (na mikołaja dostałem :D) mam lornetkę nieznanego pochodzenia. 10-30x60mm. Na pudełku ani producenta, nic. Tylko jest jakiś znaczek podobny do "a". Wie ktoś co to za lornetka?

 

IMG_20150617_093830_0.jpgIMG_20150617_093839_0.jpgIMG_20150617_093900_0.jpg

 

 

Nie jest ona zła, pokazuje dość dobre obrazy, zwłaszcza w dzień. Lubię góry pooglądać i przyrodę. Minusy są takie, że przy większym powiększeniu widoczna już aberracja, a pod nocnym niebem obraz się przyciemnia. Ma troszkę małe pole widzenia. Gromady w Woźnicy,M 35, M 42, M31, M 13 i podwójną zaliczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Zamiast polować na lidletki 10x50, nawet te starsze z pryzmatami Bak-4 zdecydowanie lepszym pomysłem jest kupno Delta Optical Entry 10x50. To lornetka o klasę wyżej od wspomnianego Bressera 10x50 Bak-4, zarówno pod względem jakości wykonania jak i optyki. Entry daje zdecydowanie bardziej kontrastowe i mniej zażółcone obrazy niż ten Bresser/Auriol. Sprawia też wrażenie dużo solidniejszej. Porównywałem bezpośrednio obydwie, zarówno w dzień jak i w nocy. Wziąwszy pod uwagę to, że używaną Entry w dobrym stanie można kupić na rynku wtórnym już za 120 zł, moje zdanie jest takie że wspomnianą lidletką (tym bardziej tą z pryzmatami Bk-7) nawet nie ma sobie co zawracać głowy.

 

.

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.